XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

To będzie inwestycyjny hit 2019 roku. Banki już wiedzą, co się święci

To będzie inwestycyjny hit 2019 roku. Banki już wiedzą, co się święci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok 2018 był nietypowy dla rynku złota i w kolejnych miesiącach kruszec powinien drożeć, najczęściej typowana cena w 2019 roku to 1350 dolarów za uncję.

  • W 2019 nie można wykluczyć scenariusza gwałtownych wzrostów cen złota – uważa Michał Tekliński, ekspert Grupy Goldenmark.
  • Dla cen złota ważne będą podnoszenie stóp procentowych, zwłaszcza przez Fed, spowolnienie gospodarcze oraz sytuacja geopolityczna.
  • Według konsensusu bankowego średnia cena tego szlachetnego metalu w 2019 roku znajdzie się w przedziale 1350-1400 dolarów.
  • Banki centralne, szczególnie krajów rozwijających się, kupują bardzo duże ilości złota. W lipcu zrobił to nawet NBP, pierwszy raz od 20 lat

Poprzedni tydzień na rynku złota upłynął pod znakiem stabilizacji, notowania kruszcu pozostawały w przedziale 1220-1230 dolarów za uncję. Dla inwestorów ważny był czwartek 11 października, kiedy cena złota po kilku tygodniach konsolidacji, startując z poziomów poniżej 1195 dol., poszybowała bardziej dynamicznie w górę, przebijając poziom 1220 dolarów za uncję.

Zobacz też: Rosja kupuje złoto, żeby odciąć się od dyktatu dolara

- Widać delikatną presję spadkową, jednak notowania kruszcu są znacznie silniejsze niż jeszcze parę tygodni temu – komentuje Paweł Grubiak z Superfund TFI. - Na razie brakuje notowaniom złota siły do dalszych dynamicznych zwyżek. Może to wynikać z niekorzystnej sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, gdzie waluta ta powróciła do zwyżek. W środę U.S. Dollar Index zwyżkował o prawie 0,6 proc. do poziomu 95,30 pkt., czyli najwyższego poziomu od tygodnia. Powrót siły dolara przeszkadza złotu w dalszych zwyżkach, ponieważ złoto i dolar amerykański są ze sobą negatywnie skorelowane – dodaje Paweł Grubiak.

Obecnie mamy na rynku złota do czynienia ze złożeniem dwóch tendencji. W długim okresie, od 2013 roku złoto porusza się w trendzie bocznym, pod dyktando najważniejszego czynnika kształtującego jego cenę, czyli oczekiwanej realnej rentowności długoterminowych obligacji rządu USA. W średnim okresie widać natomiast mocne przesłanki do wzrostu jego ceny w stronę kluczowego oporu w obszarze 1350-1370 dolarów za uncję.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: To będzie inwestycyjny hit 2019 roku. Banki już wiedzą, co się święci

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!