Śląski, BRE, Lukas, Handlowy. Jak zmieniały się nazwy instytucji finansowych?

Śląski, BRE, Lukas, Handlowy. Jak zmieniały się nazwy instytucji finansowych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

BZ WBK niebawem przejdzie do historii. Decyzją właściciela jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w polskiej bankowości zostanie już wkrótce zastąpiona przez Santander Bank Polska. Takich przykładów jest więcej. BRE Bank, Bank Śląski, Lukas Bank - to tylko niektóre z nich. Oto krótkie zestawienie bankowych marek, których już nie ma... lub zmieniły barwy.

Jak wynika z informacji Banku Zachodniego WBK, niebawem dojdzie do zasadniczych zmian w nazwie tego finansowego podmiotu. Akcjonariat banku zbiera się w połowie maja, by rozważyć i zaakceptować zmianę nazwy firmy. Informacji o sprzeciwie brak, co sugeruje, że latem pożegnamy BZ WBK, a powitamy Santander Bank Polska.

Bank zmieni też siedzibę z Wrocławia na Warszawę, wzbogacając stolicę o kolejną instytucję finansową.

Decyzja, którą zaakceptuje akcjonariat 16 maja, jest wypadkową nowego kierunku zagranicznego właściciela BZ WBK - Banco Santander SA. Większościowy udział Banco Santander w polskim banku to 68,13 proc. akcji, co praktycznie przesądza, że zmiana dokona się szybko i bez sprzeciwów.

Nową nazwą bank chce się posługiwać od września.

Będzie to zauważalna zmiana, ale nie będzie to pierwsza taka sytuacja w polskim sektorze finansowym. Przygotowaliśmy małe zestawienie banków, które zmieniły nazwy, a co za tym idzie także często - szyldy. Prezes jednego z nich - ING Banku Śląskiego - Brunon Bartkiewicz będzie jednym z prelegentów podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.



BRE Bank zmienił BRE na małe "m" i tak powstał mBank


W ścisłej czołówce banków w Polsce znajdziemy mBank. Według raportu PRNews.pl mBank w 2016 r. miał czwarte aktywa finansowe wśród komercyjnych banków w naszym kraju. Historia tego finansowego podmiotu sięga 1986 r., kiedy powstał jako Bank Rozwoju Eksportu (BRE). mBank jako marka powstał w 2000 r. i wyróżniał się usługami internetowymi kierowanymi do klientów indywidualnych. Oczywiście "m" nawiązuje do angielskiego "mobile".

Do ujednolicenia nazwy całej finansowej grupy doszło w 2013 r. Razem z gruntowną modernizacją platformy transakcyjnej banku zastąpiono trzy dotychczasowe marki - Multibank, BRE Bank i mBank tym, który zbudował największą rozpoznawalność i największą siłę gospodarczą w grupie. mBank jest obecny pod swoją nazwą także u naszych sąsiadów - w Czechach i na Słowacji.


ING, już nie tylko śląski


Kojarzony z lwem, którego ma w logo, ING grupuje kilka podmiotów - ING Commercial Finance Polska SA, ING Lease (Polska) Sp. z o.o., ING Usługi dla Biznesu SA, Nowe Usługi SA i Solver Sp. z o.o.

Bank Śląski powstał w 1988 r. w wyniku wyodrębnienia z Narodowego Banku Polskiego (NBP), a jego obecna nazwa towarzyszy nam od 2001 r., gdy Bank Śląski połączono z ING Bank N.V. Oddział w Warszawie. Ruch ten podyktowany był próbą zbudowania finansowej marki ogólnopolskiej. Argumentowano, słusznie, że człon "Śląski" w nazwie nadaje instytucji regionalnego charakteru.

ING ma 4,5 mln klientów detalicznych (dane za IV kwartał 2017 r.) i jest w ósemce największych instytucji finansowych w Polsce, które kierują swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych , jak i do firm.

Bank Handlowy to od 2001 r. Citibank


Tej marki nie sposób pominąć na światowej mapie bankowości i finansów. Citi na świecie istnieje od 1812 r., jest obecny w 100 krajach na 6 kontynentach, a w Polsce zrósł się z Bankiem Handlowym, który miał równie długą tradycję, gdy istniał jeszcze jako osobny podmiot. Bank Handlowy w Warszawie został założony w 1870 r.

1 października 2000 r. Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na przeprowadzenie fuzji Citibank (Poland) z Bankiem Handlowym w Warszawie. Do połączenia doszło w marcu 2001 r. Tej zmianie towarzyszyła zmiana nazwy prawnej z Bank Handlowy w Warszawie S.A. na Citibank Handlowy. Nazwę zmieniono de facto w 2003 r. Od 2007 Citi Handlowy ma też nowe logo.



Lukas Bank pod skrzydła Credit Agricole


W 2011 r. zmiany loga i zwiększenia liczby placówek doczekał się Lukas Bank. Wówczas Credit Agricole, który przejął Lukasa, kreślił plan zbudowania z finansowego przedsięwzięcia "lidera rynku banków uniwersalnych". Czy się udało, pozostawiamy czytelnikom do oceny.

Rebranding Lukas Banku dokonał się oficjalnie 24 września 2011 r. i tak powstał Credit Agricole Bank Polska.



Jeśli zmieniać nazwę, to aż dwa razy - Dominet Bank na BNP Paribas i w końcu BGŻ BNP Paribas


Dominet Bank działał na polskim rynku usług finansowych od 1991 r. Początkowo był bankiem regionalnym Cuprum Bank. Założycielami i pierwszymi właścicielami banku były KGHM Polska Miedź, Bank Handlowy w Warszawie, gmina miejska Lubin oraz gmina miejska Głogów.

Nazwa BNP Paribas Bank powstała w wyniku połączenia Fortis Bank Polska z Dominet Bank. Do tej fuzji doszło w 2008 r. BNP Paribas Bank Polska był bankiem uniwersalnym, należał do grupy BNP Paribas. To europejska instytucja finansowa.

Decyzją, która doprowadziła do dodania członu BGŻ w nazwie firmy, była zgoda zarządów Banku BGŻ i BNP Paribas Polska na kolejną fuzję. 10 października 2014 r. ogłoszono tę decyzję Polsce. Tak powstał bank o kapitale 84 238 318  zł, który wspomogła zaraz po fuzji emisja 28 099 554 akcji o wartości nominalnej 1 zł każda.

Więcej o bankowości i finansach w naszym dedykowanym serwisie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląski, BRE, Lukas, Handlowy. Jak zmieniały się nazwy instytucji finansowych?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!