×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Grzegorz Chłopek, prezes NN PTE: To rozwiązanie podniesie poziom życia Polaków

Dzięki PPK w pewnym momencie możemy przesunąć się na zupełnie inny poziom, jeżeli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego. W konsekwencji wzrośnie poziom życia - mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE. Weźmie on udział w debacie na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), która 14 maja odbędzie się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Grzegorz Chłopek, prezes NN PTE: To rozwiązanie podniesie poziom życia Polaków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022

Zdaniem Grzegorza Chłopka Pracownicze Plany Kapitałowe oferują najskuteczniejszy mechanizm oszczędzania. Zanim zaczniemy konsumować środki, część naszych pieniędzy zostaje przelana na oddzielne, trudno dostępne konto inwestycyjne.

- Jeżeli w pierwszej kolejności wyślemy środki na inwestycje, to 12 razy w roku oszczędzimy. Jeżeli ktoś próbuje oszczędzać to, co mu zostaje na koniec miesiąca, mamy problem - zwraca uwagę Grzegorz Chłopek.

Czytaj też: Pół miliona za jeden wpis w internecie. Tak gwiazdy zarabiają na nieruchomościach

Z punktu widzenia gospodarki, największą korzyścią wdrożenia PPK będzie to, że pojawi się kapitał na długoterminowe i bardziej ryzykowne inwestycje, który nie znajduje swojego źródła w bankach. Te bowiem wolą bezpieczniejsze inwestycje.

- Będzie to skutkowało tym, że w pewnym momencie możemy przesunąć się na zupełnie inny poziom, jeżeli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego. W konsekwencji wzrośnie poziom życia - wyjaśnia Grzegorza Chłopka.

Zdaniem szefa Nationale-Nederlanden PTE, emerytura obywatelska nie jest rozwiązaniem problemów dzisiejszego rynku pracy, związanych m.in. z powszechnością umów cywilno-prawnych.

- Trzeba pamiętać, że system emerytalny jest budowany na lata. Gdybyśmy chcieli w tym momencie zmienić system w kierunku minimalnej emerytury, jednolitej dla większości społeczeństwa, trzeba byłoby się zastanowić, który rocznik byłby pierwszy - mówi Grzegorz Chłopek. - Problemem jest to, że nie możemy osobom, które są dwa, trzy czy 10 lat przed emeryturą powiedzieć, że zmieniamy zasady gry. Musielibyśmy powiedzieć bowiem bardzo dużej części, że dostaną zdecydowanie mniej z systemu, na który łożyli przez 30 lat - podkreśla Grzegorz Chłopek.

Cała rozmowa z Grzegorzem Chłopkiem w wideo poniżej:


Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Zobacz listę prelegentów

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Grzegorz Chłopek, prezes NN PTE: To rozwiązanie podniesie poziom życia Polaków
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • To zwykły fundusz inwestycyjny bez żadnych gwarancji!!! 2019-07-05 16:22:47

    Poczytajcie, zanim wsadzicie tam złotówkę!!!! Ustawa mówi wyraźnie, że są to zwykłe fundusze inwestycyjne bez ŻADNEJ ochrony!!!!! Czyli po 30 latach dostaniecie..... Wpakują waszą kasę w szemrane inwestycje typu "stocznia w Radomiu", a potem ups.... przepraszamy.... Tylko tych dzisiejszych cwaniaków już nie będzie na tym świecie za 30lat. Kogo rozliczycie? 70-80 letniego starca z demencją?

  • Maryla 2019-05-02 13:39:16

    Mnie tam zbytnio nie trzeba przekonywać, bo jaki mam wybór z tą moją średnią krajową na miesiąc. Sama nie odłoże jeszcze z dwójką dzieciakow uczących się. Jak pracodawca dołoży i do tego państwo to na cokolwiek można się nastawić

  • dawidowski 2019-04-29 11:33:30

    Może tak być że ppk poprawi standard życia przyszłych emerytów bo rozwiązanie samo w sobie nie jest złe, oby nikt z nim już nic nie kombinował!

  • dd 2019-04-26 17:31:17

    Tak działa ZUS i działało -bo już można tak powiedzieć- OFE więc nie rozumiem co tu nowego i nadzwyczajnego. Było i jest dalej to samo. Różnica polega na tym, że przyjdzie kolejny rząd i zabierze to co na PPK zostało naskładane.

  • Zeghar 2019-04-25 15:22:31

    Pewnie że podniesie poziom życia. Tych co będą zgarniali kasę za "zarządzanie".

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl