Witold Słowik: 100 nowych umów w modelu partnerstwa publiczno-prawnego do 2020 r.

Witold Słowik: 100 nowych umów w modelu partnerstwa publiczno-prawnego do 2020 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chcemy do 2020 roku podpisać 100 nowych umów w modelu partnerstwa publiczno-prawnego - powiedział w środę, 6 czerwca 2018,  wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik podczas sejmowej komisji nadzwyczajnej.

- Celem projektu nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prawnym (PPP) jest likwidacja barier prawnych, które zniechęcają np. biznes prywatny do wchodzenia w przedsięwzięcia publiczne takich jak np. budowa infrastruktury - powiedział w środę na posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Powiedział też, że poprawa prawa powinna zaowocować podpisaniem ok. 100 nowych umów PPP do 2020 roku.

- Jednym z najważniejszych efektów wprowadzanych zmian ma być doprowadzenie do sytuacji, w której 5 proc. inwestycji sektora publicznego będzie realizowanych w modelu PPP - oznajmił Słowik. Przypominał też, że do tej pory zawarto ok. 117 umów na kwotę ok. 6 mld zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji ustawy, najwięcej umów w modelu PPP zawarto do tej pory w branżach takich jak sport i turystyka (17 umów), infrastruktura transportowa (15 umów), efektywność energetyczna (14 umów) i gospodarka wodno-kanalizacyjna (14 umów).

Autorzy projektu (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - PAP) podkreślili, że w przeciwieństwie do rozwiniętych rynków PPP na świecie polskie projekty charakteryzują się niewielką średnią wartością.

Biorący udział w posiedzeniu podkomisji przedstawiciele samorządów (m.in Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich) zastanawiali się, czy w projekcie nowelizacji ustawy zasadny jest zapis, który zakłada, że samorządy planujące przedsięwzięcie w modelu partnerstwa publiczno- prawnego będą musiały uzyskać z resortu inwestycji i rozwoju tzw. "ocenę efektywności realizacji przedsięwzięcia". Ich zadaniem samorządy same powinny podejmować decyzje inwestycje, a nie wtedy, gdy ministerstwo powie "tak".

Wiceminister Słowik zaznaczył jednak, że zapis nie ma ograniczać jednostek samorządowych, ale ma je chronić przed udziałem w przedsięwzięciach biznesowych, które mogą okazać się np. nierentowne. Podczas posiedzenia przedstawiciele podkomisji wnieśli do projektu ustawy kilkanaście poprawek technicznych. W czwartek, 7 czerwca 2018,  będą kontynuować prace.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Witold Słowik: 100 nowych umów w modelu partnerstwa publiczno-prawnego do 2020 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!