UE nie dopuści "ryzykownych inwestorów" do strategicznych sektorów gospodarki

UE nie dopuści "ryzykownych inwestorów" do strategicznych sektorów gospodarki
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jean-Claude'a Junckera powiedział w orędziu o stanie Unii Europejskiej, że w uzasadnionych przypadkach kraje członkowskie UE miałyby prawo interweniować w przypadku ryzykownych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w strategicznych sektorach gospodarki, jak energetyka infrastruktura czy nowe technologie.

Szef KE w wygłoszonym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu nie wymienił z nazwy żadnego kraju, ale uważa się, że chodzi głównie o inwestujące w Europie chińskie firmy kontrolowane przez państwo.

Zapowiedzi te zostały przyjęte z entuzjazmem wśród krajów członkowskich.

"Niemcy, Francja i Włochy przyjmują z ogromnym zadowoleniem propozycje Komisji Europejskiej jako ważny krok naprzód" - głosi wspólny komunikat tych krajów opublikowany przez niemiecki resort gospodarki.

Minister gospodarki Niemiec Brigitte Zypries powiedziała, że rząd w Berlinie jest bardzo zainteresowany zagranicznymi inwestycjami, o ile odbywają się one na warunkach rynkowych.

- Ale musimy zapobiec (sytuacjom), gdy inne kraje wykorzystują naszą otwartość w celu przeforsowania interesów swojej polityki przemysłowej - zastrzegła.

Zypries oceniła, że propozycje Junckera zapewniają równą konkurencję w UE, a także lepszą ochronę przed przejmowaniem unijnych przedsiębiorstw, które nie odbywają się na zasadach rynkowych.

- W przyszłości kraje członkowskie będą miały jasne uprawnienia do interwencji w przypadkach bezpośrednich inwestycji w europejskie firmy dokonywanych przez (firmy) kontrolowane przez państwo - podkreśliła minister z zadowoleniem.

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział, że tej propozycji powinny towarzyszyć zasady wzajemności w zamówieniach publicznych i szerzej - w stosunkach handlowych UE z krajami trzecimi.

Reuters pisze, że w czerwcu Niemcy stały się pierwszym krajem UE, który zaostrzył zasady inwestycji firm zagranicznych po serii transakcji, które dały Chińczykom dostęp do zachodnich technologii i know-how. Niepokój wzbudziło szczególnie przejęcie w ub. roku przez chińską firmę Midea niemieckiego producenta robotów Kuka.

We Francji obowiązuje prawo umożliwiające blokowanie przejęć w wybranych sektorach, jak energetyka czy telekomunikacja.

Handel i równowaga pomiędzy otwartością a ochroną własnego rynku były tematem unijnego szczytu w czerwcu w Brukseli. Chodziło zwłaszcza o otwarcie na inwestycje i dostęp do publicznych przetargów unijnych firm, w krajach, które mogą swobodnie działać na rynku UE, ale swój rynek zamykają przed europejskimi przedsiębiorstwami.

Unijni przywódcy zgodzili się wówczas, że Komisja Europejska ma przeanalizować inwestycje z krajów trzecich w strategicznych sektorach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE nie dopuści "ryzykownych inwestorów" do strategicznych sektorów gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!