XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

System info wyłapał podejrzane operacje finansowe, analizują je fachowcy

System info wyłapał podejrzane operacje finansowe, analizują je fachowcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Administracja skarbowa kilkadziesiąt razy wystąpiła w tym roku do banków z żądaniem udostępnienia informacji o transakcjach na rachunkach. W przypadku sześciu rachunków na trzy miesiące założono blokady na nich, na łączną kwotę ok. miliona złotych.

Administracja skarbowa uzyskuje z banków dane o operacjach na kontach na podstawie przepisów ordynacji podatkowej o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

Zakładają one wymianę informacji między sektorem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS), która administruje systemem teleinformatycznym izby rozliczeniowej (STIR).

Zakres wymiany informacji stopniowo się rozszerza. Od lutego fiskusowi przekazywane są dane o rachunkach podmiotów kwalifikowanych, od końca kwietnia ma on możliwość blokady rachunków bankowych podejrzanych firm, a od połowy lipca - nastąpiło codzienne, automatyczne przekazywanie przez banki informacji o wszystkich transakcjach na rachunkach (wcześniej – KAS otrzymywała je na żądanie). We wrześniu taki obowiązek obejmie SKOK-i.

Jak powiedział Przemysław Krawczyk, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami MF, za blokadą sześciu rachunków podejrzanych podmiotów przemawiało „bardzo wiele argumentów i wszystko wskazywało na to, że fiskus miał do czynienia z tzw. firmami znikającymi (słupami)”.

Szef KAS: trzeba ustalić, czy były działania hamujące wyłudzenia VAT

Obecnie administracja analizuje historyczne przepływy pieniędzy na podejrzanych kontach. Jak zaznaczył Krawczyk, wyniki analizy ryzyka nie przełożą się automatycznie na wszczęcie kontroli, bowiem wcześniej wnioski z automatycznej analizy zostaną poddane pogłębionej ocenie doświadczonych analityków.

„Dzięki uzyskiwanym danym z systemu bankowego możemy zobaczyć pewien cykl transakcyjny. Szybkie przelewy, brak adekwatności transakcji, a także co wynika z JPK_VAT to okoliczności, które same nie świadczą o tym, że mamy do czynienia z wyłudzeniem skarbowym, lecz pokazują pewne ryzyko” - wyjaśnił Krawczyk.

Od 22 sierpnia 2018 r. wejdzie w życie nowelizacja, która przewiduje m.in., że posiadacz zablokowanego rachunku będzie informowany o tym przez bank. Dziś dowiaduje się o fakcie dopiero z postanowienia szefa KAS. Nowelizacja wyklucza możliwość zaskarżania postanowień o blokadzie rachunku na 72 godziny.

KAS zatrzymała transporty z nielegalnym paliwem

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: System info wyłapał podejrzane operacje finansowe, analizują je fachowcy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!