XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Senacie czterech kandydatów do RPP

W Senacie czterech kandydatów do RPP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eugeniusz Gatnar, Marek Chrzanowski i Jerzy Kropiwnicki - to kandydaci senackiego klubu PiS na członków RPP; kandydatem senatorów PO jest Marek A. Dąbrowski. Zostali oni we wtorek po południu oficjalnie zgłoszeni.

We wtorek upływa termin zgłaszania senackich kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej, którzy zastąpią Andrzeja Rzońcę, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera powołanych przez Senat w 2010 roku. Ich kadencje wygasają 24 stycznia 2016 roku.

Z informacji PAP uzyskanych w kancelarii Senatu wynika, że w Senacie klub PiS zgłosił kandydatury członka zarządu NBP Eugeniusza Gatnara, byłego ministra i byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego oraz dr. Marka Chrzanowskiego z SGH. Ci trzej mają zapewniony wybór, bo klub PiS ma w Senacie większość.

Klub PO zgłosił natomiast kandydaturę Marka A. Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (zbieżność nazwisk z byłym wiceministrem finansów i byłym członkiem RPP Markiem Dąbrowskim).

W najbliższych tygodniach wybranych zostanie 8 z 9 członków RPP. 20 stycznia 2016 r. wygasają bowiem kadencje Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch, powołanych przez Sejm. Na ich miejsce zostaną zapewne wybrani zgłoszeni w Sejmie przez klub PiS Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon.

Tylko kadencja wybranej przez Sejm Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa nieco później - 9 lutego 2016 r. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na jej miejsce jest obecny poseł PiS Jerzy Żyżyński.

Z kolei kadencje Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, powołanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygasają 19 lutego 2016 r. Kandydatów na ich miejsce wskaże prezydent Andrzej Duda. W mediach w kontekście kandydatów prezydenckich wymienia się m.in. nazwisko byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ryszarda Bugaja.

Jedynym członkiem RPP, który nie będzie teraz wymieniony, jest powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Jerzy Osiatyński. Zastąpił on 20 grudnia 2013 roku Zytę Gilowską, więc jego kadencja wygasa dopiero w grudniu 2019 roku.

Dziewięciu członków RPP na 6 lat wybierają (po trzech) prezydent, Sejm i Senat. Członkiem Rady można być tylko raz.

Natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się kadencja prezesa NBP Marka Belki. Jako jego potencjalny wymieniany jest w mediach najczęściej obecny członek RPP Adam Glapiński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Senacie czterech kandydatów do RPP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!