XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Unijni audytorzy skontrolują, jak KE bada nadużycia w wydatkach UE

Unijni audytorzy skontrolują, jak KE bada nadużycia w wydatkach UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) poinformował we wtorek, że zamierza sprawdzić, w jaki sposób Komisja Europejska bada przypadki naruszeń finansowych przy wydawaniu środków unijnych.

Kontrolerzy ETO przyjrzą się przede wszystkim temu, w jaki sposób KE zapobiega nadużyciom i jakie działania podejmuje w przypadku wykrycia ewentualnych naruszeń. W trakcie kontroli audytorzy będą posiłkować się opiniami organizacji pozarządowych, naukowców, prokuratorów, a także spostrzeżeniami przedstawicieli Europolu i biura międzynarodowej współpracy sądowej EUROJUST.

W 2015 roku na zlecenie KE przeprowadzono badania opinii publicznej, dotyczące postrzegania przez mieszkańców UE nadużyć finansowych i korupcji mających wpływ na unijny budżet. 71 proc. pytanych uznało wtedy, że do nadużyć dochodzi "stosunkowo często", a 60 proc. twierdziło, że skala korupcji jest "znaczna w instytucjach unijnych". W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2008 roku takie opinie wyraziło znacznie mniej osób; 54 proc. uznało nadużycia za "częste", a 44 proc. uważało, że dochodzi do nich zwłaszcza w instytucjach UE.

"Wyniki te pokazały, że obywatele bardzo poważnie podchodzą do kwestii nadużyć finansowych. Nie możemy ich po prostu zbyć, twierdząc, że opinia publiczna nie rozumie istoty problemu. Jedynym rozwiązaniem jest unijny system kontroli nadużyć finansowych, który umożliwi skuteczne zapobieganie naruszeniom, ich wykrywanie, prowadzenie dochodzeń i nakładanie kar" - uważa Juhan Parts z ETO.

W 2015 roku przypadki podejrzenia popełnienia nadużyć zgłoszone przez KE opiewały łącznie na kwotę 560 mln euro, czyli 0,4 proc. budżetu UE. Zgodnie z prawem unijnym o tym, czy faktycznie doszło do nadużycia ostatecznie decyduje sąd i takie wyroki zapadły w przypadku 10 proc. zgłoszonych spraw. Można więc szacować, że tylko w 2015 roku unijny budżet stracił 56 mln euro. Kontrolerzy przestrzegają jednak, że nie wiadomo, jaki odsetek nadużyć nie został wykryty lub zgłoszony i to m.in. chce teraz zbadać ETO. Wyniki kontroli powinny być dostępne w 2018 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijni audytorzy skontrolują, jak KE bada nadużycia w wydatkach UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!