Tydzień w Azji#5: Umowa o wolnym handlu między Singapurem a UE przegłosowana

Tydzień w Azji#5: Umowa o wolnym handlu między Singapurem a UE przegłosowana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W środę 13 lutego Parlament Europejski przegłosował przyjęcie porozumienia, w wyniku którego w ciągu pięciu lat zostaną zniesione niemal wszystkie cła między UE a Singapurem. Singapur to pierwszy z krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), z którym umowy o wolnym handlu i ochronie inwestycji zostały przyjęte przez stronę europejską. Część inwestycyjna czeka jeszcze ratyfikacja w państwach członkowskich, zaś sama umowa o wolnym handlu ma wejść w życie po zatwierdzeniu jej przez Singapur.

  • Umowa o wolnym handlu między Singapurem a UE przegłosowana.
  • Wietnamsko-rosyjska spółka Vietsovpetro rozpoczęła wydobycie ropy naftowej spod dna Morza Południowochińskiego.
  • Nowe wytyczne indyjskiego rządu ograniczą możliwość przesyłania szyfrowanych danych.

Co jeszcze dzieje się w Azji? W japońskiej prefekturze Aichi trwają testy samochodów bezzałogowych, a chińskie koncerny zbrojeniowe dołączają do światowej czołówki. 

Umowa o wolnym handlu między Singapurem a UE przegłosowana

Przedmiotem umowy jest wolny handel w sektorze usług, w tym bankowości detalicznej. Istotnym elementem jest również specjalna ochrona dla regionalnych produktów rolnych z Unii Europejskiej, w tym dla polskiej wódki, hiszpańskich win czy tradycyjnych serów. Dzięki temu regionalne tradycyjne marki europejskie będą podlegać całkowitej ochronie na rynku singapurskim.

Singapur zdecydował się również na zaakceptowanie unijnych standardów bezpieczeństwa w branży samochodowej. Dokument reguluje także ochronę inwestycji. Podobnie jak w ostatnio przyjętych układach z Japonią, strony zgodziły się na klauzule z zakresu ochrony środowiska oraz wzmocnienie uprawnień z zakresu prawa pracy i norm socjalnych.

Umowy z Singapurem będą w przyszłości stanowić istotny punkt odniesienia dla innych porozumień UE zawieranych z tym regionem świata. O zawarcie umów zabiegają również pozostałe kraje Azji Południowo-Wschodniej. Szczególnie aktywną politykę prowadzi Wietnam, z którym negocjacje już się zakończyły. Hanoi zmaga się jednak z zastrzeżeniami ze strony Brukseli w związku z przestrzeganiem praw człowieka. Przedmiotem obaw Unii jest nowe prawo z zakresu cyberbezpieczeństwa, które może godzić w wolność wypowiedzi w internecie.

Poznaj nasz przewodnik po Singapurze

Europejczycy lokują w Singapurze inwestycje o łącznej wartości 344 mld dolarów w 2017 roku. Ponad 10 tysięcy przedsiębiorstw z UE właśnie z Singapuru prowadzi działalność skierowaną na cały region Azji Południowo-Wschodniej. Porozumienie ułatwia polskim przedsiębiorcom wejście nie tylko na rynek singapurski, ale także do innych krajów ASEAN.

Umowa o wolnym handlu wejdzie w życie po zakończeniu przez Singapur wewnętrznych procedur ratyfikacyjnych, natomiast umowa o ochronie inwestycji - dopiero po ratyfikowaniu jej przez wszystkie państwa UE.

Tydzień w Azji#4: Huawei chce inwestycji w Polsce, umowa UE z Japonią
 

Notki informacyjne

Wietnamsko-rosyjskie wiercenia na Morzu Południowochińskim

Wietnamsko-rosyjska spółka Vietsovpetro rozpoczęła wydobycie ropy naftowej spod dna Morza Południowochińskiego, nie tylko w wietnamskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, ale również wewnątrz tzw. linii 9 kresek określającej roszczenia Chin na Morzu Południowochińskim. Docelowe dzienne wydobycie może osiągnąć 230 baryłek, a cały projekt powinien do roku 2032 przynieść Wietnamowi łącznie ponad miliard dolarów dochodu. Właścicielem 55 proc. udziałów w przedsięwzięciu jest założony jeszcze w roku 1981 Vietsovpetro.

Pakiet większościowy spółki posiada PetroVietnam, reszta należy do Zarubieżnieftu. Udziały w eksploatacji złoża posiadają jeszcze samodzielnie PetroVietnam (30 proc.) i wietnamska spółka Bitexco Group (15 proc.), specjalizująca się w handlu nieruchomościami, budownictwie i górnictwie. Z uwagi na skomplikowane relacje chińsko-rosyjskie Pekin ograniczył się jedynie do protestów dyplomatycznych .

