XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Współpraca Polski z Afryką coraz lepsza, ale pora na przełom

Współpraca Polski z Afryką coraz lepsza, ale pora na przełom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca gospodarcza Polski z krajami afrykańskimi z roku na rok staje się coraz bardziej znacząca i zauważalna. W ostatnich latach dokonał się prawdziwy przełom w myśleniu nad Wisłą o kontynencie afrykańskim, polscy przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać, że Afryka to nie tylko kierunek przyszłości, ale miejsce, w którym inwestować trzeba już teraz. Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia w zakresie pogłębiania rozpoczętej współpracy - mówiono podczas debaty, jaka odbyła się w ramach pierwszej części III Forum Współpracy Gospodarczej Afryka - Europa Centralna podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Polska potrzebuje przełomu w relacjach z Afryką. Musimy przejść do kolejnej fazy, potrzebny jest konkretny plan - zasugerował Robert Zduńczyk, prezes Fundacji Ekonomiczna Polska - Afryka Wschodnia. Jak zauważył, przez ostatnie dwa lata, od czasu I Forum Współpracy Gospodarczej Afryka - Europa Centralna na EKG 2013, udało się zrobić bardzo wiele w zakresie rozwijania świadomości, jednak teraz pora na coś więcej - na budowanie skali współpracy. Zduńczyk nawoływał do strategicznego myślenia, stawiania sobie śmiałych i konkretnych celów, które zarazem wpisywałyby się w agendę rozwojową i potrzeby krajów Afryki - bez tego bowiem zapał do wzajemnej współpracy może za jakiś czas ulec ostudzeniu.

O tym, że Afryka jest kontynentem już nie przyszłości, a teraźniejszości, mówił Jacek Jankowski, ambasador RP w Etiopii. - Jeżeli będziemy chcieli robić interesy w Afryce za kilka lat, to się spóźnimy - przekonywał. Jankowski wyraził zadowolenie z tego, że w przypadku współpracy gospodarczej Polski z Afryką skończył się już etap przecierania szlaków. Zauważył, że choć jeszcze niedawno Polska skupiać musiała się na zupełnie innych sprawach - transformacji, akcesji do Unii Europejskiej - i o takich destynacjach jak Afryka zapominaliśmy, to teraz przyszła pora na nadrobienie zaległości.

Co do tego, że Afryka wzbudza coraz większe zainteresowanie w Polsce i ogółem w Europie Środkowo-Wschodniej, nie ma wątpliwości. Mówił o tym Mankeur Ndiaye, minister spraw zagranicznych Senegalu, podkreślając, że na Afrykę patrzy się dzisiaj tak, jak na Chiny 30 lat temu i na Indie 20 lat temu, a ma to związek z tym, że Afryka powoli staje się centrum światowej działalności gospodarczej. Ndiaye tłumaczył, że Afryka potrzebuje dziś nie tylko europejskich towarów, ale też bezpośrednich inwestycji. Reformy przeprowadzone w ostatnich latach w krajach tego kontynentu, świetna demografia i bogactwo surowców powinny skłonić państwa z Europy Środkowo-Wschodniej do śmielszego wchodzenia do Afryki. Ndiaye przestrzegał równocześnie przed błędami w myśleniu o Afryce w Europie, tłumacząc, iż kraje Czarnego Lądu coraz lepiej potrafią rozwiązywać własne kryzysy i problemy i sprzeciwiają się rozwiązaniom narzucanym z zewnątrz.

Pozytywny trend w dyskusji o współpracy gospodarczej Polski z Afryką zauważyła Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu ds. Polityki Afrykańskiej, Azjatyckiej i Bliskowschodniej, Dyplomacji Publicznej i Ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak oznajmiła, dawniej dyskusja ta w Polsce była polsko-polska, a dziś stała się już polsko-afrykańska, na co najlepszym przykładem jest obecność w Katowicach podczas EKG 2015 Nkosazany Dlamini-Zumy, przewodniczącej Komisji Unii Afrykańskiej. Kacperczyk zauważyła także pojawienie się w ostatnim czasie nowego elementu partnerstwa polsko-afrykańskiego: coraz częstsze patrzenie i działanie w ujęciu regionalnym, a nie jedynie w ramach współpracy z pojedynczymi państwami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Współpraca Polski z Afryką coraz lepsza, ale pora na przełom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!