XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wall Street kończy tydzień na czerwono

Wall Street kończy tydzień na czerwono
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć amerykańskim indeksom udało się odrobić część strat poniesionych w trakcie piątkowych notowań, to i tak zakończyły sesję 1-2 proc. spadkiem. Wśród liderów zniżek był sektor technologiczny, którego przedstawiciele zaprezentowali gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

  • Dow Jones Industrial zniżkował 1,19 proc., kończąc notowania na poziomie 24.688,3 pkt.
  • S&P 500 spadł o 1,73 proc. i wyniósł 2658,7 pkt. Z 20 październikowych sesji piętnaście indeks zakończył na minusie.
  • Nasdaq Comp. zniżkował 2,07 proc., do 7.167,21 pkt.

W porównaniu do wrześniowego rekordu wszechczasów S&P 500 spadły już ponad 10 proc. Oznacza to, że amerykański rynek akcji znalazł się w fazie korekty długoterminowego trendu wzrostowego. Tego typu spadki, jeśli nie przeradzały się w bessę, to zabierały przeciętnie 13 proc. wartości S&P 500 i trwały do czterech miesięcy.

Według Larry Benedicta, prezesa The Oppurtiunistic Trader, nastroje wsród inwestorów są pesymistyczne.

"S&P znalazł się na minusie liczą od początku roku i inwestorzy bardziej obowiają się grać na zwyżkę niż wtedy, kiedy indeks znajdował się 10 proc. wyżej" - ocenił Benedict.

Siedem z 11 sektorów wchodzących w skład S&P 500 straciło już przynajmniej 10 proc. w porównaniu do najwyższych poziomów z ostatnich 52 tygodni.

W piątek wśród liderów spadków znalazł się sektor technologiczny. Nastroje w sektorze są słabe po rozczarowujących wynikach kwartalnych, w tym Amazona i Alphabet Inc. - właściciela Google.

Giełdowi inwestorzy bardzo negatywnie odebrali zwłaszcza osiągnięte przez te spółki przychody. W efekcie na piątkowej sesji akcje Amazona straciły niemal 8 proc., a Alphabet zniżkował o 1,8 proc. Mocno spadły także notowania Netflix, Apple i Facebook.

Amazon podał w czwartek w swojej prognozie na czwarty kwartał, że spodziewa się sprzedaży netto w przedziale 66,5-72,5 mld USD wobec szacunków analityków 73,38 mld USD, zaś Alphabet zanotował przychody w III kw. 33,7 mld USD, a analitycy oczekiwali 34,04 mld USD.

Zysk netto Alphabet, właściciela Google, w trzecim kwartale 2018 roku przebił oczekiwania rynku, ale spółka rozczarowała poziomem przychodów. Zysk netto Alphabet na akcję wyniósł w trzecim kwartale 13,06 USD, podczas gdy konsensus zakładał zysku netto w wysokości 10,42 USD na akcję. Przychody spółki w tym okresie sięgnęły 33,7 mld USD, a analitycy oczekiwali 34,04 mld USD.

"Wyniki pokazane przez spółki zeszłej nocy były rozczarowujące. Zwłaszcza Amazon nie wróży dobrze całej gospodarce. Jego wyniki potęgują obawy o siłę amerykańskiej konsumpcji" - powiedział Carsten Brzeski, główny ekonomista z ING.

"Google i Amazon nie spełniły oczekiwań co do poziomu przychodów. W kursach akcji obu spółek jest już wiele dobrych informacji, a biorąc pod uwagę, jak nerwowy jest obecnie rynek, widać, że szuka on powodów do przeceny" - dodał Mohammed Kazmi, zarządzający portfelami z Union Bancaire Privée.

Inwestorzy zachowują ostrożność na rynku w obliczu ciągłych obaw o spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego, niepokoju, że amerykańskie firmy już osiągnęły szczytowy wzrost swoich zysków oraz o rosnące stopy procentowe Fed.

"Nawet jeśli teraz S&P 500 spadnie o kolejne 5 do 10 procent, nie sądzę, aby to zmieniło zdanie Rezerwy Federalnej w sprawie podwyżek stóp" - wskazuje Bhanu Baweja, zastępca szefa globalnych strategii makro w UBS Ltd.

"Fundamenty amerykańskiej gospodarki, jej rynek kredytowy, nie mają problemów. Wzrost jest nadal dość silny i myślę, że pozostanie też silny przez następne 12 do 24 miesięcy" - dodaje.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w październiku 98,6 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie zanotowano 99 pkt., wobec 100,1 pkt. we wrześniu.

Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale 2018 r. wzrósł o 3,5 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Rynek oczekiwał wzrostu o 3,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Konsumpcja prywatna wzrosła w III kw. o 4,0 proc., wobec oczekiwanych +3,3 proc., a bazowy deflator PCE wyniósł w III kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 1,7 proc., wobec prognoz +2,1 proc.

Tymczasem nie słabną obawy o wojnę handlową USA-Chiny, zwłaszcza że urzędnicy USA nieoficjalnie podali, że rozmowy handlowe z Chinami nie zostaną wznowione, dopóki Pekin nie przedstawi solidnych propozycji dotyczących przymusowych transferów technologii i innych kwestii gospodarczych.

Chiny i USA toczą obecnie konflikt handlowy, a prezydent USA Donald Trump zarzuca Pekinowi kradzież amerykańskiej technologii oraz brak wzajemności w barierach rynkowych. Skarży się też na olbrzymi deficyt swojego kraju w dwustronnej wymianie.

Pat w negocjacjach handlowych pomiędzy obu mocarstwami stawia pod znakiem zapytania spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem w przyszłym miesiącu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wall Street kończy tydzień na czerwono

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!