Wskaźnik koniunktury rośnie, jednak nie spodziewajmy się przyspieszenia gospodarki

Wskaźnik koniunktury rośnie, jednak nie spodziewajmy się przyspieszenia gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w listopadzie wzrósł o 1,5 pkt w stosunku do miesiąca poprzedniego - podało BIEC. Pomimo tego wzrostu, znajduje się on o 4,5 pkt poniżej ostatniego szczytu z początku roku.

  • Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) podało, że w październiku  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wyniósł 167,4 pkt. We wrześniu wynosił 166,0 pkt.
  • Jak podkreślono w raporcie, "odwrócenie tendencji do spowolnienia gospodarki w nadchodzących miesiącach jest mało prawdopodobne, zwłaszcza wobec wyraźnych sygnałów schłodzenia koniunktury w całej Europie".
  • Zauważono, że zwiększyło się zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów.


- Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w listopadzie 2018 roku wzrósł o 1,5 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego. Mimo tego wzrostu znajduje się on o 4,5 punktu poniżej swego ostatniego lokalnego szczytu z początku roku, a jego ostatnia poprawa nie zniwelowała strat z ostatnich trzech miesięcy -  czytamy w komunikacie BIEC.

Jak dodano, "tym samym odwrócenie tendencji do spowolnienia gospodarki w nadchodzących miesiącach jest mało prawdopodobne, zwłaszcza wobec wyraźnych sygnałów schłodzenia koniunktury w całej Europie".

- Dodatkowym wewnętrznym czynnikiem ograniczającym aktywność przedsiębiorców są rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co zmniejsza konkurencyjność naszej oferty na zagranicznych rynkach - napisano.

BIEC przekazało, że w listopadzie przedsiębiorstwa informowały o niewielkiej poprawie tempa napływu nowych zamówień.

- Poprawę portfela zamówień odczuły głównie firmy duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników, produkujące przede wszystkim na eksport. 

BIEC zauważa, że drugi miesiąc z rzędu nie zmienia się poziom zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów. W ich ocenie, w najbliższym czasie powinny one wzrosnąć ze względu na gromadzenie produkcji gotowej do sprzedaży na poczet zwiększonego świątecznego popytu.

Ich zdaniem, nadchodzące miesiące będą najprawdopodobniej równie niekorzystne dla firm.

- Wzrost cen energii, wyższa płaca minimalna, wyższe składki na ZUS oraz presja na podwyżki związana z brakiem siły roboczej, to podstawowe czynniki podnoszące koszty przedsiębiorców. Już obecnie blisko 60 proc. pracodawców uważa rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej za istotny czynnik ograniczający ich rozwój, więcej firm niż przed rokiem zagrożonych jest upadłością a wśród kontrahentów pogłębia się zjawisko zatorów płatniczych - czytamy w komunikacie.

BIEC zauważa, że  poprawie uległy ogólne oceny sytuacji gospodarczej. Eksperci wskazali, że ponownie obniżyła się wydajność pracy w przedsiębiorstwach sektora przetwórczego. 

Zauważono także, że zwiększyło się w stosunku do ubiegłego miesiąca zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!