Wierzyciele koncernu Agrokor zaaprobowali ugodę

Wierzyciele koncernu Agrokor zaaprobowali ugodę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wierzyciele chorwackiego koncernu rolno-spożywczego Agrokor zaaprobowali ugodę, obejmującą uzyskanie przez dwa rosyjskie banki ponad 46 proc. udziałów w tej największej prywatnej firmie na Bałkanach, zagrożonej bankructwem. Głosowanie odbyło się w środę.

  • Zadłużony na ponad 7 miliardów euro koncern będzie więc miał nowych właścicieli. Najwięksi akcjonariusze to rosyjski Sbierbank oraz fundusze amerykańskie.
  • Gdyby nie doszło do ugody z wierzycielami, Agrokor, zatrudniający 60 tys. osób, w tym 40 tys. w Chorwacji i generujący 15 proc. chorwackiego PKB, musiałby ogłosić bankructwo.
  • Ugodę zawarto na sześć dni przed upływem terminu, wyznaczonego w specjalnej ustawie na 10 lipca.

Sbierbank będzie miał 39,2 proc, udziałów, inny rosyjski bank - VTB - 7,5 proc., amerykańskie fundusze ok. 25 proc. (w tym Knighthead ok. 12 proc.), chorwackie banki 15,3 proc., a dostawcy 4,5 proc. - podała chorwacka agencja Hina. Roszczenia dostawców mają być pokryte średnio w 60 proc., a roszczenia instytucji finansowych w 20 proc.

Gdyby nie doszło do ugody z wierzycielami, Agrokor, zatrudniający 60 tys. osób, w tym 40 tys. w Chorwacji i generujący 15 proc. chorwackiego PKB, musiałby ogłosić bankructwo. Ugodę zawarto na sześć dni przed upływem terminu, wyznaczonego w specjalnej ustawie na 10 lipca.

Czytaj: Agrokor - chorwacki potentat spożywczy - na skraju bankructwa

Agencja AP pisze, że ugoda dająca dwóm rosyjskim bankom duży udział w Agrokorze wzbudza w Chorwacji obawy, iż może to być elementem strategii Kremla, zakładającej zwiększanie wpływów politycznych w tym kraju.

Podczas sprawdzania bilansów koncernu, który od wiosny ubiegłego roku znajduje się pod kontrolą państwa, wykryto niedobór w wysokości 2,9 miliarda euro. Stwierdzono wielkie nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg. Nie wykazywano należności i kosztów, nie rejestrowano zaciąganych kredytów bądź niewłaściwie je księgowano.

Założyciel i były właściciel koncernu Ivica Todorić uciekł w zeszłym roku do Londynu. Chorwacja domaga się jego ekstradycji.

Todorić został w listopadzie ub. roku aresztowany w Londynie na podstawie wydanego przez Chorwację europejskiego nakazu aresztowania. Zwolniono go niedługo potem z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 100 tys. funtów. Biznesmen odwołał się od decyzji brytyjskiego sądu, który w kwietniu br. zarządził jego ekstradycję.

Przeciwko Todoriciowi i 14 innym osobom prowadzone jest w Chorwacji śledztwo w sprawie wielkiego zadłużenia Agrokoru. Biznesmena oskarża się o sprzeniewierzenie i fałszowanie dokumentacji firmy. Todorić zaprzecza zarzutom i twierdzi, że cała sprawa jest umotywowana politycznie oraz że stoją za nią członkowie chorwackiego rządu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wierzyciele koncernu Agrokor zaaprobowali ugodę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!