Województwo śląskie będzie współpracować ze stanem Nevada

Województwo śląskie będzie współpracować ze stanem Nevada
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków między województwem śląskim i stanem Nevada zawarli we wtorek przedstawiciele regionu i stanu.

Samorządowcy z woj. śląskiego przekonują, że region jest szczególnie atrakcyjny dla Nevady. Wynika to z siły gospodarczej Śląskiego, ale też podobieństw branżowych. Nevada to m.in. stan górniczy z długą historią, wpisuje się więc w tzw. inteligentną specjalizację woj. śląskiego - energetykę, co ułatwia np. współpracę firmom okołogórniczym.

Porozumienie o współpracy regionu i stanu podpisali we wtorek, podczas VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak oraz dyrektor ds. handlu międzynarodowego w biurze gubernatora stanu Nevada ds. rozwoju gospodarczego Kristopher Sanchez. Wcześniej na podpisanie porozumienia zgodzili się w trakcie specjalnej Sesji Sejmiku Woj. Śląskiego nt. innowacji radni tego regionu.

We wtorek Karolczak podkreślił, że podpisanie porozumienia poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania i ustalenia. Wśród zawartych w nim obszarów współpracy umieszczono: sektory przemysłu i górnictwa, nauki i techniki, transportu, ochrony środowiska, technologii wodnych, pojazdów autonomicznych i innowacji, współpracę małych i średnich przedsiębiorstw, a także wspieranie kontaktów, wymianę specjalistów, szkolenia, udział w targach branżowych, wystawach, misjach gospodarczych oraz przedsięwzięciach promocyjnych.

Współpraca naukowo-techniczna ma obejmować m.in. programy badawcze, warsztaty i konferencje naukowe, wymianę informacji naukowej i technicznej w związku ze wspólną działalnością czy wymianę naukowców, specjalistów i badaczy. Wzajemna promocja ma być realizowana poprzez turystykę biznesową oraz prezentacje dokonań w dziedzinie gospodarki i innowacji.

Współpraca gospodarcza ma być ułatwiana m.in. poprzez wspieranie instytucji, szczególnie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz biura gubernatora ds. rozwoju gospodarczego stanu Nevada po stronie amerykańskiej. Zakładane są m.in. coroczne spotkania w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wymiana informacji nt. prawa regulującego działalność gospodarczą, wymiana informacji nt. przedsięwzięć promocyjnych sprzyjających rozwojowi kontaktów gospodarczych czy też ułatwień dot. branżowych wystaw, targów i misji gospodarczych oraz systemów informacji gospodarczej.

Z informacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego wynika, że dotąd zainteresowanie tym kierunkiem współpracy wyraziły w regionie m.in. firmy OPA-ROW i Famur, związane z branżą górniczą. W 2016 r. w Nevadzie mają być uruchamiane granty dla projektów górniczych, o które ubiegać się będą mogły również firmy z Polski. Firma OPA-ROW z Rybnika miała już złożyć aplikację.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk, jeszcze jako elekt, nawiązał kontakty z Desert Research Institute (specjalizującym się w badaniach pustyni oraz technologiach wodnych) oraz University of Nevada. Pierwsze ustalenia wskazują na podobne zainteresowania tych placówek.

Podczas wizyty w Nevadzie samorządowcy z Katowic rozmawiali z władzami Las Vegas o potencjale współpracy w kontekście turystyki biznesowej. Z kolei w kontekście potrzebnego Nevadzie wsparcia w rozwoju medycznego ośrodka akademickiego, rozmawiano na ten temat w Zabrzu i zakreślono m.in. możliwość zaangażowania w tym zakresie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeszcze w tym roku swoje pierwsze biuro w Stanach Zjednoczonych ma otworzyć w Nevadzie spółka BetaMed.

Znaleziono też potencjalne obszary współpracy w branżach lotniczej i produkcji bezzałogowców (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna planuje uruchomić specjalną strefę dla technologii lotniczych w Pyrzowicach) czy technologii informacyjnych, logistyki i wysoko uprzemysłowionej produkcji (branże te są w znacznej mierze zbieżne z inteligentnymi specjalizacjami woj. śląskiego).

W dotychczasowych kontaktach z przedstawicielami Nevady w tym roku uczestniczyły miasta Katowice i Zabrze, Uniwersytet Śląski, Technopark Gliwice, KSSE, Silesia Automotive, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze i Business Link Katowice, a także firmy: Euvic, Famur, OPA-ROW, Solveere, 4Experience, BetaMed, C-Approach, Oxybaria oraz Yoshi Private Investment.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Województwo śląskie będzie współpracować ze stanem Nevada

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!