XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wezwanie do zapłaty - jak je napisać lub kiedy można je otrzymać?

Wezwanie do zapłaty - jak je napisać lub kiedy można je otrzymać?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wezwanie do zapłaty to dokument, który ma na celu wysłanie ostatniego sygnału dla dłużnika przed podjęciem się działań sądowych i komorniczych. Jak je skutecznie sporządzić i kiedy się je otrzymuje?

Problemy ze spłatą zobowiązań co roku spotykają tysiące Polaków. Zalegać można ze spłatą nie tylko pożyczki bez BIK czy kredytu, ale i mandatu, faktury, rachunku za usługę czy też raty leasingu. Już pierwsze dni, które nie przynoszą konkretnych działań przez zadłużonego, niosą ze sobą też konkretne działania wierzycieli.

Nim strona, która nie uzyskała zwrotu danej kwoty lub należnej opłaty, podejmie decyzję o powiadomieniu firmy windykacyjnej lub sądu, powinno się jeszcze poinformować dłużnika za pomocą odpowiedniego pisma o bieżącym stanie rzeczy.

Za pismo to przyjęło się uznawać wezwanie do zapłaty. Jest to najpowszechniej stosowany termin w kontekście tego dokumentu, spoza kilku innych - przedsądowe wezwanie do zapłaty, monit, ponaglenie, żądanie spłaty.

Dlaczego wezwanie do zapłaty jest niezbędne?

Wysłanie pokwitowanego wezwania do zapłaty to obowiązek wynikający z artykułu 187 kodeksu cywilnego, który obowiązuje dłużnika i wierzyciela do podjęcia się w pierwszym etapie mediacji. Można je wysłać, gdy zawiodły inne metody komunikacji. Przykładowo, wierzyciel próbował skontaktować się telefonicznie, wysyłał listy polecone, a nawet próbował się spotkać z dłużnikiem i wszystkie te działania zakończyły się niepowodzeniem.

Z punktu widzenia dłużnika, wezwanie do zapłaty to skuteczny znak ostrzegawczy o ostatniej chwili na podjęcie skutecznych działań w celu spłaty długu. Pismo to informuje w jasny i czytelny sposób o bieżącej wysokości długu i należnej kwocie do zwrotu, o konsekwencjach w braku spłaty lub dalszych brakach działań, poinformowaniu o chęci polubownego rozwiązania sporu i podaniu czasu, do kiedy chęć mediacji stanie się nieaktualna.

Z punktu widzenia wierzyciela z kolei, wezwanie do zapłaty to ostatni akt chęci pozaurzędowej i pozasądowej, dobrowolnej mediacji z dłużnikiem. Jeśli pismo nie spotka się z odpowiedzią, wówczas wierzyciel ma pełne prawo przekazać sprawę związaną z egzekucją długu np. firmie windykacyjnej albo organowi sądowemu.

Co ciekawe, jeśli wezwanie do zapłaty nie zostało wysłane - jest to okoliczność działająca w sądzie na niekorzyść wierzyciela, bowiem uznawana jest ona jako brak podjęcia się obowiązkowych czynności mediacyjnych.

Obowiązkowe dane w wezwaniu do zapłaty

Wiedza ta jest przydatna zarówno dla potencjalnych odbiorców tego typu dokumentów, jak i nadawców. Wezwanie do zapłaty, aby było ważne, musi zostać sporządzone w sposób rzetelny i obejmujące grono kilku istotnych i zarazem niezbędnych informacji.

Po pierwsze, należy zawrzeć pełne dane dłużnika i wierzyciela, czyli imiona, nazwiska, adresy, numery PESEL czy opcjonalnie adresy e-mail i numery telefonu.

Następnie, konieczne jest dołączenie do wezwania kopii dokumentu, który dowodzi zawarciu transakcji - np. umowa o wykonanie danej usługi, umowa pożyczkowa itd.

Kolejny etap to obowiązek zawarcia informacji o dacie powstania długu, kwocie zobowiązania w tym momencie i wysokości długu w momencie pisania dokumentu. Jeśli mowa o firmie pożyczkowej i doliczyła ona odsetki, niezbędne jest podanie pełnej kwoty wraz z odsetkami i zaznaczeniem ich udziału w kwocie długu.

Dalej należy przedstawić sposób na zwrot oczekiwanej kwoty, który może nastąpić zarówno w formie gotówkowej (należy wskazać miejsce i okoliczności spotkania), jak i formie przelewu elektronicznego. W drugim przypadku, wystarczy podać numer konta i dane do przelewu bankowego.

Na końcu, trzeba wskazać jasno określony termin, do którego trzeba uregulować dług i konsekwencje, jakie wiążą się z niewywiązaniem się z wyznaczonego w piśmie terminu oraz ze zignorowania jego zapisów. W kwestii konsekwencji, najczęściej pojawiają się groźby przekazania sprawy firmie windykacyjnej, wkroczenia na drogę sądową lub wpisanie do baz dłużników (BIG, KRD, ERiF itd.).

W jaki sposób można wysłać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty, po sprawdzeniu, czy wspomniane wyżej wymagania zostały spełnione, należy czytelnie podpisać i zawrzeć datę oraz miejsce poświadczenia tego dokumentu za ważny.

W przypadku metod na wysłanie tego dokumentu do dłużnika, najbardziej skuteczną będzie dziś wysłanie wiadomości e-mail. Należy w załączniku załączyć skan dokumentu (musi być podpis!), dodając w treści maila swoje dane osobowe.

Jeśli nie zna się adresu e-mail dłużnika lub też chce się poinformować go jeszcze dla zabezpieczenia pocztowo, warto wysłać wezwanie do zapłaty w formie listu poleconego. Taką przesyłkę dłużnik może odebrać tylko osobiście za podpisaniem, co niweluje ryzyko, że listonosz odda go w obce ręce.

Niektórzy, najczęściej firmy pożyczkowe, stosują jeszcze trzeci, mało znaczący, ale być może - warty rozważenia krok. Informują za pomocą wiadomości SMS, iż na skrzynce mailowej lub w skrzynce pocztowej dłużnika oczekuje na niego ważny dokument.

Brak reakcji - zielone światło na działania windykacyjne lub sąd

Jak już wspomniano wyżej, w przypadku braku reakcji przez dłużnika na pismo - wierzyciel ma prawo przystąpić do dalszych metod pozwalających na skuteczne wyegzekwowanie oczekiwanej kwoty.

Spełnione muszą zostać dwa warunki - brak odpowiedzi na pismo i brak uiszczenia kwoty. Jeśli odpowiedziano na pismo - jest to chęć mediacji, należy się wstrzymać z dalszymi działaniami.

Jaką formę mogą mieć owe dalsze działania? Firmy pożyczkowe przekazują najczęściej sprawy zewnętrznym firmom windykacyjnym. W przypadku osób prywatnych, większość od razu informuje o kłopotach z egzekucją długu sąd.

Dalszy bieg sprawy - zależy od całkowicie indywidualnych czynników. Niestety, często kolejnym etapem jest egzekucja komornicza i z pozycji dłużnika - warto mieć tę świadomość z tylu głowy, gdy otrzymuje się wezwanie do zapłaty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Wezwanie do zapłaty - jak je napisać lub kiedy można je otrzymać?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!