Solidarność, większa integracja, otwarcie na zwykłych ludzi. Zapowiada się przełom w Unii Europejskiej

Solidarność, większa integracja, otwarcie na zwykłych ludzi. Zapowiada się przełom w Unii Europejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współdziałanie, jednakowe standardy dla wszystkich i autentyczna solidarność. Odpowiedzialność, unia wartości i czyny zamiast deklaracji. Wzrost gospodarczy z myślą o godności szarego Europejczyka. Inauguracyjna debata Europejskiego Kongresu Gospodarczego wskazuje drogę skutecznego mierzenia się z najważniejszymi wyzwaniami współczesności.

  • Politycy doświadczeni w okresie wprowadzania głębokich reform - również w dramatycznych okolicznościach kryzysu finansowego - uczestniczyli w sesji „Nasza wspólna Europa”.
  • Mimo różnic między dyskutantami z przebiegu tej debaty wyłania się jasny przekaz mówiący o przyszłości wspólnej Europy.

O jedność i współpracę w obliczu wyzwań apelowali Herman Van Rompuy, emerytowany przewodniczący Rady Europejskiej, i Buzek Jerzy Buzek, były przewodniczący Europarlamentu.

- Potrzebujemy nie mniej, lecz więcej Europy, więcej integracji - stwierdził Van Rompuy. - Ale nie osiągniemy tego bez silnej woli politycznej. Nie możemy sobie pozwolić na wpadnięcie w pułapkę kryzysu przywództwa - ostrzegł.

Jacek Czaputowicz, polski minister spraw zagranicznych, zwracał uwagę na protekcjonistyczne działania krajów Europy Zachodniej, które przeczą podstawowym swobodom UE.

- Jeśli mamy myśleć o unijnej jedności, to wcześniej należy zadać pytanie, czy prawa poszczególnych krajów UE są takie same - podkreślił Czaputowicz. Dodał, że „demokracja protekcjonistyczna” niszczy konkurencyjność.

Czaputowicz krytykował też stosowanie różnych standardów przez niektóre państwa Unii; wskazywał na paternalistycznie praktyki starszych wobec młodszych członków Wspólnoty. Minister zaznaczył, że UE musi zachować jedność, a urzeczywistnienie „polityki różnych prędkości” prowadziłoby do jej rozpadu.

- Jeśli chcemy być w centrum wydarzeń, to wcześniej czy później trzeba będzie przyłączyć się do strefy euro - zauważył Herman Van Rompuy. - Może organizować demokrację według własnych modeli, ale musimy respektować wspólne wartości.

Van Rompuy zaznaczył, że w Europie nie ma „koalicji krajów protekcjonistycznych”, a UE podpisuje i negocjuje najważniejsze umowy o wolnym handlu (z Japonią, Brazylią), przejmuje rolę lidera wolnego rynku w świecie.

Z takimi ambicjami zgadzał się Alexander Stubb, były premier i minister finansów Finlandii, wiceprezes zarządu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Europę stać na objęcie przywództwa w świecie, teraz, kiedy Wielka Brytania i USA „wycofują się z towarzystwa” i powstaje wakat - argumentował.

- Nie skupiajmy się na podziałach Europy, bo różnic jest dużo. Skupmy się na tym, co wspólne - apelował Stubb, namawiając, by z pomocą nowych technologii zadbać o podmiotowość i partycypację zwykłych obywateli w europejskiej polityce. - Transformacja technologiczna sprawi niedługo, że powstanie „algorytm rozwoju świata”. Zadbajmy o to, by byli wówczas przy władzy ludzie rozsądni, a nie szalony despota.

Na wewnętrznym kryzysie europejskiej demokracji i problemach społecznych skupili się w jeszcze większym stopniu byli premierzy Grecji i Słowacji.

- Nierówności wciąż się pogłębiają - zauważył George A. Papandreu. - A władza jest skupiona w wąskich grupach przy braku kontroli. Na tym cierpi demokracja, to popycha ludzi w kierunku demagogów. W starożytnej Grecji z demagogią, głównym wrogiem, demokracji walczono przez edukację.

O potrzebie „nowego kodu moralnego” i rekonstrukcji instytucji demokratycznych mówiła Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012, której zdaniem „demokracja nie działa”. Nowa europejska polityka powinna jej zdaniem opierać się na etyce i poszanowaniu godności indywidualnej jako fundamencie przywództwa odpowiedzialnego, traktowanego jako służba.

- Nieskutecznie przekonujemy zwykłych obywateli o naszym sukcesie, unaoczniając niedopasowanie makroekonomii i losu zwykłego obywatela, który słusznie pyta, „dla kogo jest ten sukces, skoro go nie odczuwam” - mówiła była premier Słowacji.



×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność, większa integracja, otwarcie na zwykłych ludzi. Zapowiada się przełom w Unii Europejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!