"Wiśnia już nie kwitnie". Japonia zwalnia razem z całym światem

"Wiśnia już nie kwitnie". Japonia zwalnia razem z całym światem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tak źle nie było od czterech lat. Japonia, trzecia gospodarka światowa, uzależniona od eksportu, zmaga się ze spowolnieniem globalnego wzrostu, napięć handlowych i konsekwencji katastrof naturalnych.

  • Gospodarka Japonii spowolni w 2019 r. w wyniku słabnącej koniunktury światowej, sporów handlowych oraz konsekwencji katastrof naturalnych.
  • Rząd szuka szansy na poprawę dynamiki wzrostu w nowych porozumieniach handlowych, w tym z UE.
  • Igrzyska Olimpijskie w 2020 r. napędzą konsumpcję i wzrost.

Japońska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale znacznie bardziej niż początkowo przewidywano. Firmy ograniczyły wydatki, grożąc zachwianiem perspektyw inwestycyjnych w 2019 r. Według skorygowanych szacunków rządu Japonii produkt krajowy brutto spadł w III kwartale o 2,5 proc. Mediana prognoz w ankietach przeprowadzanych przez Reutersa przewidywała spadek 1,9 proc. Większość prognoz na rok 2019 zakłada, że wzrost gospodarczy spadnie poniżej 1 procenta.

W cieniu wojny handlowej

Wśród przyczyn spowalniającego wzrostu jest konflikt handlowy między USA a Chinami. Obawy o jego przebieg już teraz mają negatywny wpływ na wzrost w 2019 r., czego probierzem są malejące zamówienia firm. Japońskie przedsiębiorstwa zorientowane na eksport są zaniepokojone rozwojem sytuacji w związku z niestabilnymi cenami surowców, ryzykiem walutowym oraz przekonaniem o słabnącej gospodarce globalnej.

Czytaj też: Cła w dół, otwarcie rynku i ochrona znaków. Jak polskie firmy mogą wygrać na umowie UE z Japonią

Oprócz konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wyzwaniem dla Tokio jest także rosnąca presja Waszyngtonu. Administracja amerykańska domaga się od Japonii zmniejszenia nadwyżki handlowej.

Polityka amerykańska w powiązaniu z brexitem – wiele japońskich korporacji obecnych na rynku unijnym ma siedziby w Wielkiej Brytanii -  oraz rosnącym protekcjonizmem w handlu, popycha rząd Japonii w kierunku szybkiego wdrożenia wynegocjowanych umów o wolnym handlu, tj. TPP-11, czyli porozumienie o partnerstwie trans-pacyficznym, oraz umowy o wolnym handlu z UE. Obie umowy mają nadać nowy impulsu dla wymiany handlowej kraju kwitnącej wiśni oraz przyciągnięcia większej liczby inwestycji.

Rynek pracy bez pracowników

W samej Japonii poważnym problemem okazały się katastrofy naturalne w 2018 r. Poważna powódź w zachodniej Japonii w lipcu, tajfun we wrześniu i potężne trzęsienie ziemi o sile 6,6 stopnia w Hokkaido, przełożyły się na spadek produkcji oraz przychodów z turystyki. Zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego Kansai, w wyniku tajfunu, wyłączyło z kolei na kilka tygodni ważny kanał eksportowy, co znalazło odbicie w wymianie handlowej.

Obok zewnętrznych szoków, rozwój gospodarczy Japonii dławią także niedobory siły roboczej. Firmy nie mają możliwości zwiększenia mocy produkcyjnych, a stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 25 lat.

Czytaj też: Japoński rynek pracy: rosnące płace i brak rąk do pracy

Ponieważ kluczowe czynniki wzrostu nadal słabną, jest mało prawdopodobne, aby Bank Japonii szybko zmienił kierunek polityki pieniężnej. Zakłada on wzrost PKB o 1,4 proc. w roku budżetowym 2018 i 0,8 proc. w roku 2019. Oczekiwania Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące wzrostu w 2019 r. na poziomie 0,9 proc. są nieco wyższe.

Vat z 8 na 10 proc.

Spożycie prywatne, które stanowi około 60 procent PKB, rozwija się stabilnie na wysokim poziomie. Jednak w 2018 r. wskaźnik zaufania konsumentów spadł. Przy wzroście podatku VAT z 8 do 10 procent ogłoszonym na jesień 2019 r. możliwe jest, że dobra konsumpcyjne o trwałym charakterze zostaną zakupione z wyprzedzeniem. To będzie wspierać konsumpcję do tego czasu.

Konsumpcję wspomaga silny napływ turystów. Jak wspomniano, w 2018 r. był on niższy ze względu opady deszczu na południu i trzęsienie ziemi w Hokkaido. Zaplanowane na rok 2020 Igrzyska Olimpijskie w Japonii mają jednak zwiększyć ruch turystyczny o 25 proc., z 30 milionów w obecnym roku do 40 milionów w roku igrzysk.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych nieznacznie wzrósł i powinien zbliżyć się do 1-procentowej wartości w 2018 r. Bank centralny oczekuje, że presja inflacyjna wzrośnie nieco silniej w 2019 r., ale nie osiągnie celu 2 procent. Wzrost podatku VAT może spowodować lekki wzrost inflacji.

Czytaj też: Jak robić biznes w Japonii?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

  • Japonia

    Przelicz walutę
  • jen (JPY)

  • 2,657 złoty (PLN)

    0,615 EUR, 0,668 USD

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Wiśnia już nie kwitnie". Japonia zwalnia razem z całym światem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!