Wschodnia Polska chce być bramą na Zachód dla wschodnich sąsiadów

Wschodnia Polska chce być bramą na Zachód dla wschodnich sąsiadów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według danych GUS rosną wydatki zagranicznych konsumentów w Polsce. Coraz więcej w naszym kraju wydają również nasi sąsiedzi ze Wschodu.

- Jest to mocno odczuwalne w naszym województwie. Przyjezdni ze Wschodu to nasi duzi klienci i co za tym idzie to duży zastrzyk gotówki dla naszych sklepów, przedsiębiorstw - mówił na Wschodnim Kongresie Gospodarcze w Białymstoku podczas debaty „Handel i turystyka zakupowa” Daniel Górski, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Przyznał on, że województwo podlaskie chce się pozycjonować jako brama na zachód dla wschodnich partnerów. - Powinniśmy robić wszystko, żeby współpraca z nimi dobrze się układała. Nie chodzi tylko o prostą politykę zakupową, turystykę zakupową. Myślę szerzej o wspólnych inwestycjach, firmach - dodaje Daniel Górski.

Mirosław Sienkiewicz, nadinspektor celny, dyrektor Izby Celnej w Białymstoku, również obserwuje, ale i obsługuje ten ruch.

- Kiedy rozmawiam z kolegami z Białorusi, mówią oni, że trudna sytuacja na Ukrainie zniechęciła ich do robienia tam zakupów. Z tego samego względu wybierają spokojny polski rynek. Ten potencjał należy wykorzystać - dodał Mirosław Sienkiewicz.

Henryk Szymański, radca, minister, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej w Wilnie podkreślił, że obecnie ok. 12 proc. Litwinów, i to nie tylko z terenów przygranicznych, robi systematycznie zakupy w Polsce.

- Dlaczego? Sprawa jest prosta ze względu na stosunek kurs euro do złotówki. Nasilone wyjazdy obserwowaliśmy na początku tego roku, kiedy Euro kosztowało 4,30 zł. Litwinów najbardziej interesują polskie artykuły spożywcze, głównie mleczarskie i mięsne ale również RTV, AGD, chemia gospodarcza. Zdarza się, że niektórzy Litwini jeżdżą po polskie produkty nawet w okolice Warszawy - mówił Henryk Szymański.

Jego zdaniem polskie produkty na rynku litewskim są postrzegane pozytywnie jako produkty dobre jednak jeszcze nie prestiżowe, ale postrzeganie tych produktów przez Litwinów jest coraz lepsze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wschodnia Polska chce być bramą na Zachód dla wschodnich sąsiadów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!