XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W ciągu kilku tygodni możliwe nowe sankcje na Rosję

W ciągu kilku tygodni możliwe nowe sankcje na Rosję
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała w poniedziałek dziennikarzy, że w ciągu kilku tygodni UE może nałożyć nowe sankcje na Rosję w związku z działaniami tego kraju wobec Ukrainy.

W Brukseli odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE. Mogherini była przed nim pytana o możliwości nałożenia nowych sankcji na Rosję za jej działania wobec Ukrainy.

Jak podkreśliła, UE jak dotąd nie tylko nałożyła sankcje, ale zachowała w ich sprawie jedność i są one sukcesywnie przedłużane, ponieważ Rosja nie wdrożyła w życie porozumień z Mińska.

"Nie widzimy, żeby sprawy szły w dobrym kierunku. (...) Nie widzimy pozytywnych kroków (ze strony Rosji). To dlatego państwa członkowskie jak dotąd zawsze powtarzały swoją wolę utrzymania (sankcji). Tak, w ciągu najbliższych tygodni jednomyślnie mogą zostać podjęte decyzje o nowych sankcjach, związanych z ostatnimi wydarzeniami" - wskazała.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw UE mają dać zielone światło dla nałożenia sankcji w związku z agresję Rosji wobec Ukrainy w rejonie Morza Azowskiego. Potem dyskusja na ich temat ma być prowadzona na poziomie technicznym. Sankcje mogłyby zacząć obowiązywać od marca.

Według wstępnych decyzji sankcjami miałoby zostać objętych kilka osób, które były zaangażowane w agresywne działania Rosji wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Wcześniej pojawiały się też informacje, że sankcjami mogłoby zostać objętych nawet kilkanaście osób.

Pod koniec listopada 2018 roku siły rosyjskie ostrzelały trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je Cieśninę Kerczeńską, kontrolowaną przez Rosję. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano; ostatnio ich areszt przedłużono do 24 kwietnia. Incydent wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. UE zabiega o uwolnienie ukraińskich marynarzy.

Według Kijowa Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad Morzem Azowskim i zablokować pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi.

Marynarze przetrzymywani w moskiewskich aresztach należą do załóg trzech niewielkich okrętów wojennych. Rosjanie ostrzelali jednostki m.in. z myśliwca i śmigłowca bojowego. Ukraina uznała incydent za akt agresji. Władze Rosji zarzucają marynarzom nielegalne przekroczenie granicy państwowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W ciągu kilku tygodni możliwe nowe sankcje na Rosję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!