Słaby złoty oznacza wyższe ceny turystyki zagranicznej

Słaby złoty oznacza wyższe ceny turystyki zagranicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli złotówka się nie umocni, w ciągu 4-6 tygodni pójdą w górę ceny zorganizowanych wyjazdów zagranicznych i biletów lotniczych.


Na razie ceny wycieczek w okresie ferii są trochę niższe niż rok temu. Turyści płacą jednak więcej na miejscu, zwłaszcza za skipassy - mówi Maciej Nykiel, Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu fly.pl.

- Ci, którzy wybrali się już w okresie ferii zimowych w Alpy, a przypomnę, że Włochy i Austria to bardzo popularny kierunek narciarskich wyjazdów Polaków, ci klienci odczuli już kupując na miejscu skipass. Przy średniej cenie 200 euro za skipass za tygodniowe jeżdżenie w Alpach, zapłacimy już dzisiaj około 70 złotych więcej niż jeszcze tydzień temu – wyjaśnia.

Klienci, którzy już wykupili wyjazdy zagraniczne mogą się spodziewać korekty cen

- Obowiązujące w Polsce prawo, ustawa o usługach turystycznych, daje organizatorowi możliwość, w uzasadnionych przypadkach, podwyższenia ceny wycieczki. Takim uzasadnionym przypadkiem, może być drastyczna zmiana kursu walut, wtedy klient może dopłacić, bądź zrezygnować – zaznacza.

- Ostatni raz taka sytuacja wystąpiła 5 lat temu na rynku. Natomiast, do tej pory żaden z większych organizatorów turystyki nie podał informacji o możliwości zwiększenia cena – dodaje.

Dla touroperatora 65 proc. kosztu zorganizowania wycieczki to przelot. Ropa co prawda tanieje, ale jest rozliczana w dolarach.  

- Podstawowym kosztem jest zakup paliwa lotniczego. Będziemy więc obserwować sytuację, jeżeli spadek cen ropy skompensuje osłabienie złotówki, to będzie to sytuacja szczęśliwa dla nas wszystkich. Zarówno dla touroperatorów, bo nie będą musieli podwyższać cen, jak i klientów, gdyż nie będą płacić więcej za wycieczki – mówi gość.

Z kolei w euro rozliczane są hotele, głównie w bardzo popularnych krajach Basenu Morza Śródziemnego.

Touroperatorzy teoretycznie powinni się ubezpieczać przed ryzykiem walutowym

- W kalkulacjach, jak każdy przedsiębiorca operujący na walutach, musi brać pod uwagę ryzyko. Większość organizatorów zabezpiecza walutę, czyli zabezpiecza zakup paliwa lotniczego, kontakty na samoloty czarterowe oraz hotele, gdyż jest to największa grupa kosztów dokonywanych głównie w eruo i dolarze – tłumaczy.

W ferie najczęściej jeździmy w polskie góry, a także do Włoch i Austrii. Popularne są też egzotyczne, ciepłe kierunki - Wyspy Kanaryjskie, Madera czy Egipt.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Słaby złoty oznacza wyższe ceny turystyki zagranicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!