XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Strefa euro, innowacyjność - klucze polskiego rozwoju

Strefa euro, innowacyjność - klucze polskiego rozwoju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska powinna wejść do strefy euro, usprawniać działanie państwa, dbać o bezpieczeństwo i zwiększać innowacyjność gospodarki - to wnioski z poniedziałkowej dyskusji o wyzwaniach dla naszego kraju na najbliższe ćwierć wieku.

Okazją do wymiany poglądów na ten temat była debata "25 lat gospodarczych zmian: co nas czeka?", organizowana m.in. przez Ośrodek Analiz i Dialogu THINK TANK oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Były wicepremier, minister finansów Grzegorz Kołodko mówił, że albo Polska przez następne +naście lat+ będzie stawała się coraz bardziej proinnowacyjna, albo pozostanie +montownią+, jaką jest w tej chwili. "Mamy pewne przyczółki, są pewne klastry, są kadry i tu widać, że tylko i wyłącznie dobra synergia oddolnej, prywatnej przedsiębiorczości z działalnością organizatorską państwa może dawać sukces" - podkreślał.

Jego zdaniem należy tak konstruować przepisy, żeby przedsiębiorcom opłacało się być coraz bardziej proinnowacyjnymi. Przypominał, że w naszym kraju, gdzie udział środków w wydatkach na badania i rozwój jest mały, 2/3 z tych wydatków to pieniądze podatników, a tylko 1/3 pochodzi z prywatnego sektora.

Ekonomista Rafał Antczak zwracał uwagę, że teraz przez przepisy podatkowe firmom z Polski nie opłaca się inwestować w innowacje, a importować je. "Wydatki inwestycyjne z zagranicy w całości można zaliczać w koszty, bo ministerstwo finansów jest w stanie je rozpoznać, a wydatki, które by pochodziły ze źródeł krajowych, czyli jeśli by inwestowano w technologie, są przez ministerstwo finansów, urząd skarbowy nierozpoznawane" - opowiadał.

Wskazywał też na wagę bezpieczeństwa w kontekście zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju inwestycji. "Rosja jest w bardzo złej sytuacji gospodarczej i to, co się będzie w niej działo, będzie rzutowało na gospodarkę Polski. W momencie konfliktu krymskiego zostały wstrzymane wszystkie projekty inwestycyjne w krajach nadbałtyckich i to w ciągu jednego dnia. Jeśli nie będziemy mieli stabilnej pozycji, to inwestycje zagraniczne w Polsce będą około zera" - przekonywał.

Zdaniem Kołodki bezpieczeństwo naszego kraju należy budować nie poprzez zwiększanie wydatków obronnych, a przez wejście do strefy euro, którą określił mianem polisy dla naszego kraju.

Jak przekonywał powinniśmy to zrobić też dlatego, że będzie to korzystne dla naszej gospodarki. "To zmniejsza koszty transakcyjne i eliminuje ryzyko kursowe" - wskazywał. Zwrócił uwagę, że ważne pytanie w tym kontekście, to nie kiedy, ale przy jakim kurskie dołączać do strefy. Krytykował w tym kontekście rząd, że zakłada w swoich opracowaniach umacnianie się złotówki, co będzie niekorzystne dla naszej gospodarki, bo osłabia jej konkurencyjność.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz również zwracała uwagę na wagę innowacyjności. Wskazywała, że dzięki środkom z UE powstało bardzo wiele innowacyjnych firm, a 80 proc. ze start-upów udało się przetrwać.

Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki ocenił, że kompletnie niedoceniana jest skala tego, jak instytucje ekonomiczne, czy takie działające na styku państwo-obywatel, czy państwo-przedsiębiorstwo służą rozwojowi.

Jak mówił, patrząc na historię transformacji widać, jakie znaczenie w niej miał rozwój instytucji politycznych czy ekonomicznych. Przypominał, że po 1989 r. instytucje w Polsce były bardzo słabe, ale postępował proces ich budowania. "Te instytucje są tak ważne, bo można powiedzieć, że pilnują elementarnej uczciwości procesu transformacji. W państwach, w których instytucje były słabe, następował proces przejmowania państwa przez grupy interesów. Tak stało się np. na Ukrainie" - mówił były premier. Przekonywał, by zmieniać sposób myślenia Polaków tak, aby nie dominowało w nim negatywne podejście do rzeczywistości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strefa euro, innowacyjność - klucze polskiego rozwoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!