XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W tych spółkach prezes GPW widzi szczególny potencjał

W tych spółkach prezes GPW widzi szczególny potencjał
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szczególny potencjał widzimy w spółkach, które mają globalnie skalowalny produkt, np. biotechnologiczny czy z szeroko rozumianej informatyki. Finansowanie giełdowe może pomóc tym spółkom rozwinąć skrzydła i stać się międzynarodowymi graczami - podkreśla w rozmowie z WNP.PL Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

  • Rok 2019 to dla GPW duże nadzieje związane z nową Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego oraz programem Pracowniczych Planów Kapitałowych - uważa Marek Dietl.
  • Jego zdaniem niektóre ze spółek, które opuściły parkiet, jeszcze wrócą na GPW, za to kilkakrotnie większe.
  • Przedstawiciele Giełdy cały czas zabiegają o nowe spółki. Regularnie rozmawiają z firmami w wielu regionach kraju, są obecni na konferencjach branżowych i starają się w kuluarach zachęcać do wejścia na parkiet.


Jakie czynniki w 2019 roku będą najmocniej wpływały na sytuację na GPW i rynek kapitałowy?

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl: – 2017 rok zakończyliśmy z rekordowymi wynikami finansowymi oraz rekordami indeksów WIG oraz WIG20, które padły w pierwszych tygodniach tego roku. Ostatnie 12 miesięcy były więc dla nas z jednej strony wyzwaniem, zaś z drugiej czasem wykorzystanych szans – publikacji naszej nowej strategii, awansu w FTSE Russell czy podpisania ustawy o PPK w giełdowej Sali Notowań.

Nadchodzący rok to przede wszystkim duże nadzieje związane z nową Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego oraz programem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Mamy nadzieję, że SRRK zostanie ogłoszona na początku nowego roku i będzie niezwłocznie wdrażana.

Co przyniosą giełdzie nowa Strategia oraz PPK?

– Konsultowany z rynkiem projekt Strategii zawiera szereg zachęt dla inwestorów i spółek  oraz rozwiązań likwidujących bariery dostępu do rynku. Szybkie i konsekwentne wdrażanie tej strategii  pozwoli na zniwelowanie obecnych barier utrudniających dostęp do rynku, znacznie podniesie jego atrakcyjność i konkurencyjność, a także stworzy nowe możliwości wykorzystywania nowych technologii zarówno w procesie inwestowania, jak i komunikacji spółek z inwestorami.

Z kolei program  PPK skieruje nowy strumień kapitału na nasz rynek, co powinno przełożyć się na wyższe obroty giełdowe oraz większe zainteresowanie spółek pozyskiwaniem kapitału na rynku publicznym.

Czytaj też: PPK mogą być istotnym dodatkiem do emerytury - mówi prezes PKO TFI Piotr Żochowski

Uważam również, że w przyszłym roku inwestorzy dokonując wyboru spółek do swoich portfeli, oprócz wyników finansowych, w większym stopniu będą zwracać uwagę  na przestrzeganie przez te spółki zasad ładu korporacyjnego. Dla długoterminowego budowania wartości firmy giełdowej, takie czynniki jak społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny, podejście do kwestii etycznych, zgodność z regulacjami czy przejrzysta polityka informacyjna stają się nie mniej ważne niż krótkoterminowe sukcesy finansowe.

Istotną kwestią dla Giełdy będzie także implementacja inicjatyw strategicznych. Warto zwrócić uwagę szczególnie na stworzenie przez nas zupełnie nowego rynku dla start-upów – Private Market. Nowy rynek będzie łączyć spółki poszukujące kapitału z inwestorami na rynku niepublicznym. Dostęp do Private Market będą miały także spółki działające w formie prawnej spółek z o.o. Po powstaniu rynku prywatnego będziemy mogli obsługiwać firmy kompleksowo, służyć im pomocą i radą na każdym etapie rozwoju. Przy realizacji tego projektu planujemy implementację technologii blockchain przez zewnętrznego dostawcę.

Kiedy możemy spodziewać się pozytywnych impulsów PPK dla GPW?

