Unia Europejska porozumiała się odnośnie budżetu na 2019 rok

Unia Europejska porozumiała się odnośnie budżetu na 2019 rok
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje członkowskie osiągnęły w środę porozumienie w sprawie projektu budżetu Unii Europejskiej na 2019 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort zaznaczył, że udało się zapobiec zmniejszeniu środków w polityce spójności.

"11 lipca 2018 r. kraje członkowskie osiągnęły porozumienie ws. projektu budżetu UE na 2019 r. Propozycje zostały oparte na bardzo ostrożnych założeniach, z uwzględnieniem obecnego tempa realizacji projektów w państwach członkowskich. Porozumienie jest podstawą do dalszych negocjacji z Parlamentem Europejskim (PE)" - napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Resort przypomniał, że 23 maja 2018 r. Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu UE na 2019 r. W środę, na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich (COREPER) kraje członkowskie porozumiały się w sprawie stanowiska Rady UE do tego projektu.

Według MF dla Polski istotne było wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednie środki w budżecie UE na 2019 r. i pozwolą na sprostanie nowym wyzwaniom stojącym przed UE, oraz na pełną realizację dotychczasowych polityk unijnych (głównie Polityka Spójności i Wspólna Polityka Rolna). Wyjaśniono, że propozycje finansowe oparto na ostrożnych założeniach, z uwzględnieniem obecnego tempa realizacji projektów w państwach członkowskich.

"Dzięki aktywnej postawie Polski (największego beneficjenta budżetu UE) oraz innych krajów UE, udało się zapobiec zmniejszeniu środków w polityce spójności. Rada zgodziła się na zaproponowaną przez KE wysokość środków na projekty finansowane z polityki spójności (niewielkie zmiany mają charakter techniczny). Zagwarantowane zostały także środki na zapobieganie kryzysom na południowych i wschodnich granicach UE" - podkreślono.

MF zaznaczyło, że Polska poparła przedłożony kompromis jako dobrą podstawę do dalszych jesiennych negocjacji z PE. Dodano, że na posiedzeniu Komitetu udało się również wypracować wspólną deklarację, która zobowiązuje KE do zaprezentowania zmian w budżecie UE w trakcie 2019 r. Ma to nastąpić w przypadku znaczącego przyspieszenia realizacji projektów przez państwa członkowskie.

Ministerstwo informuje, że obecna zgoda Rady UE ma jedynie charakter polityczny. Formalna akceptacja nastąpi bowiem na przełomie sierpnia i września (po upływie 8-tygodni przewidzianych na opiniowanie przez parlamenty narodowe). Po przyjęciu stanowiska przez Radę UE, stanowisko przyjmuje PE (pod koniec października). Następnie rozpoczyna się tzw. procedura pojednawcza (21 dni). Po jej pozytywnym zakończeniu Rada UE i PE będą mieć 14 dni na formalne przyjęcie budżetu UE na kolejny rok (przełom listopada i grudnia).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia Europejska porozumiała się odnośnie budżetu na 2019 rok

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!