W 2018 r. nie przybyło chętnych na zwolnienia podatkowe w strefach ekonomicznych

W 2018 r. nie przybyło chętnych na zwolnienia podatkowe w strefach ekonomicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2018 r. nie przybyło chętnych na zwolnienia podatkowe w strefach ekonomicznych. Ponad 260 zezwoleń i ponad 80 decyzji - łącznie 347 inwestycji jest lub za chwilę będzie realizowane w ramach specjalnych stref ekonomicznych. W 2019 r. ma być lepiej - podał w poniedziałek "Puls Biznesu".

Jak podaje "Puls Biznesu", "przedsiębiorcy zadeklarowali w 2018 r. niemal 14,6 mld zł nakładów i stworzenie prawie 9 tys. miejsc pracy". - W 2017 r. były 352 zezwolenia, 19,1 mld zł inwestycji i 13,2 tys. etatów - podkreślono.

W "PB" napisano, że "w 2018 r. pod względem liczby zezwoleń i decyzji z 51 wygrała strefa katowicka, lider z 2017 r".

- Ta strefa ma też na koncie najwięcej zadeklarowanych etatów - 2,1 tys. Pod względem wysokości nakładów z inwestycjami za prawie 4,5 mld wygrała strefa wałbrzyska. W 2017 r. pod względem nakładów i liczby etatów pierwsza była strefa z Tarnobrzega, głównie dzięki projektowi LG Chemu - czytamy.

Według "PB", "ubiegły rok całkowicie zmienił polskie strefy. Zamiast kilkuset podstref, w których można było korzystać ze zwolnień z CIT, albo długotrwałej procedury umożliwiającej włączenie terenów firmy do SSE - od września inwestować można wszędzie w Polsce.

Zniknęła data zakończenia funkcjonowania stref przewidziana na 2026 r. - przedsiębiorcy otrzymują decyzje o wsparciu na 10, 12 lub 15 lat. Od tego, ile osób firmy zatrudnią, bardziej liczy się, czy dadzą pracownikom etaty, dodatkowe benefity i umożliwią im dokształcanie".

Przeczytaj także: Prezydent podpisał ustawę, dzięki której cały kraj stanie się specjalną strefą ekonomiczną

- W pierwszym półroczu 2018 r., w ostatnim, momencie działania starych zasad, nie było wysypu inwestycji. Do końca czerwca strefy wydały 193 zezwolenia wobec 157 w tym samym okresie poprzedniego roku. W 2018 r. widać za to dużo polskich firm: było ich ponad 130 wobec nieco ponad stu zagranicznych. Na koniec 2017 r. 21,5 proc. kapitału (23 mld zł) zainwestowanego we wszystkich strefach pochodziło od rodzimych spółek - czytamy w "PB".

- W 2018 r. na inwestycje w strefach zdecydowało się ok. 80 firm mikro- i małych. Średnich było ok. 50, a dużych, jak zwykle najwięcej - ok. 150 - podano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2018 r. nie przybyło chętnych na zwolnienia podatkowe w strefach ekonomicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!