Szwajcaria. Greenpeace walczy o zamknięcie elektrowni jądrowej Beznau

Szwajcaria. Greenpeace walczy o zamknięcie elektrowni jądrowej Beznau
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Organizacja Greenpeace rozpoczęła w Szwajcarii działania na rzecz definitywnego zamknięcia najstarszej na świecie elektrowni jądrowej Beznau, argumentując, że nie wytrzymałaby ona silniejszego trzęsienia ziemi - poinformowali w czwartek działacze organizacji.

Greenpeace walczy od środy o zamknięcie elektrowni wraz ze Szwajcarską Fundacją Energii (SES) i niemiecko-francusko-szwajcarskim stowarzyszeniem promującym bezpieczeństwo atomowe (ATPN).

Organizacja ekologiczna argumentuje, że pomimo regularnych kontroli elektrownia nie jest bezpiecznym miejscem, choć po katastrofie jądrowej w japońskiej Fukushimie w 2011 roku operator szwajcarskiej siłowni, grupa Axpo, musiał poddać obiekt kontroli zagrożenia sejsmicznego. Z kolei Szwajcarski Federalny Inspektorat Bezpieczeństwa Jądrowego (ENSI) wydał 9 lipca 2012 r. decyzję, że szwajcarskie elektrownie jądrowe są odporne na silne trzęsienia ziemi, więc "elektrownia Beznau może dalej funkcjonować".

Greenpeace twierdzi, że eksperci ENSI się mylą, bo w swojej ocenie zastosowali złe normy techniczne. W piśmie do Inspektoratu ekologiczni działacze domagają się zmiany decyzji z 2012 roku i zamknięcia elektrowni. "Jeśli ENSI nie zmieni zdania, musi o tym poinformować publicznie. Będziemy wtedy mogli skierować sprawę do federalnego sądu administracyjnego, a następnie - jeśli będzie to konieczne - do Trybunału Federalnego" - poinformowała organizacja.

Szwajcarskie władze oceniają zagrożenie sejsmiczne w kraju jako umiarkowane na tle reszty Europy. Od XIII w. w Szwajcarii doszło do ok. 10 tys. trzęsień ziemi, z czego jedynie 12 spowodowało istotne straty. Najpotężniejsze trzęsienie miało miejsce w 1356 roku; eksperci szacują, że zjawiska o podobnym nasileniu występują co 1500 lat.

Położona w kantonie Argowia w pobliżu granicy z Niemcami elektrownia Beznau działa od 46 lat. Posiada dwa reaktory: Beznau I i II; oba są obecnie wyłączone z użytku ze względu na kontrole. W Szwajcarii znajdują się też trzy inne elektrownie jądrowe: Muehleberg, Goesgen i Leibstadt.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!