Wiceszefowa KE: przyszły budżet UE musi być bardziej elastyczny

Wiceszefowa KE: przyszły budżet UE musi być bardziej elastyczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jest konsensus, że przyszły budżet UE musi mieć lepszy bufor i większą elastyczność w reagowaniu na niespodziewane zdarzenia - powiedziała w czwartek PAP wiceprzewodnicząca KE Kristalina Georgiewa. Podkreśliła też, że w Brukseli nie mówi się o redukowaniu funduszy po 2020 roku.

"Kiedy myślimy o kolejnej wieloletniej perspektywie finansowej, nie mówimy o redukowaniu jakichkolwiek funduszy, ale tworzeniu większych możliwości w budżecie w odpowiedzi na niespodziewane zdarzenia" - powiedziała Georgiewa, która oprócz funkcji wiceszefowej Komisji Europejskiej sprawuje funkcję komisarza ds. budżetu i zasobów ludzkich.

Według niej w poprzedniej i obecnej perspektywie budżetowej Unia "praktycznie +skakała+ od jednego do drugiego kryzysu". "Mieliśmy kryzys finansowy, kryzys gospodarczy, kryzys strefy euro, zwłaszcza w Grecji, kryzys uchodźczy, kryzys bezpieczeństwa. I za każdym razem, gdy coś się zdarzyło, zmagaliśmy się z pozyskaniem środków na reakcję" - zauważyła.

"Jeśli chodzi o następną perspektywę, w dużym stopniu osiągnęliśmy konsensus, że trzeba stworzyć lepszy bufor, dać budżetowi większą elastyczność. Jest też silny konsensus, że musimy powołać projekty i programy, które tworzą europejską wysoką wartość dodaną" - dodała.

Według niej tworzeniu wyższej wartości dodanej w UE sprzyjała unijna polityka spójności. Określiła ją jako "paliwo dla silnika konwergencji", który pomaga zapóźnionym regionom i krajom nadgonić różnice, daje też wyższy dochód i siłę nabywczą mieszkańcom, a jednocześnie przynosi korzyści całej gospodarce Unii Europejskiej.

"W tym sensie mocno wierzę, że w następnej perspektywie budżetowej konwergencja pozostanie priorytetem" - zaznaczyła.

Wskazała, że jednym z mechanizmów obecnej perspektywy budżetowej, który najprawdopodobniej znajdzie się też w przyszłej, jest Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI). Zauważyła, że pozwala on na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego i przekazanie większych pieniędzy gospodarce UE. "Tylko w ciągu roku wygenerowaliśmy już ponad 100 miliardów euro, także w Polsce, w inwestycjach wykorzystujących te gwarancje" - powiedziała komisarz.

"Sądzę, że w kolejnej wieloletniej perspektywie finansowej ten rodzaj instrumentów, które pozwalają na bardziej dynamiczne i skuteczne działania oraz nagradzające wydajność, odegrają większą rolę" - zaznaczyła w rozmowie z PAP.

Wskazała też, że zarówno w przyszłej perspektywie budżetowej, jak i już w czasie średniookresowego przeglądu perspektywy obecnej, należy spodziewać się uproszczenia reguł akceptacji programów i projektów, by były łatwiejsze do przestrzegania. KE chce jednocześnie wdrożyć dla nich pewną warunkowość makroekonomiczną, by m.in. wyeliminować bariery administracyjne.

Georgiewa gościła w czwartek w Warszawie. Sejmowej komisji ds. UE przedstawiła informację na temat średniookresowego przeglądu Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 oraz kształtu nowej perspektywy finansowej na okres po roku 2020.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszefowa KE: przyszły budżet UE musi być bardziej elastyczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!