Uległy czy nie - jaki powinien być samorząd wobec mieszkańców?

Uległy czy nie - jaki powinien być samorząd wobec mieszkańców?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarządzanie współczesnym miastem to nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie, ale przede wszystkim dialog samorządu ze społeczeństwem. Inteligentne miasto nie jest możliwe, jeśli w pierwszej kolejności nie postawi się na jego inteligentny rozwój. Skuteczne zarządzanie komunikacją i nacisk na bezpieczeństwo - to bardzo ważne elementy.

Czym jest współczesne miasto i jak należy mądrze nim zarządzać? Specjaliści wskazują, że na inteligentne miasto składa się znacznie więcej czynników niż tylko wprowadzanie nowoczesnych technologii.

Jak podkreśla Pete Kercher – członek i założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności oraz ambasador Design for All Europe – istotą inteligentnego zarządzania jest dialog z mieszkańcami, których nie można postrzegać w prostej kategorii użytkowników miasta. Jak dodaje, samorząd musi zrozumieć, czego mieszkańcy chcą naprawdę, nie może mu się tylko wydawać, że wie, czego potrzebują. Kercher w swoim podejściu nie jest też odosobniony.

- Jeśli świadomość i partnerstwo są po obu stronach, to osiągniemy dobry efekt - zgodnie przyznaje Krzysztof Kupczyk, dyrektor ds. Infrastruktury Energetycznej w FBSerwis. - Samorządy muszą efektywnie decydować o rozwiązaniach dla swoich miast, wskazując te, które odpowiadają potrzebom mieszkańców. Muszą mieć też świadomość, że po latach mieszkańcy będą chcieli rozwijać technologie miejskie, więc wprowadzając nowe technologie muszą wybrać odpowiednich dostawców, aby te systemy były dla nich otwarte, podatne na modyfikacje - dodaje.

- Dyskusja musi być obustronna, musimy wiedzieć, o czym dyskutują mieszkańcy. Służą temu na przykład centra kontaktów z mieszkańcami. Ważne też, jak mieszkaniec jest traktowany przez administrację. Musi być traktowany jako partner, a nie petent - mówi Wojciech Życzyński, dyrektor sprzedaży do sektora publicznego w firmie Microsoft.

Dialog ważny, ale musi być też konsekwencja

Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, zwraca jednak uwagę, że każdy kij ma dwa końce. - Istotą współczesnego społeczeństwa są dialog i komunikowanie się, to jasne - tłumaczy samorządowiec. - Ale są też kwestie o działaniu kryzysowym i wtedy nie ma czasu na komunikowanie się. Często zdarzają się decyzje kontrowersyjne, kiedy trzeba wyważyć ryzyko i narzucić pewne rozwiązania. Taka też jest istota sprawowania władzy - mówi Sobula.

Politykę dialogu z mieszkańcami praktykuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Jak mówi, realizuje ją m.in. poprzez regularnie organizowane śniadania obywatelskie. Ale jak zauważa, w zarządzaniu miastem ważne jest też to, że samorząd nie może być zbyt uległy w stosunku do mieszkańców.

- To, że część mieszkańców mówi nam „nie”, nie znaczy jeszcze, że my od razu się wycofujemy. Czasem trzeba patrzeć na to, czego chce większość, a nie grupa protestujących. Tak było z przebudową rynku miejskiego. Dialog jest ważny, ale trzeba być też konsekwentnym - mówi Truskolaski.

Eksperci podkreślają, że w zarządzaniu miastem istotną kwestią jest myślenie długofalowe, czego samorządom często brakuje. - Trzeba zarządzać miastem, a nie administrować - zauważa Marek Bielski z zarządu firmy Siemens. - Administrowanie to reagowanie na bieżące zjawiska i niestety jest praktykowane w wielu miastach. Z kolei zarządzanie to przewidywanie i kierowanie rozwojem miast w sposób zrównoważony - tłumaczy Bielski.

Jak dodaje, inteligentne zarządzanie miastem wiąże się z pojęciem smart city, ale nie jest to równoznaczne z wdrażaniem nowych technologii. - Smart city to miasta przyjazne mieszkańcom, mądrze zarządzane, gdzie rzeczy potrzebne znajdują się zawsze we właściwym miejscu i czasie. Małe miasta mogą być smart bez potrzeby komputeryzacji - zaznacza.

Mądre zarządzanie, czyli komunikacja i bezpieczeństwo

Jak stworzyć miasto przyjazne mieszkańcowi? Michał Beim, członek zarządu PKP SA, zwraca uwagę na pojęcie „smart growth” (ang. inteligentny rozwój). Beim, mówiąc o miastach przyjaznym mieszkańcom, odnosi się do kwestii związanych z mobilnością. - Trzeba rozróżniać smart growth od smart city - mówi Beim. - Zrównoważona mobilność miejska może być osiągnięta tylko dzięki dobremu smart growth, a więc dobrej urbanistyce, która ułatwia docieranie do rzeczy. Kolejnym elementem jest budowanie sieci transportu publicznego. Bez dobrej urbanistyki i bliskiej mobilności nie da się wiele zrobić - zauważa.

Na istotną rolę zarządzania mobilnością we współczesnych miastach zwraca też uwagę Marek Bielski. - Smart mobility wiąże się głównie z zarządzaniem ruchem miejskim, przekonywaniem ludzi do wybrania innych form transportu niż samochody - tłumaczy Bielski i dodaje: - W polskich miastach problemem jest fakt, że rozwiązania smart mobility wprowadzane są fragmentarycznie, mało kto wprowadza systemy zarządzania ruchem kompleksowo - zaznacza.

Bielski zwraca też uwagę na istotną rolę bezpieczeństwa w zarządzaniu współczesnymi miastami. - Nie ma inteligentnego miasta bez poczucia bezpieczeństwa i rzeczywistego bezpieczeństwa mieszkańców. To jeden z podstawowych aspektów funkcjonowania dzisiejszego miasta. Niestety, dosyć często ten aspekt jest lekceważony. Mieliśmy pewną próbkę tego, gdy spalił się most Łazienkowski. Jednocześnie okazało się, że w Warszawie funkcjonowanie całego systemu transportowego jest uzależnione od jednego mostu - mówi członek zarządu Siemens.

- Mówiąc o bezpieczeństwie, trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo cyfrowe, czyli tożsamości naszych mieszkańców, które w dużej mierze spoczywa na mieście - mówi Wojciech Życzyński. - Miasta muszą dostrzegać potrzebę nie tylko budowania systemów w oparciu o bezpieczne rozwiązania, ale też szkolenia mieszkańców i kadry z użytkowania tego systemu. Digitalizacja naszego świata codziennego postępuje w szybkim tempie. Musimy zadbać o świadomość i edukację na każdym etapie - zauważa Życzyński.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji w panelu "Zarządzanie współczesnymi miastami" podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uległy czy nie - jaki powinien być samorząd wobec mieszkańców?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!