Spowolnienie staje się faktem

Spowolnienie staje się faktem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grudniowe dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej sugerują, że w czwartym kwartale 2018 r. obie kategorie rosły w niższym rocznym tempie niż w trzecim kwartale 2018 r. - ocenił ekonomista Pekao SA Adam Antoniak. Zdaniem ekonomistów PKO BP to potwierdzenie potwierdziły wyhamowania wzrostowego trendu w krajowej gospodarce. Przemysł jest wyraźnie w fazie spowolnienia.

Główny Urząd Statystyczny przekazał w piątek, że produkcja przemysłowa w grudniu 2018 r. wzrosła o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,5 proc.

"Grudniowe dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej sugerują, że w czwartym kwartale 2018 r. obie kategorie rosły w niższym rocznym tempie niż w trzecim kwartale 2018 r. Wpisuje się to w nasz scenariusz, który zakłada wzrost PKB w czwartym kwartale 2018 r. o 4,7 proc. r/r, wobec wzrostu o 5,1 proc. r/r w trzecim kwartale 2018 r." - napisał w komentarzu przesłanym Adam Antoniak.

Jak wskazał główny ekonomista Pekao SA, produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 2,8 proc. r/r.

"Na ryzyko negatywnego zaskoczenia wskazywał grudniowy odczyt wskaźnika PMI w przetwórstwie, który sugerował najgłębsze pogorszenie warunków w przetwórstwie od kwietnia 2013. Przede wszystkim spadają nowe zamówienia, zwłaszcza eksportowe, co związane jest z pogarszającą się koniunkturą w Unii Europejskiej, gdzie trafia 80 proc. polskiego eksportu" - czytamy.

Jak podkreślił ekonomista, produkcja budowlano-montażowa wzrosła w grudniu o 12,2 proc. r/r (sezonowo oczyszczona wzrosła o 11,4 proc. r/r). A ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w grudniu o 2,2 proc. r/r po wzroście o 2,8 proc. r/r w listopadzie (po rewizji).

- Lepsza ocena kondycji polskiej gospodarki w czwartym kwartale 2018 r. będzie możliwa po przyszłotygodniowej publikacji danych o sprzedaży detalicznej. W warunkach sygnałów spowolnienia koniunktury perspektywa podwyżek stóp procentowych pozostaje odległa. Oczekujemy, że do końca 2019 r. stopy NBP pozostaną bez zmian - uważa Antoniak.

Gospodarka wyhamowała


"Przemysł jest już wyraźnie w fazie spowolnienia, jednak buforem dla wzrostu są nadal inne sektory gospodarki" - napisali w komentarzu do danych GUS ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem, układ kalendarza "prawdopodobnie zachęcał do przestojów produkcyjnych".

"Po odsezonowaniu produkcja wzrosła o 3,1 proc. r/r wobec 5,5 proc. r/r w listopadzie. Przetwórstwo wzrosło jedynie o 2,1 proc. r/r, co miało miejsce przy utrzymującej się wysokiej dynamice w niektórych branżach eksportowych, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (+33,6 proc. r/r, lider eksportu w listopadzie wg danych NBP). Utrzymują się wyraźne spadki produkcji wyrobów farmaceutycznych (-29,5 proc. r/r), w pozostałych branżach, które były +pod kreską+ spadki są niewielkie" - czytamy.

Ekonomiści wskazali, że w budownictwie widać nadchodzące wygasanie impulsu fiskalnego po wyborach samorządowych.

"Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 12,2 proc. r/r po wzroście o 17,1 proc. r/r przed miesiącem (...). Struktura branżowa sugeruje, że kolejne miesiące przyniosą dalszą normalizację. Produkcja w jednostkach zajmujących się robotami specjalistycznymi, która obejmuje m.in. przygotowywanie terenów pod budowę wzrosła nominalnie o 0,6 proc. r/r." - napisano.

Ekonomiści PKO BP wskazali, że silne wzrosty odnotowano z kolei we wznoszeniu budynków i budowli (27,5 proc. r/r) oraz robotach specjalistycznych (13,3 proc. r/r).

"Wzrost cen w przemyśle również wyhamował, do 2,2 proc. r/r z 2,8 proc. r/r przy wyraźnym, głębszym od oczekiwań, wyhamowaniu cen w przetwórstwie, w szczególności w rafinacji ropy naftowej" - napisano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!