– Pozytywny wpływ Programu na rynek kapitałowy powinien być widoczny już w drugiej połowie 2019 roku. Według oficjalnych szacunków, w 2019 r. na rynek powinno wpłynąć już kilka miliardów złotych pochodzących z PPK. W kolejnych latach, napływy powinny sięgnąć już nawet kilkunastu miliardów złotych rocznie. Ten strumień pieniędzy, skierowany w dużym stopniu na naszą Giełdę, uatrakcyjni rynek w oczach inwestorów polskich i zagranicznych.

Co więcej, jednym z podstawowych efektów wprowadzenia PPK powinien być wzrost majątku i stopy oszczędności Polaków oraz zasadnicza zmiana ich struktury - z krótkoterminowej na długoterminową - co będzie dodatkowo sprzyjać wzrostowi inwestycji w całej gospodarce.

Czy możemy spodziewać się przełamania impasu w liczbie debiutów na rynku pierwotnym?

– Globalny trend wskazuje na spadek liczby firm notowanych na bardzo wielu giełdach. Każdy delisting nas martwi, ale wierzymy, że niektóre ze spółek jeszcze do nas wrócą, za to kilkakrotnie większe. Jednocześnie cieszymy się z każdego debiutu. Szczególny potencjał widzimy w spółkach, które mają globalnie skalowalny produkt, np. biotechnologiczny czy z szeroko rozumianej informatyki. Finansowanie giełdowe może pomóc tym spółkom rozwinąć skrzydła i stać się międzynarodowymi graczami.

Czytaj też: Marek Dietl: 2 tys. firm może trafić na giełdę

Jednocześnie jesteśmy bardzo aktywni w rozmowach z potencjalnymi debiutantami. Regularnie rozmawiamy ze spółkami w wielu regionach kraju, jesteśmy obecni na konferencjach branżowych i staramy się w kuluarach zachęcać do wejścia na parkiet. Nie spotkałem się osobiście z przedsiębiorcą, który nie wie, czym jest giełda.

Eliminujemy także giełdowe bariery i poprawiamy przejrzystość oraz płynność. Liczymy, że nasze inicjatywy strategiczne, stworzenie nowego rynku i programów edukacyjnych, a także impuls powstały dzięki PPK, zachęcą nowe firmy do debiutów. Już teraz słychać, że w przyszłym roku kilka bardzo znanych firm z New Connect szykuje się do przenosin na Główny Rynek – dotyczy to szczególnie spółek gamingowych i technologicznych. Myślę, że to dobry prognostyk na najbliższe 12 miesięcy.

Na jakich poziomach znajdą się główne indeksy GPW na koniec 2019 roku?

GPW nie może wypowiadać się na temat prognozowania poziomów indeksów. Po awansie w rankingu FTSE, na pewno przez pewien czas możemy natomiast spodziewać się dalszej przebudowy portfeli inwestorów, tak jak to widzieliśmy w Korei Południowej i w Izraelu po awansie tych krajów do grupy rozwiniętych rynków kapitałowych. Liczymy, że po tym okresie nastąpi zwiększenie liczby inwestorów - dojdą do nas nowi algotraderzy, nowe aktywne fundusze, jak i szereg pasywnych, których nie było na warszawskim rynku.

Warto natomiast wspomnieć, że rozpoczynamy publikację nowych indeksów i planujemy kolejne. 27 grudnia zaczęliśmy obliczać i publikować trzy nowe indeksy dywidend: WIG20dvp, mWIG40dvp oraz sWIG80dvp. Są one obliczane na podstawie dochodów z tytułu dywidend pieniężnych wypłacanych przez spółki wchodzące w skład indeksów bazowych: WIG 20, mWIG40 i sWIG80. Rozpoczęliśmy ich publikację, ponieważ stanowią one dobre źródło informacji o dywidendach wypłacanych na naszym rynku przez spółki giełdowe.

Na przyszły rok planujemy natomiast wprowadzanie indeksów pokazujących w nowych przekrojach różne aspekty naszego rynku kapitałowego. Ponadto, poza rynkiem akcji i obligacji, zamierzamy rozszerzać naszą ofertę w zakresie instrumentów pochodnych i strukturyzowanych, które dają inwestorom ekspozycję na różne klasy aktywów, takich jak  surowce, produkty rolne, indeksy światowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tych spółkach prezes GPW widzi szczególny potencjał

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!