UE: strefa euro potrzebuje Europejskiej Rady Budżetowej

UE: strefa euro potrzebuje Europejskiej Rady Budżetowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W strefie euro należy utworzyć konsultacyjną Europejską Radę Budżetową, a w dalszej perspektywie także "organ skarbowy" - proponują w opublikowanym w poniedziałek raporcie szefowie pięciu unijnych instytucji,

Sprawozdanie, tzw. raport pięciu przewodniczących, zostało opracowane przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera we współpracy z przewodniczącym szczytom strefy euro Donaldem Tuskiem, przewodniczącym eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem, prezesem EBC Mario Draghim oraz szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Zawiera ono pomysły na dokończenie budowy europejskiej unii gospodarczo-walutowej.

W pierwszym etapie, planowanym na okres od 1 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2017 r., raport zakłada m.in. stworzenie systemu organów ds. konkurencyjności w obrębie strefy euro, skuteczniejsze wdrażanie procedury dotyczącej zakłóceń równowagi makroekonomicznej czy ściślejszą koordynację polityk gospodarczych w ramach odnowionego europejskiego semestru.

W sferze fiskalnej autorzy raportu proponują utworzenie konsultacyjnej Europejskiej Rady Budżetowej. "Rada będzie odpowiedzialna za dokonywanie, na poziomie europejskim, publicznej i niezależnej oceny budżetów oraz ich wykonania w kontekście celów gospodarczych i zaleceń określonych w unijnych ramach zarządzania budżetowego" - napisano w raporcie. "Jej opinie powinny być uwzględniane przy podejmowaniu przez Komisję decyzji w kontekście europejskiego semestru" - dodano.

Zgodnie z raportem Rada powinna koordynować sieć krajowych rad budżetowych i cieszyć się takim samym poziomem niezależności. "Rada powinna być organem konsultacyjnym, niezajmującym się realizacją polityki" - napisano w raporcie. Egzekwowanie przestrzegania przepisów powinno pozostać w gestii Komisji Europejskiej, która powinna mieć możliwość odrzucenia stanowiska Europejskiej Rady Budżetowej pod warunkiem, że ma ku temu uzasadnione powody i je wyjaśni - dodano.

"Zadaniem Rady powinno być opracowanie analizy ekonomicznej (a nie analizy pod kątem prawnym) właściwego kursu budżetowego, zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie strefy euro, z uwzględnieniem unijnych zasad budżetowych. Należałoby przy tym korzystać z zasad określonych w Pakcie na rzecz Stabilności i Wzrostu" - napisano w raporcie.

Ponadto, zdaniem autorów raportu, Rada powinna móc wydawać opinie, gdy uzna to za niezbędne, w tym "w szczególności w związku z oceną programów stabilności oraz przedstawieniem rocznych projektów planów budżetowych i wykonaniem budżetów krajowych. Rada powinna dostarczać oceny ex post sposobu wdrażania ram zarządzania".

Ponadto w sferze unii finansowej raport zakłada m.in. zakończenie tworzenia unii bankowej, stworzenie mechanizmu finansowania pomostowego wspomagającego jednolity fundusz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków czy uzgodnienie wspólnego systemu gwarantowania depozytów. Ponadto autorzy raportu postulują zapoczątkowanie unii rynków kapitałowych i wzmocnienie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego.

W planach jest także reorganizacja europejskiego semestru, aby obejmował dwa następujące po sobie etapy: pierwszy będzie poświęcony strefie euro jako całości, a drugi ma polegać na dyskusji nad kwestiami dotyczącymi poszczególnych krajów. Ponadto postulowane jest wzmocnienie kontroli parlamentarnej w ramach europejskiego semestru. Zgodnie z raportem wzmocniona miałaby zostać funkcja przewodniczącego eurogrupy.

W drugim etapie, który miałby być ukończony do 2025 r., planowane jest zakończenie budowy unii gospodarczo-walutowej. Raport przewiduje m.in. utworzenie mechanizmu stabilizacji makroekonomicznej dla strefy euro. "Warunkiem udziału w mechanizmie byłaby konwergencja w kierunku struktur gospodarczych państw członkowskich, które wszystkie cechuje zbliżony poziom odporności" - napisano w raporcie. Ponadto autorzy raportu postulują utworzenie organu skarbowego strefy euro odpowiedzialnego na poziomie europejskim.

Jak głosi poniedziałkowy komunikat KE, pierwsze kroki w realizacji raportu unijne instytucje powinny podjąć od 1 lipca 2015 r. Wiosną 2017 r. KE ma przedstawić tzw. białą księgę, w której oceni stan realizacji etapu pierwszego i omówi dalsze potrzebne posunięcia. "Przekładanie raportu pięciu przewodniczących na prawo i instytucje powinno się rozpocząć niezwłocznie" - napisano w nocie KE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE: strefa euro potrzebuje Europejskiej Rady Budżetowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!