Według szacunków amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej złoża pod dnem Morza Południowochińskiego mogą wynosić 11 miliardów baryłek ropy naftowej i 5,38 biliona metrów sześciennych gazu. Podejmowane w ostatnich latach przez Wietnam i Filipiny próby eksploatacji złóż położonych w ich wyłącznych strefach ekonomicznych, ale wewnątrz tzw. linii 9 kresek, zakończyły się niepowodzeniem z powodu zdecydowanych działań Chin.

W marcu ubiegłego roku Wietnam wstrzymał projekt poszukiwania złóż prowadzony przez PetroVietnam i hiszpański Respol. Koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż na Morzu Południowochińskim we współpracy z PetroVietnam posiada także Exxon Mobile. Wejście do gry amerykańskiego koncernu będzie mieć w takiej sytuacji dalekosiężne konsekwencje.

Tydzień w Azji #3: Państwa Bliskiego Wschodu wspierają kryptowaluty, powstaje mechanizm do obchodzenia sankcji USA na Iran

Chińskie firmy zbrojeniowe w światowej czołówce

W najnowszym corocznym raporcie Sztokholmskiego  Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI, dane za 2017 r.) po raz pierwszy więcej uwagi poświęcono chińskim firmom. Mimo braku sprawdzalnych danych, ale ze względu na rosnący eksport chińskiej broni, SIPRI zadecydowało się przedstawić dane szacunkowe. Aż trzy chińskie koncerny znalazłyby się w pierwszej dziesiątce. Są to AVIC z branży lotniczej ze sprzedażą ocenianą na 20,1 mld USD, specjalizujące się w sprzęcie dla wojsk lądowych NORINCO (17,2 mld USD) i produkujący elektronikę CETC (12,2 mld USD). W pierwszej setce mogłoby się znaleźć przynajmniej siedem kolejnych firm z Chin.

Sztandarowym produktem chińskiej zbrojeniówki są samoloty bezzałogowe, oferowane z szeroką gamą projektowanego specjalnie dla nich uzbrojenia. Chiny są w stanie również zaoferować w przystępnej cenie kompletne wyposażenie dla całych sił zbrojnych poczynając od okrętów, przez samoloty, czołgi, na broni strzeleckiej skończywszy. Głównymi klientami są niezamożne państwa Azji i Afryki, które ze względów finansowych i politycznych nie mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu produkcji zachodniej lub rosyjskiej. Pewnym wyjątkiem od tej reguły są drony, kupowane w dużych ilościach przez bliskowschodnich sojuszników USA, takich jak Egipt, Irak, czy Arabia Saudyjska. Chiny umacniają swoją pozycję także jako producent sprzętu wojskowego. Przed kilku laty  jako globalny eksporter uzbrojenia  przegoniły Niemcy i Francję.

Czytaj też: Tydzień w Azji#2: Chiny reagują na spowolnienie gospodarcze, japońskie firmy łączą siły w produkcji baterii do aut

Trwają malezyjsko-chińskie negocjacje w sprawie inwestycji infrastrukturalnych

Izba Handlowa Malezja-Chiny wyraziła swój niepokój wobec przyszłości dużych projektów infrastrukturalnych wspieranych przez Chiny. W styczniu tego roku minister ds. ekonomii Malezji poinformował o zawieszeniu projektu budowy połączenia kolejowego (tzw. East Coast Rail Link) między cieśniną Malakka a miejscowością Pengkalan Kubor położoną na malezyjsko-tajskiej granicy. Jako powód podał wysokie odsetki, które miałyby sięgać 128,8 mln USD w skali roku.

Kilka dni później rząd zdementował te informacje, informując, że finalna decyzja nie została jeszcze podjęta. Warty ponad 20 mld dolarów projekt jest przedmiotem intensywnych negocjacji po wyborach w maju 2018 r., kiedy przyjazna Chińczykom Barisan Nasional przegrała z będącą obecnie u władzy koalicją Pakatan Harapan.
 

Japonia wprowadzi na rynek kaski motocyklowe z wyświetlaczem HUD

Japońska firma Shoei zapowiedziała na rok 2020 produkcję kasków motocyklowych z wyświetlaczem HUD wykorzystywanym do nawigacji. HUD to sposób wyświetlania danych na przedniej szybie bez zasłaniania widoku. Stosowany jest już w samochodach – tu informacje pojawiają się nad deską rozdzielczą. Wprowadzenie kasków z HUD ma pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach. Gdy motocyklista chce sprawdzić trasę na swoim telefonie podczas jazdy, musi drastycznie zmienić kierunek widzenia, co stwarza niebezpieczeństwo na drodze. Motocyklista wyposażony w kask z HUD zobaczy dane wyświetlone w jego polu widzenia. Kask będzie można połączyć z telefonem poprzez Bluetooth, dzięki czemu kierowca będzie miał dostęp do danych z nawigacji satelitarnej. Poza tym urządzenie mają zostać wyposażone w mikrofon i słuchawki. Nie jest jeszcze znana cena rozwiązania, nad którym pracują także inne podmioty, ale japońska firma ze względu na swoją wielkość wydaje się najbliższa wprowadzenia ich do regularnej sprzedaży.

