XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Warszawie spotkanie przedstawicieli państw UE spoza strefy euro. Co po Brexicie?

W Warszawie spotkanie przedstawicieli państw UE spoza strefy euro. Co po Brexicie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W poniedziałek w Warszawie dojdzie do spotkania przedstawicieli państw UE spoza strefy euro. Brexit zmieni układ sił między eurolandem a krajami spoza; musimy uruchomić dobre kanały komunikacji, by nasz głos był słyszalny - mówi PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele premierów, ministerstw spraw zagranicznych i ministerstw finansów z Polski, Danii, Chorwacji, Czech, Rumunii, Szwecji, Bułgarii i Węgier - wszystkich państw członkowskich Unii nieposiadających wspólnej waluty, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, której obywatele w czerwcowym referendum zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Szymański, który zaprosił delegatów na rozmowy do Warszawy, powiedział PAP, że "Brexit oznacza zmianę układu sił między państwami strefy euro a tymi, które z różnych powodów tej waluty nie przyjęły".

Jak podkreślił, Polska będzie największym krajem poza strefą euro. "Jesteśmy żywotnie zainteresowani uzdrowieniem sytuacji w strefie euro i popieramy konieczne reformy, ale musimy zwrócić baczną uwagę na zachowanie integralności wspólnego rynku, który jest dla nas kluczowym wymiarem gospodarczym UE" - zaznaczył Szymański.

"Chcemy uruchomić dobre kanały komunikacji wśród państw spoza strefy, by nasz głos był wyraźny w debacie o przyszłości strefy euro" - dodał.

W poniedziałkowych rozmowach, obok wiceministra Szymańskiego, Polskę będzie reprezentować wiceminister finansów Piotr Nowak.

Wiceszef MSZ zauważył też, że specjalne rozwiązania dla krajów spoza obszaru euro były jednym z czterech rozdziałów porozumienia pomiędzy Wspólnotą a Londynem z lutego 2016 r.

Porozumienie dotyczące nowych warunków obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zostało wynegocjowane jeszcze przed referendum i miało powstrzymać Brytyjczyków przed głosowaniem za Brexitem w czerwcowym referendum.

W kwestii relacji pomiędzy strefą euro a państwami nieposiadającymi wspólnej waluty porozumienie stanowiło, że mają być one oparte na wzajemnym szacunku i lojalności. Kraje spoza strefy euro miały dobrowolnie uczestniczyć w działaniach służących pogłębianiu unii gospodarczej i walutowej; miały nie uczestniczyć w programach ratunkowych, których celem jest ochrona stabilności strefy wspólnej waluty. Umowa miała także umożliwiać Londynowi wnioskowanie o omówienie na forum Rady Europejskiej decyzji strefy euro.

Decyzję o rozpoczęciu procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podejmie brytyjski rząd.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Warszawie spotkanie przedstawicieli państw UE spoza strefy euro. Co po Brexicie?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!