Umowy kredytowe frankowiczów niezgodne z prawem?

Umowy kredytowe frankowiczów niezgodne z prawem?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Senat zajmie się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu ustawą o restrukturyzacji kredytów walutowych. I choć bankom zmiany są nie w smak, to według mec. Barbary Garlacz z kancelarii Harvest Legal House, powinny się one cieszyć i podziękować za przewalutowanie w takiej formie, jaka prawdopodobnie zostanie przyjęta. W sądach może się bowiem okazać, że kredyty frankowe były niezgodne z prawem.

- Jeżeli przyjrzymy się okolicznościom faktycznym, które towarzyszyły udzielaniu tych kredytów, to wina za udzielanie tego typu produktów leży jednoznacznie po stronie banków - mówi mec. Barbara Garlacz.



Umowy nieważne od samego początku?

Jeżeli te okoliczności będą uwzględnione przez sąd, jak również sąd weźmie pod uwagę obowiązujące przepisy prawa bankowego oraz dewizowego, czy kodeksu cywilnego dotyczące tego, w jaki sposób umowy kredytów powinny być konstruowane, to w oparciu o te wszystkie okoliczności faktyczne i podstawy prawne, sądy mogą dojść do przekonania, że te umowy od początku są nieważne, a w takiej sytuacji, roszczenia banków, o zwrot udostępnionych kwot kredytów, przedawniają się z upływem trzech lat. W związku z tym banki stracą jeszcze więcej – wyjaśnia.

Banki zyskają na ustawie o frankowiczach?

Banki więc paradoksalnie na tzw. ustawie frankowej mogą zyskać.Czy podobnie będzie z osobami, które wzięły kredyty denominowane w szwajcarskiej walucie?

- Z punktu widzenia frankowiczów, ponieważ sprawy sądowe są wieloletnie, w związku z tym to zależy od sytuacji konkretnej osoby. Jeżeli dana osoba ma rzeczywiście dużą nadwyżkę, z tytułu wzrostu kursu walut obcych, to w takiej sytuacji może warto pójść do sądu. Jeżeli nadwyżka jest mniejsza, może warto skorzystać z rozwiązania ustawowego, pod warunkiem, że kredytobiorca będzie miał do dopłaty tylko 10 procent – podkreśla.

Na to, jednak się nie zanosi, bo Senat prawdopodobnie przywróci pierwotne zapisy w ustawie, mówiące o podziale kosztów przewalutowania po równo między kredytobiorców i banki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy kredytowe frankowiczów niezgodne z prawem?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!