Wiceszef MR: cele ekspansji gospodarczej Polski wpisują się w politykę UE

Wiceszef MR: cele ekspansji gospodarczej Polski wpisują się w politykę UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cele zagranicznej ekspansji gospodarczej Polski wpisują się w politykę handlową Unii Europejskiej i są z nią zbieżne - mówił PAP wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Polska, jak cała UE, chce otwierać się na handel z różnymi regionami świata - podkreślił.

"Nasze cele eksportowe i inwestycyjne są częścią unijnej polityki handlowej. Nie chcemy i nie zamierzamy iść jej na przekór" - powiedział wiceminister rozwoju.

"Jeśli pojawią się różnice, wtedy będziemy o nich rozmawiać na forum Unii Europejskiej" - dodał.

Wśród pożądanych kierunków ekspansji zagranicznej polskiej gospodarki przyjęta w lutym przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje: Kanadę, USA, Meksyk, Brazylię, Algierię, RPA, Norwegię, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Azerbejdżan, Turcję, Izrael, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonię, Koreę Południową, Indie, Chiny, Singapur, Indonezję oraz Australię - w sumie 22 państwa, znajdujące się poza Unią Europejską.

Kościński zauważył, że Unia w polityce handlowej dąży dokładnie w tym kierunku, na którym zależy Polsce: otwiera się na nowe rynki, podpisuje porozumienia o wolnym handlu z różnymi regionami, zwłaszcza tymi, gdzie panuje kultura robienia biznesu inna niż w Europie. "Można powiedzieć, że polityka handlowa UE ułatwia nam życie - ustanawia podstawowe reguły gry i standardy" - wyjaśnił.

Wiceminister rozwoju przypomniał, że w ubiegły piątek spotkał się z unijną komisarz ds. handlu Cecilią Malmstroem i poruszył z nią m.in. tematy zawartych i negocjowanych przez Unię Europejską międzynarodowych porozumień handlowych.

UE prowadzi negocjacje ws. porozumień handlowych i inwestycyjnych z Chinami, Japonią, Indonezją, Filipinami, Meksykiem, czterema państwami południowoamerykańskiej organizacji gospodarczej Mercosur - Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Po wakacjach zamierza natomiast zacząć rozmowy z Australią, Chile i Nową Zelandią.

W ubiegłym roku UE zawarła Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie z Kanadą (CETA), które znosi niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami. Rozmowy z Ottawą trwały od 2009 roku.

Wstrzymane są, prowadzone od 2013 r., negocjacje dotyczące porozumienia o wolnym handlu z USA (TTIP), m.in. ze względu na zmiany zachodzące w amerykańskiej administracji i polityce handlowej USA.

Obecny rząd w Waszyngtonie jest krytyczny wobec układów o wolnym handlu: wycofał się z umowy handlowej TPP, obejmującej 12 państw basenu Oceanu Spokojnego, zapowiada też renegocjacje NAFTA - porozumienia o wolnym handlu na obszarze Ameryki Północnej, obejmującego USA, Kanadę oraz Meksyk.

Kościński ocenił, że w tych okolicznościach trudno określić przyszłość TTIP.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszef MR: cele ekspansji gospodarczej Polski wpisują się w politykę UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!