Szczerski: w kwestii CETA potrzebna dyskusja o faktach a nie o mitach

Szczerski: w kwestii CETA potrzebna dyskusja o faktach a nie o mitach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kwestii CETA "najważniejsze jest, by dyskutować faktach, nie o mitach" - uważa prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak zaznaczył, pełne wejście w życie CETA wymaga ratyfikacji tej umowy przez wszystkie państwa UE. Polska nie traci możliwości ponownej refleksji w tej sprawie - mówi.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. Umowa CETA wzbudza w Europie wiele kontrowersji.

Szczerski podkreślił, że przed wejściem Polski do UE "niektóre środowiska przekonywały, iż polskie rolnictwo na akcesji do Unii straci, zostanie zniszczone i nie będzie miało żadnej przyszłości.

"Padały te same argumenty, że zaleją nas produkty z UE, że nasze rolnictwo nie będzie konkurencyjne wobec wielkich gospodarstw europejskich. Nic takiego się nie stało. Odwrotnie. Polscy rolnicy - jak zresztą twierdzi samo PSL, który dzisiaj jest największym orędownikiem akcji przeciwko CETA - dobrze odnaleźli się na rynku europejskim" - powiedział PAP Szczerki.

"Apelowałbym do wszystkich polityków, aby w kwestii CETA rozmawiać o faktach, a te są takie, że po pierwsze relacje handlowe między Polską a Kanadą nie są wielkie; to nie są wolumeny i obroty, które powodowałyby, że ta umowa strategicznie zmieni polską politykę handlową" - zauważył minister w Kancelarii Prezydenta.

Po drugie - podkreślił - nie ma żadnego połączenia miedzy CATA, a umową handlową między UE a Stanami Zjednoczonymi - TTIP. "Politycy krytykujący CETA, którzy na jednym wydechu mówią o tym, że ta umowa otworzy polski rynek dla produktów kanadyjskich i amerykańskich nie mają racji. To są umowy rozbieżne. Negocjacje w sprawie TTIP jeszcze się nie zakończyły i dzisiaj znajdują się raczej w momencie regresu" - powiedział Szczerski.

Po trzecie - dodał - pełne wejście w życie CETA będzie wymagało ratyfikacji tej umowy przez wszystkie państwa UE. "Wystarczy odmowa ratyfikacji przez jeden parlament narodowy, żeby ona w całości została wycofana. Polska nie traci możliwości ponownej refleksji, oceny i wyrażenia swojego zdania później w procesie ratyfikacji" - podkreślił minister. Jak dodał, jeśli polski parlament dojdzie do wniosku, że CETA jest dla Polski niekorzystna, może odmówić jej ratyfikacji, co zablokuje jej wejście w życie w całej UE.

Zaznaczył, że dzisiaj ważne jest, aby - na poziomie europejskim - zagwarantować bezpieczeństwo polskich konsumentów oraz - na poziomie narodowym - w momencie, gdy dojdzie do ratyfikacji, odbyć debatę, która pomoże realnie ocenić bilans zysków i strat CETA i podjąć świadomą decyzję.

W przyszłym tygodniu zgodę na tymczasowe stosowanie CETA mają dać państwa członkowskie, później ma to zrobić Parlament Europejski. Pełne wejście w życie porozumienia będzie wymagało ratyfikacji przez wszystkie państwa unijne. Droga ta nie będzie prosta, co już zasygnalizował belgijski francuskojęzyczny region Walonia, którego parlament wyraził sprzeciw wobec decyzji rządu o zgodzie na ratyfikację umowy w Radzie UE.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę ws. CETA. Głosi ona m.in., że "do zawarcia tej umowy i jej pełnego wejścia w życie niezbędne jest przeprowadzenie procedur jej zatwierdzenia, zgodnie z wymogami i wewnętrznym porządkiem prawnym poszczególnych państw członkowskich UE". Za uchwałą było 326 posłów głównie z klubów PiS i PO. Przeciw 90 - m.in. z klubów Kukiz'15, N, PSL; wstrzymało się 11. Uchwała głosi, że Sejm będzie ratyfikował CETA większością 2/3 głosów.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował w środę, że na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów została przedstawiona informacja na temat korzyści płynących z przyjęcia umowy CETA przez Unię Europejską, nie przez Polskę. Nie powiedział, czy Rada Ministrów zajęła jakieś stanowisko w tej sprawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczerski: w kwestii CETA potrzebna dyskusja o faktach a nie o mitach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!