Japonia testuje samochody bezzałogowe

W japońskiej prefekturze Aichi trwają testy samochodów bezzałogowych. W zeszłym tygodniu na drogi wyjechały dwa samochody bez kierowców. Jeden kontrolowano przy użyciu technologii 4G, a drugi stosując 5G. Według władz prefekturalnych był to pierwszy taki przejazd po publicznej drodze. Technologia 5G, znajdująca się ciągle w fazie testowej, umożliwia przesyłanie dużych ilości danych, co w efekcie ma zapewnić samochodom bezpieczną jazdę na wyższych prędkościach. Samochód sterowany 4G przejechał około kilometra z prędkością 28 km/h, natomiast drugi, w technologii 5G pokonał 200 metrów z prędkością 30 km/h. Oba testowane samochody zostały wyprodukowane przez Toyota Motors.

Producenci i władze podkreślają, że to kolejny krok w kierunku komercjalizacji takiego typu pojazdów. Lokalna administracja kontynuuje testy i już ogłosiła przygotowanie do kolejnej jazdy próbnej, tym razem w miasteczku Tokoname. Oprócz Japonii podobne testy mogą mieć miejsce w Kalifornii i Londynie.

Parlamentarna porażka australijskiego rządu

Wbrew stanowisku rządu 12 lutego Izba Reprezentantów, głosami opozycji przy poparciu części deputowanych koalicyjnych, uchwaliła ustawę o ewakuacji uchodźców z powodów medycznych z australijskich centrów azylowych położonych na wyspach Oceanii. Była to reakcja na powtarzające się doniesienia o braku adekwatnej pomocy dla osób przetrzymywanych w tych ośrodkach, szczególnie dzieci. W reakcji na porażkę gabinet Scotta Morrisona zapowiedział ponowne otwarcie cieszącego się złą sławą obozu dla azylantów na australijskiej Wyspie Bożego Narodzenia, motywując to możliwością wzrostu liczby starających się ochronę międzynarodową, przyciągniętych nową możliwością dotarcia na kontynent australijski. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wtorkowe głosowanie, pierwsza znacząca porażka rządu od prawie 90 lat w australijskim parlamencie, znacznie osłabiło gabinet przed zaplanowanymi na maj wyborami. Konserwatywna większość będzie prawdopodobnie starać się sprowadzić faktycznie trwającą kampanię wyborczą do kwestii ochrony granic przed migrantami. W sondażach laburzystowska opozycja zwiększyła przewagę nad koalicją do 10 proc. Obecna sytuacja rodzi pytania o utrzymanie rządowej większości w Izbie i możliwość skutecznego rządzenia, w tym przeprowadzenie projektów energetycznych, zakładających między innymi otwarcie nowych bloków węglowych. Laburzyści jednoznacznie opowiadają się za odejściem od węgla w energetyce krajowej i wstrzymaniem nowych projektów wydobywczych.

Nowe wytyczne indyjskiego rządu ws. szyfrowania danych

Indyjski rząd przygotowuje nowe wytyczne dla spółek technologicznych dających możliwość kontrolowania komunikacji między klientami, uzasadniając to szerzeniem pedofilii, pornografii i wykorzystywaniem komunikatorów i sieci społecznościowych jako środków do rozprzestrzeniania mowy nienawiści i podżegania do przemocy. Rozwiązanie jest wzorowane na regulacjach znanych z innych państw, jednak szerzej zdefiniowano zawartość, którą administratorzy musieliby usuwać, taką jak treści obsceniczne bądź potencjalnie obraźliwe z powodów religijnych. Platformy technologiczne miałyby być odpowiedzialne za wypowiedzi szerzone za ich pomocą oraz przechowywać dane komunikacyjne, podobnie jak właściciele sieci komórkowych.

W Indiach w ciągu ostatnich 10 lat do Internetu dostęp uzyskało ok. pół miliarda ludzi, czyniąc je drugim po Chinach największym rynkiem pod względem liczby  użytkowników sieci. W ciągu najbliższych trzech lat szacuje się, że kolejne 300 mln obywateli Indii będzie online. Będzie to możliwe dzięki markom takim jak Jio biznesmena Mukesha Ambaniego, które zdobyły znaczną część rynku oferując połączenia i telefony komórkowe poniżej kosztów własnych.

Nowe regulacje stawiają firmy technologiczne przed koniecznością gruntownej zmiany oferowanych produktów. Popularność komunikatora WhatsApp brała się między innymi z obietnicy skutecznego szyfrowania komunikacji między użytkownikami. Planowane regulacje zostały odebrane jako część polityki ograniczania ekspansji amerykańskich gigantów na indyjskim rynku.

Przegląd Tygodnia w Azji jest wspólnym projektem Rynków Zagranicznych i Instytutu Boyma.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Wietnam

    Przelicz walutę
  • dong (VND)

  • 1,620 złoty (PLN)

    0,375 EUR, 0,407 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tydzień w Azji#5: Umowa o wolnym handlu między Singapurem a UE przegłosowana

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!