Szef MF powołał Radę ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

Szef MF powołał Radę ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Radę ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, która ma wydawać opinie ws. stosowania klauzuli obejścia prawa przeciwdziałającej unikaniu opodatkowania - powołał w czwartek szef MF Paweł Szałamacha. W skład Rady wchodzi dziewięciu ekspertów z zakresu prawa podatkowego i finansów.

Jak powiedział minister, eksperci wybrani do Rady reprezentują różne środowiska. "Rada ma pluralistyczny charakter" - zaznaczył.

Radę powołano na czteroletnią kadencję na podstawie noweli Ordynacji podatkowej. Będzie ona niezależnym zespołem eksperckim i organem doradczym ministra. Szef MF będzie mógł się do niej zwrócić o opinię w toku postępowania podatkowego, np. w sprawie tego, czy zasadnie została w jakimś przypadku zastosowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Także strony postępowania podatkowego, niezadowolone z rozstrzygnięć, będą mogły zwracać się do Rady o opinię.

"Moim zadaniem jest to, żeby ta klauzula odniosła skutek, aby poprawiła jakość decyzji podatkowych ministerstwa, a także spowodowała to, że podatnicy mający uzasadnione obawy co do skutków klauzuli dla ich biznesu, będą mogli w sposób stabilny planować swoje transakcje" - deklarował.

Podstawowym celem klauzuli jest, jak podkreślił, by "erozja dochodów podatkowych, zwłaszcza z podatku CIT, została zatrzymana".

W Radzie swoich przedstawicieli ma rząd, ale także doradcy podatkowi, przedsiębiorcy, samorządy i przedstawiciele wyższych uczelni.

Samorząd doradców podatkowych reprezentuje prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego. Maria Findzińska-Dziurzyńska to przedstawicielka Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Rafała Iniewskiego z Konfederacji Lewiatan desygnowała Rada Dialogu Społecznego. Środowisko sędziowskie reprezentuje w Radzie sędzia w stanie spoczynku Włodzimierz Kubiak.

W Radzie znaleźli się też Dominik Gajewski oraz Aleksander Werner z SGH. Ministra sprawiedliwości reprezentuje prokurator Tomasz Piekarski, a ministra finansów - dyrektorzy departamentów w MF - Mariusz Golecki i Tomasz Strąk. Sekretarzem Rady ma być dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego Leszek Grzybowski.

Rada ma ustalić własny regulamin, ale zdaniem ministra finansów "sensowny tryb pracy przewidywałby spotkania co najmniej raz na miesiąc". Szałamacha dodał, że "wpłynęły już pierwsze wnioski w sprawie interpretacji klauzuli".

Klauzula obejścia prawa weszła w życie 15 lipca br. Według zamiarów rządu klauzula ma być narzędziem umożliwiającym skuteczniejszą walkę z optymalizacją podatkową.

W myśl klauzuli fiskus może uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Klauzula ma mieć zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł. Minister finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania.

Zastrzeżenia dotyczące klauzuli mieli przedsiębiorcy, obawiając się, że może być ona narzędziem, które fiskus wykorzysta przeciw nim. MF replikowało, że nieuprawnione są obawy, że klauzula stanowi zagrożenie dla małych i średnich przedsiębiorców. "Ustawa bazuje na założeniu, że zachowania skutkujące zastosowaniem klauzuli leżą w zasięgu jedynie dużych przedsiębiorców (zwykle powiązanych kapitałowo i zarządczo z podmiotami zagranicznymi) oraz osób fizycznych dysponującymi dużymi dochodami" - zapewniono
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef MF powołał Radę ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!