XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Światowe Forum Gospodarcze: Polska osiągnęła sukces i pozostanie rynkiem godnym uwagi

Światowe Forum Gospodarcze: Polska osiągnęła sukces i pozostanie rynkiem godnym uwagi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest jedną z najbardziej imponujących historii sukcesu gospodarczego i wiele przesłanek wskazuje, że także w następnych latach pozostanie rynkiem wartym uwagi - napisano na stronie Światowego Forum Gospodarczego (WEF) z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

  • Podczas, gdy kraj upamiętnia w listopadzie 2018 r. setną rocznicę niepodległości, jest wiele powodów do świętowania. Polskie PKB zwiększyło się ponad dwa razy od początku lat 90 - głosi wpis na stronie WEF.
  • Dzięki sile bolesnych reform oraz wejściu do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska doświadcza nieprzerwanego wzrostu, od ponad ćwierćwiecza notując znaczące wyniki nawet w czasie kryzysu gospodarczego - uważa WEF.
  • Autorzy tekstu podkreślają, że reformy podjęte w trakcie transformacji gospodarczej oraz dobre wykorzystanie członkostwa w Unii Europejskiej przyczyniły się do tego, że Polska stała się bardziej przyjaznym biznesowi krajem.

"Podczas, gdy kraj upamiętnia w listopadzie 2018 r. setną rocznicę niepodległości, jest wiele powodów do świętowania. Polskie PKB zwiększyło się ponad dwa razy od początku lat 90. Dzięki sile bolesnych reform oraz wejściu do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska doświadcza nieprzerwanego wzrostu, od ponad ćwierćwiecza notując znaczące wyniki nawet w czasie kryzysu gospodarczego" - napisali autorzy artykułu, Kornel Koronowski, dyrektor w spółce Boryszew Energy, oraz Vijay Raju, szef działu strategii w WEF. Światowe Forum Gospodarcze jest najbardziej znane z organizacji dorocznego forum biznesowego w Davos w Szwajcarii.

Jako powody do optymizmu w kwestii przyszłości polskiej gospodarki wymienili oni pięć głównych czynników: podejmowane przez państwo reformy i inicjatywy, panującą w Polsce kulturę przedsiębiorczości i innowacji, środowisko sprzyjające powstawaniu start-upów, niskie bezrobocie oraz wysokie kompetencje, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii, a także współpracę w dziedzinie innowacji między dużymi przedsiębiorstwami.

Autorzy tekstu podkreślają, że reformy podjęte w trakcie transformacji gospodarczej oraz dobre wykorzystanie członkostwa w Unii Europejskiej przyczyniły się do tego, że Polska stała się bardziej przyjaznym biznesowi krajem. Wskazują też, że państwowa instytucja - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - jest jednym z najważniejszych graczy na rynku innowacji i że dobrze wypełnia swoją rolę.

Jako przykład kultury przedsiębiorczości i innowacji wskazują rozwój sektora gier komputerowych, który nie miał wielkich tradycji w Polsce, tymczasem w ostatnich latach stał się jednym z jej znaków rozpoznawczych. Zwracają także uwagę, że dzięki przyjaznemu środowisku dla start-upów Polska ma najwyższy w Europie odsetek przedsiębiorstw zatrudniających nie więcej niż dziewięciu pracowników, a historie sukcesu jednych inspirują kolejnych młodych przedsiębiorców.

"Wyniki testów PISA (program międzynarodowej oceny uczniów) pokazują, że wzrost jakości nauczania w Polsce w ostatniej dekadzie był jednym z najszybszych w krajach OECD" - piszą Koronowski i Raju. Podkreślają oni w szczególności postęp, który nastąpił w naukach ścisłych, dzięki którym polscy programiści znajdują się na trzecim miejscu w światowych rankingach.

Wreszcie wskazują oni na współpracę polskich przedsiębiorstw w dziedzinie innowacji, czego przykładem jest stworzenie systemu płatności mobilnych BLIK przez sześć głównych polskich banków.

Przy wszystkich tych optymistycznych przesłankach Koronowski i Raju wskazują też na wyzwania. To przede wszystkim fatalny stan powietrza w Polsce będący efektem przestarzałych systemów ogrzewania, dużego ruchu drogowego i nadmiernej zależności od węgla. Innym wyzwaniem jest deficyt wykwalifikowanej siły roboczej, który powoduje wzrost płac, co jest hamulcem dla rozwoju startu-upów tracących pracowników na rzecz międzynarodowych korporacji. Wreszcie uważają oni, że Polska powinna coraz bardziej stawać się gospodarką opartą na innowacjach oraz badaniach i rozwoju, a nie tylko na produkcji. "Ale uważamy, że Polska ma żywotność, energię i ambicję, by osiągać pożądane zmiany i przetransformować się w gospodarkę innowacyjną" - konkludują.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Światowe Forum Gospodarcze: Polska osiągnęła sukces i pozostanie rynkiem godnym uwagi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!