Widmo podwyżek i inflacji straszy Bułgarów

Widmo podwyżek i inflacji straszy Bułgarów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Bułgarii, najuboższym kraju UE, 75 proc. ludności żyje poniżej minimum socjalnego, które wynosi 590 lewów (295 euro) na osobę. Zapowiedziane na najbliższe miesiące podwyżki cen pogorszą tę sytuację - wynika z opublikowanej w poniedziałek analizy.

Instytut badań socjalnych przy największej w kraju centrali związkowej KNSB obliczył, że 10-procentowa podwyżka cen energii od 1 lipca powoduje podniesienie niezbędnych kosztów utrzymania o ok. 10 lewów (5 euro) miesięcznie na osobę. Tymczasem od 1 października zapowiedziana jest kolejna, 14-procentowa podwyżka ceny gazu ziemnego, która pociągnie za sobą wzrost innych cen.

Spowoduje m.in. wzrost kosztów ogrzewania. Najbardziej odczują to mieszkańcy Sofii, gdzie ok. 60 proc. mieszkań ma centralne ogrzewanie. Rozszerzy się zjawisko znane w Bułgarii jako "energetyczne ubóstwo", czyli brak pieniędzy na ogrzewanie mieszkania. Według danych Eurostatu w 2017 r. tego rodzaju ubóstwo dotknęło 36 proc. Bułgarów, przede wszystkim emerytów.

W 7-milionowej Bułgarii 1,2 mln emerytów ma dochody poniżej ustalonego przez rząd na 321 lewów (161 euro) wyznacznika ubóstwa. Zapowiedzi podniesienia minimalnej emerytury do 300 lewów miesięcznie (150 euro) pozostały tylko przedwyborczymi obietnicami.

Rosnące ceny energii przyczynią się do dalszego zubożenia ludności - prognozują związkowi eksperci. Na najbliższe miesiące oprócz kolejnej podwyżki cen ogrzewania i prądu zapowiedziane są też wyższe ceny wody, wzrost niektórych podatków, m.in. od nieruchomości. O ok. 50 proc. ma wzrosnąć obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu.

Tego lata inflację w Bułgarii widać już gołym okiem. Według oficjalnych statystyk w lipcu br. ceny artykułów konsumpcyjnych były o 3,5 proc. wyższe w porównaniu ze stanem sprzed roku. Nie odnotowano tradycyjnego dla lata obniżenia cen owoców i warzyw.

Bułgarski Bank Narodowy poinformował o wzroście liczby kredytów konsumpcyjnych, bankierzy przewidują wzrost odsetek.

W obliczu niskich plonów producenci zapowiedzieli podwyżkę cen chleba o ok. 15 proc. Minister rolnictwa Rumen Porożanow powiedział, że prowadzi rozmowy z dużymi sieciami handlowymi o złagodzeniu tej podwyżki. Rosną również ceny nabiału.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!