XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceprezydent Argentyny sądzony ws. drukowania peso

Wiceprezydent Argentyny sądzony ws. drukowania peso
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Argentyną, która boryka się z zadłużeniem, wstrząsa też skandal korupcyjny: wiceprezydent Amado Boudou staje w poniedziałek przed sądem w związku z zarzutem o korupcję i próbę przejęcia kontroli, za pomocą pośredników, nad firmą drukującą argentyńską walutę.

Boudou oskarżany jest nadużycie władzy, wykorzystywanie podstawionych spółek - krzaków oraz pośredników w celu przejęcia kontroli nad firmą drukującą peso, czyli argentyńską walutę.

Mimo licznych materiałów dowodowych łączących go z innymi osobami oskarżonymi w tej aferze, którą wytropili argentyńscy dziennikarze, wiceprezydent zaprzecza wszystkim zarzutom.

Boudou zeznaje w poniedziałek przed sędzią federalnym Arielem Lijo, który odmówił otwarcia sali sądowej dla mediów, uznając, że publiczne przesłuchanie wpłynęłoby na zeznania innych osób w tym procesie.

Jak komentuje AP, afera ta jest testem argentyńskiej demokracji w okresie, w którym kraj boryka się z wysoką inflacją oraz kryzysem zadłużenia.

To pierwszy przypadek, odkąd w 1983 roku w Argentynie przywrócono demokrację, w którym przed sądem staje urzędujący wiceprezydent. Jeśli zapadnie wyrok skazujący - minimum rok więzienia - Boudou straci też dożywotnio prawo do piastowania funkcji publicznych.

Pod koniec maja Argentyna zawarła ze zrzeszającym jej wierzycieli państwowych Klubem Paryskim porozumienie, które przewiduje stopniową spłatę w ciągu pięciu lat długów w łącznej kwocie 9,7 mld dolarów - poinformowano w Buenos Aires i w Paryżu.

Powinno to ułatwić Argentynie dostęp do nowych kredytów w sytuacji, gdy boryka się ona z osłabieniem dynamiki gospodarczej oraz spadkiem rezerw walutowych.

Argentyna uzyskała znaczne ustępstwo, jakim jest odsunięcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego od jakiejkolwiek roli w porozumieniu - czego Klub Paryski zwykle wymaga.

Eksperci podkreślają, że rząd prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner, który publicznie piętnował MFW, utraciłby swą wiarygodność, gdyby zgodził się na program lub audyt Funduszu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceprezydent Argentyny sądzony ws. drukowania peso

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!