XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Trzy osoby w trzy miesiące. Dlaczego szefowie odchodzą z Ciechu?

Trzy osoby w trzy miesiące. Dlaczego szefowie odchodzą z Ciechu?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W środku sezonu kontraktacji sody kalcynowanej, najważniejszego produktu spółki, z zasiadania w zarządzie Ciechu rezygnuje Krzysztof Szlaga. Raptem nieco ponad dwa miesiące temu ze spółki odszedł jej prezes Maciej Tybura. Skąd te zmiany w spółce, która na tle branży chemicznej wyróżnia się bardzo dobrymi wynikami?

  • W ciągu kwartału z zarządu Ciechu odeszły trzy osoby.
  • Nasi rozmówcy tłumaczą zmiany przetasowaniami właścicielskimi w spółce.
  • Obecnie spółkę kontroluje Sebastian Kulczyk.

Szlaga w zarządzie Ciechu był zaledwie sześć miesięcy. Tybura w Ciechu był od początku, po tym jak spółka została przejęta przez rodzinę Kulczyków. Obu w firmie już nie ma, nieco wcześniej z zarządu spółki odszedł także będący w nim niemal od początku Artur Król.


Zobacz też: Krzysztof Szlaga nie jest już członkiem zarządu Ciechu

Obecnie więc zarząd Ciechu jest trzyosobowy. P.o. prezesa firmy jest Dawid Jakubowicz, który został oddelegowany do zarządu z rady nadzorczej firmy. W zarządzie są także Artur Osuchowski i Mirosław Skowron.

O zmiany w firmie zapytaliśmy analityków. Ci jednak pod nazwiskami nie chcą komentować sytuacji w Ciechu. Tłumaczą, że kwestie personalne nie są oficjalnie komentowane.

Czy jest jednak powód do zmian?

- Z punktu biznesowego nie widzę takiego. Spółka świetnie sobie radzi na tle innych firm z branży. Przynosi bardzo godziwe zyski, ma spójną strategię rozwoju. Inwestorzy dobrze lub wręcz bardzo dobrze oceniają Ciech - mówi nam analityk dużego domu maklerskiego.

Czytaj też: Dobre wyniki Ciechu po trzech kwartałach

Skąd więc zmiany?

- Zwróciłbym uwagę na to, co wydarzyło się 29 lipca 2015 i związane z tym konsekwencje - dość enigmatycznie mówi nasz rozmówca.

Tego dnia zmarł jeden z najbogatszych Polaków Jan Kulczyk, który poprzez spółkę KI Chemistry kontrolował większościowy pakiet akcji Ciechu. Majątek po najbogatszym Polaku, zgodnie z testamentem, podzieliły między sobą dzieci miliardera.

Ostatecznie dopiero latem obecnego roku Sebastian i Dominika Kulczykowie rozdysponowali majątek. Zgodnie z umową kontrolę nad Ciechem przejął Sebastian Kulczyk, który zresztą od sierpnia 2015 r. zasiada w radzie nadzorczej spółki. Od października 2015 r. jest jej przewodniczącym. 

- Wydaje się, że zmiany personalne w Ciechu to efekt przetasowań właścicielskich w spółce. Po prostu odchodzący z zarządu menedżerowie nie byli ludźmi Sebastiana Kulczyka - uważa analityk z innego domu maklerskiego. Jego zdaniem obecnie szef rady nadzorczej ma własne kryteria doboru zarządzających tak ważną w jego portfelu inwestycyjnym firmą.

Pojawiają się spekulacje, że miał odmienną wizję rozwoju Ciechu? - pytamy.

- Jak pan zauważa, to spekulacje - dodaje specjalista.

O same zmiany personalne zapytaliśmy także spółkę.

- Nie komentujemy zmian personalnych w zarządzie spółki - odpowiedział nam rzecznik Ciechu Mirosław Kuk.

Czytaj także: Formalności stało się zadość. Azoty kupiły niemiecką spółkę chemiczną Goat TopCo

Jak zaznacza, obecnie firma skupia się na wykorzystaniu dobrej sytuacji na rynku sody i zawarciu kontraktów na przyszły rok, integracji operacyjnej z przejętą latem hiszpańską spółką w segmencie środków ochrony roślin oraz realizacji kluczowych zadań inwestycyjnych, takich jak budowa nowej warzelni soli w Niemczech i nowej linii produkcyjnej sody oczyszczonej o jakości farmaceutycznej w zakładach w Stassfurcie.

Czy na kolejną zmianę personalną zareagował kurs akcji Ciechu? Co prawda w południe papiery spółki taniały o około 1 proc., jednak także akcje innych spółek chemicznych notowanych na GPW zaliczały w większości przecenę.

Ciech to międzynarodowa grupa z polskimi korzeniami, w której strategicznym inwestorem jest Kulczyk Investments. Firma jest kluczowym w Europie dostawcą sody, odgrywa znaczącą rolę w biznesie pianek poliuretanowych i soli warzonej. Wytwarza także środki ochrony roślin.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Trzy osoby w trzy miesiące. Dlaczego szefowie odchodzą z Ciechu?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!