Spotkanie Trump - Juncker skupia uwagę inwestorów na giełdach

Spotkanie Trump - Juncker skupia uwagę inwestorów na giełdach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W oczekiwaniu na spotkanie Jeana-Claude'a Junckera z Donaldem Trumpem indeksy w Europie wykazują się niewielką zmiennością.

Poniżej notowania z godz. 10.08

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3485,11 0,05 0,00 3,44 0,33 -0,54
DAX Niemcy 12686,77 -0,02 -0,62 3,39 3,44 -1,79
FTSE 100 W.Brytania 7690,02 -0,25 0,18 2,40 3,43 0,03
CAC 40 Francja 5451,23 0,31 0,07 3,17 5,62 2,61
IBEX 35 Hiszpania 9764,20 -0,09 0,11 1,52 -7,21 -2,78
FTSE MIB Włochy 21892,29 0,08 -0,36 2,52 2,03 0,18
O 0,5 proc. tanieją walory Vodafone. Wzrost przychodów z usług zasadniczych spółki spowolnił w II kw. '18 do 0,3 proc., o 0,1 pkt. proc. powyżej konsensusu. We Włoszech przychody spółki z oferowanych usług spadły o 6,5 proc.

O ok. 2,5 proc. zwyżkuje cena akcji Ryanair w Dublinie, po doniesieniach, że spółka planuje redukcję floty w Irlandii o 20 proc. w obliczu oporu personelu wobec polityki płacowej spółki. Ryanair zapowiedział za to wzrost liczby lotów czarterowych w Polsce.

O 1,8 proc. zniżkuje kurs Deutsche Banku po wynikach kwartalnych, które wykazały m.in. spadek przychodów FICC o 17 proc. kdk.

O 0,2 proc. tanieją akcje Banco Santander po ogłoszeniu wyników kwartalnych. Dochód netto banku wyniósł 1,7 mld euro, czyli niemal zgodnie z konsensusem, zakładającym 1,67 mld euro.

Kurs EUR/USD, przed czwartkową decyzją EBC, idzie w środę górę o 0,1 proc., do 1,169.

Rentowność amerykańskiego benchmarku spada o 1 pb. Dochodowość bunda pozostaje bez istotnych zmian, a francuskiej i brytyjskiej dziesięciolatki spada o 1 pb.

W środę 25 lipca szereg kluczowych wyników kwartalnych. Raporty za II kw. 2018 roku opublikują m.in. Facebook, General Motors, Coca Cola, Boeing, Ford oraz Fiat Chrysler.

Trump zmienia ton


W środę 25 lipca ma dojść do spotkania w Waszyngtonie między Jeanem-Claude'm Junckerem, szefem KE oraz Donaldem Trumpem, prezydentem USA. Głównym tematem rozmów ma być polityka handlowa.

Szef KE powiedział telewizji ZDF, że nie ma obaw przed tym spotkaniem.

"Nie siedzimy na ławie oskarżonych, więc nie musimy się bronić" - stwierdził Juncker.

"Możliwe, że pan Trump ma dla nas coś do zaoferowania" - dodał.

Przyznał jednak, że w kwestii ewentualnych rezultatów rozmów w Waszyngtonie nie jest przesadnym optymistą.

Juncker podkreślił, że jest przeciwny kolejnym podwyżkom ceł i opowiada się za "uspokojeniem ogólnej sytuacji". Ostrzegł jednak Trumpa przed podwyższeniem ceł na samochody. "Jesteśmy w stanie natychmiast zareagować na takie działanie" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.

Donald Trump we wtorek po raz kolejny przychylnie wypowiedział się o protekcjonizmie handlowym. W środę natomiast diametralnie zmienił ton.

"Mam dla nich ideę. Znieśmy wszelkie cła, subwencje oraz bariery z obu stron. To byłby wolny rynek i uczciwy handel. My jesteśmy gotowi, ale wiem, że mimo naszych nadziei oni tego nie zrobią"- napisał w środę na Twitterze prezydent USA.

Analitycy nie spodziewają się, że szczyt Trump-Juncker przyniesie kluczowe rezultaty.

"Spotkanie najprawdopodobniej nie przyniesie jednoznacznych konkluzji - z perspektywy administracji USA istotnym wydarzeniem będzie dopiero opublikowanie wyników analiz Departamentu Handlu w oparciu o sekcje 232 (pierwotnie planowane na koniec lipca). Stanowisko partii Republikańskiej jest dla obozu D.Trumpa argumentem przemawiającym za kompromisem z UE" - ocenili w nocie ekonomiści ING.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w lipcu 101,7 pkt. wobec 101,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 101,5 pkt.

Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł 105,3 pkt. wobec 105,2 pkt. poprzednio, po korekcie ze 105,1 pkt. Tu analitycy spodziewali się 104,9 pkt.

Indeks oczekiwań wyniósł natomiast 98,2 pkt. wobec 98,5 pkt. poprzednio, po korekcie z 98,6 pkt. Oczekiwano 98,3 pkt.

Ropa znowu drożeje


Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 0,7 proc., do 73,9 USD za baryłkę. Cena WTI w kontraktach na wrzesień rośnie o 0,1 proc., do 68,6 USD za baryłkę.

Powodem środowych wzrostów cen są m.in. kwestie popytowe. Chiny ogłosiły we wtorek szereg planowanych polityk prowzrostowych, które mają złagodzić skutki wojny handlowej z USA. Ogłoszono m.in cięcia podatkowe, inwestycje publiczne w infrastrukturę oraz bardziej ekspansywną politykę fiskalną.

"M.in. dodatkowe wydatki na infrastrukturę w Chinach zmieniają scenariusz bazowy dla wielu surowców, wśród których na pewno jest ropa" - ocenił Michael McCarthy z CMC Markets.

Zwyżkowo na ceny mogą działać też doniesienia agencji Bloomberg, że raport American Petroleum Institute wykaże we wtorek kolejny spadek zapasów w USA (o 3,2 mln baryłek). Jeśli środowe dane EIA miałyby być zbieżne z szacunkami API, oznaczałoby to 10 z rzędu tydzień spadku zapasów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spotkanie Trump - Juncker skupia uwagę inwestorów na giełdach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!