XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szczurek pozytywnie o pierwszych wypowiedziach Szałamachy

Szczurek pozytywnie o pierwszych wypowiedziach Szałamachy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister finansów Mateusz Szczurek uważa, że wypowiedzi kandydata PiS na szefa resortu, Pawła Szałamachy, są budujące. Życzył mu, by był w stanie pogodzić oczekiwania i obietnice wyborcze z dbałością o finanse publiczne.

"Sygnał ze strony kandydata jest budujący. Po pierwsze pilnowanie tego podstawowego poziomu deficytu sektora finansów publicznych 3 proc. PKB. To element minimum w sytuacji poprawiającej się koniunktury i tutaj się zgadzamy" - powiedział PAP i IAR w Brukseli Szczurek. Minister brał we wtorek udział w spotkaniu szefów resortów finansów państw UE.

Szczurek pozytywnie ocenił też zapowiadaną przez Szałamachę sekwencję działania: po pierwsze znajdowanie dochodów, a dopiero potem wydawanie pieniędzy.

Jak ocenił, jego następca będzie mógł kontynuować działania na rzecz uszczelniania systemu podatkowego i walki z przestępczością gospodarczą. "Nie tylko mówiliśmy o tym, ale wdrażaliśmy też cały szereg mechanizmów, które mają zwiększać ściągalność podatków" - zaznaczył minister ustępującego rządu.

Dodał, że jego następca znajdzie zarówno specjalistów, jak i analizy, które pomogą mu w wykonywaniu swoich priorytetów w resorcie. "To jest zachęta dosyć uniwersalna, aby nie marnować wiedzy instytucjonalnej, która jest akumulowana w ministerstwie finansów" - oświadczył.

Szczurek zwrócił uwagę, że praca ministra finansów jest trudna ze względu na konieczność godzenia oczekiwań, ambicji i obietnic z dbałością o stabilność finansów publicznych. "Życzę tego, aby mój zastępca znalazł właściwą równowagę pomiędzy tymi dwoma elementami" - powiedział.

Szałamacha po ogłoszeniu przez Beatę Szydło jego kandydatury na ministra finansów mówił w poniedziałek, że program "500 zł na dziecko" może wymagać "pewnego kwotowego" zwiększenia deficytu budżetowego, ale wydatki na niego zostaną w głównej mierze pokryte z dodatkowych źródeł, m.in. podatków od banków czy wyższych wpływów ze ściągalności VAT.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczurek pozytywnie o pierwszych wypowiedziach Szałamachy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!