XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Spadł wskaźnik PMI dla Polski. Ekonomiści wieszczą wzrost gospodarczy

Spadł wskaźnik PMI dla Polski. Ekonomiści wieszczą wzrost gospodarczy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego w lutym spadł nieznacznie, do 54,2 pkt, ale jest nadal blisko ostatnich rekordów. Zdaniem analityków Markit wzrost w polskim sektorze przemysłowym utrzymuje szybkie tempo.

Zgodnie ze środowym komunikatem Markit, odczyt głównego wskaźnika PMI w lutym był tylko nieco poniżej 22-miesięcznego styczniowego rekordu.

"Lutowy odczyt wskaźnika PMI (54,2) zasygnalizował znaczną poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Mimo iż zarejestrował nieco niższą wartość niż w grudniu (54,3) i styczniu (54,8), utrzymał się znacznie powyżej średniej z badań długoterminowych (50,4)" - zaznaczono w raporcie Markit.

Jego autorzy zwrócili uwagę na wzrost wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i poziomu zatrudnienia oraz nasilenie presji na podwyżkę cen i wzrost cen surowców.

Ekonomiści: poziom PMI dobrze rokuje dla wzrostu gospodarczego w I kwartale

Zdaniem ekonomistów PKO BP poziom PMI nadal wskazuje na szybką poprawę aktywności w przemyśle, a sygnalizowane w ankietach wprowadzanie nowych produktów na rynek oraz wysoki napływ zleceń eksportowych (głównie z rynku europejskiego i amerykańskiego) potwierdzają wyraźny optymizm przedsiębiorstw. Zwrócili uwagę na deklarowane przez firmy zwiększenie inwestycji.

"Wysoki poziom PMI na początku roku wpisuje się w serię innych dobrych sygnałów z gospodarki, sygnalizując dalsze przyspieszenie wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2017 r." - podsumowali ekonomiści z PKO BP.

Według ekonomistów Raiffeisen Polbanku lutowy poziom indeksu PMI oznacza, że warunki gospodarcze ulegają poprawie nieprzerwanie od grudnia ub.r. "Za utrzymanie się wskaźnika na wysokim poziomie odpowiadały przede wszystkim wysokie tempo wzrostu nowych zamówień i produkcji, choć to ostatnie spowolniło nieco względem stycznia" - napisali w komentarzu. Wskazali na wzrost wskaźnika zatrudnienia, co - ich zdaniem - wskazywać może, że utrzyma się on w lutym na wysokim poziomie (w styczniu zatrudnienie rosło o 4,5 proc. rok do roku).

Natomiast ekonomista z Pekao Adam Antoniak uważa, że poziom PMI nadal sugeruje znaczącą poprawę kondycji polskiego przemysłu. "Początek 2017 r. przyniósł poprawę kondycji krajowego przetwórstwa, co dobrze rokuje dla wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2017 r. Prognozujemy, że wzrost PKB w 1 kw. 2017 może być zbliżony do 3 proc. rdr (rok do roku - PAP)" - poinformował Antoniak.

Według niego mimo wyraźnej presji kosztowej firmy optymistycznie patrzą w przyszłość, zwiększając zatrudnienie i poziom produkcji, co związane jest z szybkim napływem nowych zamówień.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spadł wskaźnik PMI dla Polski. Ekonomiści wieszczą wzrost gospodarczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!