TNS: Polacy lepiej o stanie polskiej gospodarki

TNS: Polacy lepiej o stanie polskiej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad połowa Polaków twierdzi, że sprawy w kraju idą w złym kierunku i trudno jest znaleźć pracę, jednak lepiej oceniamy polską gospodarkę. O tym, że jest ona w kryzysie, w listopadzie mówiło 48 proc. badanych przez TNS Polska - o 9 pkt. proc. mniej niż w październiku.

Według wyników sondażu TNS Polska nieco ponad połowa (55 proc.) respondentów uważa, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest niecała jedna trzecia pytanych (27 proc.). W porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca liczba ocen negatywnych spadła o 1 pkt. proc., a pozytywnych - o 2 proc.

Wśród optymistów przeważają zwolennicy PO (66 proc. pozytywnych ocen wobec 22 proc. negatywnych), a także ludzie w wieku 30-39 lat, osoby z licencjatem lub wyższym wykształceniem na innym poziomie oraz mieszkańcy dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).

Najwięcej pesymistów jest wśród osób w wieku powyżej 60 lat (66 proc.). Bieg spraw w kraju najczęściej negatywnie oceniają też osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (79 proc.) oraz mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców (62 proc.). Pesymistów jest najwięcej wśród wyborców PiS z Polską Razem (66 proc.).

Ankietowanych pytano też o ocenę stanu polskiej gospodarki. O tym, że jest ona w kryzysie, mówiła niespełna połowa (48 proc.) - to o 9 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej. O 5 pkt. proc. wzrósł też odsetek ocen pozytywnych - do 43 proc.

Najwięcej optymistów jest wśród dwudziesto- i trzydziestolatków (po 48 proc.), z licencjatem lub wykształceniem wyższym (58 proc.) oraz mieszkańców najmniejszych i największych miast od 20 do 100 tys. mieszkańców (49 proc.). Przeważają też wśród nich wyborcy PO (76 proc.) i Twojego Ruchu (73 proc.). Sytuację gospodarczą negatywnie oceniają wyborcy PiS z Polską Razem i KNP (po 59 proc.), osoby w wieku 50-59 oraz 60 lat i więcej (po 52 proc.), z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (66 proc.) albo zasadniczym zawodowym (52 proc.).

Zdaniem 46 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt. proc.) w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w Polsce będą mniej więcej takie same jak obecnie. Według 21 proc. ankietowanych nastąpią zmiany na gorsze (spadek o 5 pkt. proc.), zaś według 27 proc. będzie lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.). Jednoznacznego zdania w tej kwestii nie ma 6 proc. respondentów.

Ocena trzyletniej prognozy materialnych warunków to jedyny wskaźnik nastrojów społecznych, który w listopadzie osiągnął wynik dodatni (więcej ocen pozytywnych niż negatywnych). Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w maju 2010 roku.

Zdaniem większości Polaków znalezienie pracy w Polsce jest trudne (48 proc.) lub w ogóle niemożliwe (16 proc.). O tym, że można bez większych kłopotów znaleźć pracę, choć niekoniecznie taką, jaką by się chciało, mówi 28 proc. ankietowanych. Zdania, że dobrą pracę można znaleźć bez większych problemów, jest zaledwie 3 proc. badanych.

W listopadzie oceny pozytywne wzrosły w porównaniu do października o 4 pkt. proc., zaś poziom ocen negatywnych spadł o 6 pkt. proc.

Z badania wynika, że najwięcej optymistów w zakresie możliwości znalezienia pracy jest wśród osób w wieku 20-29 lat (38 proc.), z licencjatem lub wykształceniem wyższym (40 proc.) i żyjących w miastach liczących więcej niż 500 tys. mieszkańców (43 proc.). Przeważają wśród nich wyborcy PO (48 proc.) i Twojego Ruchu (47 proc.).

Pesymiści w tym zakresie to głównie sześćdziesięciolatkowie (70 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (82 proc.), mieszkańcy wsi (68 proc.) oraz wyborcy PiS z Polską Razem (72 proc.) i PSL (70 proc.).

Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-13 listopada na reprezentatywnej grupie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!