Wschodni Kongres Gospodarczy: finanse szpitali dziś i jutro

Wschodni Kongres Gospodarczy: finanse szpitali dziś i jutro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ok. 50 proc. szpitali dziecięcych ma problemy finansowe. Szczególnie trudna jest sytuacja m.in. pediatrycznych oddziałów ratunkowych oraz intensywnej terapii w tych placówkach - mówiła podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 18-19 września) dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Dyrektor Piskorz-Ogórek przypomniała podczas sesji panelowej "Finanse, zarządzanie i inwestycje w ochronie zdrowia”, że kiedy kilka lat temu wprowadzono system rozliczeń według jednorodnych grup pacjentów (JGP), okazało się, że wyceny w pediatrii wysokospecjalistycznej są mocno zaniżone.

- Po wielu dyskusjach i spotkaniach, w lipcu 2013 r. na szczęście dokonano korzystnych zmian tych wycen. Jednak nie w każdym zakresie ta modyfikacja przyniosła oczekiwany skutek - zaznaczyła dyrektor olsztyńskiej lecznicy.

Wyjaśniała, że np. laryngologii i chirurgii dziecięcej wprawdzie podniesiono wycenę tzw. punktu, jednak w kontraktach NFZ nie zwiększył liczby tych punktów.

Kolejnym problemem szpitali dziecięcych są wysokie koszty funkcjonowania niektórych oddziałów - w tym anestezjologii i intensywnej terapii - których nie rekompensują przychody w ramach umów z publicznym płatnikiem.

- Oddziały intensywnej terapii w naszych szpitalach muszą spełniać bardzo wysokie i kosztowne wymagania sprzętowe, których zasadność jest dyskusyjna - stwierdziła Krystyna Piskorz-Ogórek. Jako przykład podała konieczność posiadania przez te oddziały dwóch urządzeń do hemofiltracji (na osiem stanowisk), podczas gdy wskazania do tej terapii u dzieci są niezmiernie rzadkie.

O sytuacji szpitali marszałkowskich w woj. podlaskim mówił w trakcie tej samej sesji Karol Pilecki, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia w regionie.

Zwrócił uwagę, że łączne zadłużenie długoterminowe lecznic podlegających samorządowi wojewódzkiemu - sięgające obecnie ok. 300 mln zł - jest rozdrobnione pomiędzy kilkoma szpitalami.

- Dlatego zdecydowaliśmy, że przeprowadzimy konsolidację tych zobowiązań, wraz z ich rozłożeniem na 20 lat - tłumaczył Karol Pilecki. - Ułatwi to placówkom spłatę tego zadłużenia, a także, co bardzo ważne, znacznie obniży koszty jego obsługi.

Marszałek Pilecki dodał, że w najbliższym czasie zarząd województwa podlaskiego nie planuje przekształcenia żadnej ze swoich 15 lecznic w spółki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wschodni Kongres Gospodarczy: finanse szpitali dziś i jutro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!