Unia Europejska wymaga zmian. "Jeśli będziemy konkurować wewnętrznie, nie skorzystamy na tym"

Unia Europejska wymaga zmian. "Jeśli będziemy konkurować wewnętrznie, nie skorzystamy na tym"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska stoi przed wieloma wyzwaniami. Jak zgodzili się uczestnicy otwierającej XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach dyskusji, Unia Europejska wymaga zmian.

  • Mamy problem z demokracją. Bo choć widoczne jest poparcie dla niej, zarazem widoczne jest rozczarowanie, jak ta demokracja wygląda - mówiła była premier Słowacji prof. Iveta Radicova.
  • Według Luki Jahiera, przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, jesteśmy w trakcie eksperymentu, który nie jest niczym nowym w historii Europy.
  • Zdaniem Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości technologii, UE potrzebuje reformy, która wykroczy "poza nas" i będzie oddziaływała, gdy obecni politycy będą już na emeryturze.

Ostatnie miesiące to wielkie i nierzadko szokujące dla Unii Europejskiej wydarzenia. Stoimy w obliczu brexitu, widoczna jest inna postawa amerykańskiego prezydenta w ramach NATO. W końcu mamy do czynienia z niełatwą sytuacją na Ukrainie. Niepewna jest także sytuacja co do składu Parlamentu Europejskiego i możliwego wejścia do niego większej liczby eurosceptyków

- Europa się zmieniała, prosperita kolonie, potem 40 lat mrocznych, później prosperity i pokój. Teraz znajdujemy się w XXI wieku. Widoczne są trzy konfliktowe obszary i trzy wyzwania – powiedziała prof. Iveta Radicova, premier Słowacji w latach 2010-2012.

- Te potencjalne konfliktowe obszary to sytuacja makroekonomiczna i odczucie, że nie przekłada się na wyższą jakość życia wielu Europejczyków. Mamy problem z demokracją. Bo choć widoczne jest poparcie dla niej, zarazem widoczne jest rozczarowanie, jak ta demokracja wygląda. W końcu mamy "lukę" w podejściu do wolności i sprawiedliwości. Wciąż mamy zagrożenia ubóstwem, niektóre grupy są marginalizowane – zaznaczyła była premier.

Jej zdaniem Unia Europejska musi zmierzyć się z trzema głównymi wyzwaniami. – Pierwsze to zmiany klimatyczne, drugie - problemy demograficzne (zniszczyliśmy solidarność międzypokoleniową), trzecie wyzwanie to rewolucja cyfrowa. Mamy tu zarówno plusy jak i minusy. Fake newsy, wojna cyfrowa. Nie możemy się zagubić w informacjach – ostrzegała Radicova.

Według Luki Jahiera, przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, jesteśmy w trakcie eksperymentu, który nie jest niczym nowym w historii Europy.

- Takim eksperymentem było kiedyś powstanie banków czy industrializacja. W czasach obecnych to, co napędza zmiany, to tempo i potrzeba samych zmian. Niestety nie potrafimy być zadowoleni z naszych osiągnięć. Osiągnięcia UE z poprzednich dekad to osiągnięcia, która bardzo nam się przydadzą. Powinniśmy je wykorzystywać – zaznaczył Jahier.

Zdaniem Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości technologii, UE potrzebuje reformy, która wykroczy "poza nas" i będzie oddziaływała, gdy obecni politycy będą już na emeryturze.

- Taka reforma jest potrzebna z kilku powodów. Europa sama z siebie nie postrzega swojej gospodarki jako nowoczesnej. Potrzebujemy odnowić normy i wartości. Odpowiada za to wolny rynek i współpraca międzyrządowa – przekonywała Emilewicz.

Według niej wydaje się, że część elit nie rozumie, dlaczego mamy do czynienia np. z ruchem żółtych kamizelek czy też podobnymi ruchami we Włoszech i Hiszpanii.

- Musimy spełnić warunki, które spowodują, że nadal będziemy liderem na świecie. UE nadal powinna być liderem rewolucji przemysłowej. Powinna być bezpieczna w zakresie wyzwań geopolitycznych. Unia powinna być także prospołeczna i obywatelska, walcząca z wykluczeniami. Jeśli będziemy konkurować wewnętrznie, nie skorzystamy na tym – uważa minister.

Także sekretarz stanu ds. europejskich z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański uważa, że sytuacja Unii jest szczególna.

– Widoczna jest zapaść zaufania opinii publicznej wobec UE. To nie dotyczy Polski, ale dotknie nas, gdziekolwiek się zdarzy. Musimy myśleć o reformie, nie tylko polityki, ale ustrojowej. Perspektywa reformy traktatowej jest gdzieś w tyle. Ale zanim to zrobimy, musimy rozwiązać problemy tu i teraz. Nie możemy twierdzić, że ich nie ma – przekonywał polityk.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Unia Europejska wymaga zmian. "Jeśli będziemy konkurować wewnętrznie, nie skorzystamy na tym"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!