XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wpłynęło już ponad 35 mln deklaracji PIT

Wpłynęło już ponad 35 mln deklaracji PIT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wpłynęło ponad 35 mln deklaracji PIT, w tym ponad 22,8 mln o dochodach osób fizycznych; teraz na podstawie tych informacji przygotowane zostaną zeznania Twój e-PIT, które udostępnimy podatnikom już 15 lutego - poinformowała w piątek minister finansów Teresa Czerwińska.

"Dziękuję, że pracodawcy i płatnicy wypełnili swój obowiązek składając deklaracje PIT w wyznaczonym terminie. Wpłynęło ponad 35 mln deklaracji, w tym ponad 22,8 mln PIT-11, czyli deklaracji o dochodach osób fizycznych. Teraz na podstawie przekazanych w deklaracjach informacji przygotowane zostaną zeznania Twój e-PIT, które udostępnimy podatnikom już 15 lutego" - wskazała szefowa resortu finansów w piątkowym komunikacie.

Jak podało MF, chodzi o okres od 1 stycznia do 1 lutego 2019. W ubiegły piątek minister Czerwińska apelowała w mediach, by nie przychodzić z PIT-ami do urzędów skarbowych. Wyjaśniła, że PIT-y za podatników rozliczy administracja.

Zgodnie z planami resortu finansów nowa usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla podatników na portalu podatkowym podatki.gov.pl. Dzięki temu fiskus będzie mógł rozliczyć PIT za podatnika za ubiegły rok podatników wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38.

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jak wyjaśnia MF, jeżeli podatnik zechce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE - uzupełni swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

Według MF usługa Twój e-PIT ułatwi coroczne rozliczenie PIT milionom Polaków. Podatnik będzie mógł jednak sam zdecydować, czy chce skorzystać z przygotowanego dla niego zeznania podatkowego i ewentualnie je uzupełnić, czy też chce samodzielnie rozliczyć PIT w formie elektronicznej lub złożyć formularz w wersji papierowej w urzędzie skarbowym.

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wpłynęło już ponad 35 mln deklaracji PIT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!