XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Włochy budżetem pokazują "brak szacunku do UE"

Włochy budżetem pokazują "brak szacunku do UE"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Włoscy przywódcy prowadzą niebezpieczną grę; brak odpowiedzialności fiskalnej i "krnąbrność" mogą pogłębić problemy Rzymu - napisał dziennik "Financial Times", komentując ogłoszone w zeszłym tygodniu plany budżetowe rządu Włoch.

  • Włochy mają drugi największy dług publiczny spośród członków strefy euro.
  • Poprzedni rząd zobowiązał się, że deficyt budżetowy Włoch w 2019 roku wyniesie 0,8 proc. PKB.
  • Obecny rząd zaproponował deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB.

Projekt budżetu Włoch na 2019 rok "nie jest powodem do świętowania; wręcz przeciwnie: rządząca koalicja antyestablishmentowego Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi wkracza na bardzo niebezpieczną ścieżkę" - ocenia brytyjska gazeta w komentarzu redakcyjnym.

"Poważne ryzyko wynika zarówno z postawy i zachowania Rzymu, jak i z zaproponowanych celów gospodarczych. Poprzedni włoski rząd zobowiązał się w ubiegłym roku do zmniejszenia deficytu budżetowego do 0,8 proc. PKB do przyszłego roku i stopniowego dążenia do nadwyżki w ciągu dwóch lat. Choć niewielu sądziło, by cel ten był prawdopodobny (do osiągnięcia), deficyt na poziomie 2,4 proc., zaproponowany w czwartek przez obecny rząd, to poziom daleki od liczb, które mogłaby przyjąć UE czy rynki" - zauważa "FT". Podkreśla, że ponadto włoski rząd planuje w kolejnych latach utrzymanie tego deficytu, a nie jego obniżanie.

Według "FT" "zamiast pomagać w redukcji włoskiego długu publicznego - największego w strefie euro po Grecji (...) - projekt budżetu wzywa do potencjalnie niezrównoważonych wydatków".

"Potrojenie formalnie uzgodnionego poziomu deficytu to wyraz braku szacunku dla europejskich partnerów Włoch. To sprawa bardziej polityczna niż kwestia punktów procentowych. (...) Zezwolenie na taki budżet (przez UE) byłoby zaakceptowaniem agresywnego zachowania i błędnych gospodarczo celów" - ocenia "FT". Włoski rząd ma przesłać projekt budżetu do oceny Komisji Europejskiej do połowy października.

"FT" zauważa, że to właśnie ta "krnąbrność" doprowadziła do zwycięstwa w wyborach Ruch Pięciu Gwiazd i Ligę. "Ale ich plany są błędne" - czytamy w komentarzu.

"Oprócz dodatkowych wydatków, które doprowadzą do deficytu na poziomie 2,4 proc., około 10 mld euro wyasygnowano na spełnienie najważniejszej obietnicy wyborczej Ruchu Pięciu Gwiazd, tzw. dochodu obywatelskiego, czyli minimalnego dochodu gwarantowanego. To z pewnością będzie dobrodziejstwem dla zmagających się z problemami Włochów, ale nie jest rozwiązaniem długofalowych problemów gospodarczych. Jeśli nie będą mu towarzyszyć rozwiązania wspierające wzrost i inwestycje, doprowadzi to jedynie do kolejnych kłopotów" - ostrzega "FT".

Gazeta podkreśla też, że bezpośrednie ryzyko widać na rynkach - wzrosła m.in. rentowność włoskich obligacji, na giełdzie w Mediolanie odnotowano spadek, spadały też akcje kilku banków. "Jeśli dojdzie do kryzysu bankowego, Europejski Bank Centralny jako ostatni wybawca może mieć związane ręce, jeśli Włochy będą rażąco łamać obowiązujące reguły. Możliwość konfrontacji z unijnymi władzami tylko mocniej wstrząśnie rynkami" - ostrzega dziennik.

"FT" zauważa jednocześnie, że inwestorzy liczyli, iż w toku negocjacji nad budżetem włoski minister finansów Giovanni Tria będzie siłą temperującą zapędy kolegów z rządu. "Okazuje się, że nie jest w stanie powstrzymać swoich populistycznych przywódców" - wicepremierów Luigiego di Maio (szefa Ruchu) i Matteo Salviniego (przewodniczącego Ligi).

"Rządzące Włochami partie są zdeterminowane, by nie uginać się pod naciskami z zewnątrz. Ale chcą też utrzymać władzę i wpłynąć na przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. Spory z UE mogą zaszkodzić, obu stronom. Bruksela to wie. Nadszedł czas, by zauważyli to także polityczni przywódcy w Rzymie" - konkluduje "Financial Times".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Włochy budżetem pokazują "brak szacunku do UE"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!