Wybrano operatorów tzw. Piaskownicy regulacyjnej

Wybrano operatorów tzw. Piaskownicy regulacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Osiem instytucji zostało wybranych przez Urząd KNF na operatorów tzw. Piaskownicy regulacyjnej, która umożliwi testowanie innowacyjnych usług finansowych - poinformował w poniedziałek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

  • Piaskownica regulacyjna KNF to program rozwojowy dla rynku finansowego mający wspierać rozwój innowacyjnych podmiotów na tym rynku.
  • Pozwala testować nowoczesne usługi finansowe w systemie wirtualnym, ale z udziałem realnych klientów, jednak bez angażowania ich pieniędzy.
  • Rozpoczęcie działalności przez wybranych Operatorów Piaskownicy przewidywane jest na koniec 2018 r., po wcześniejszym podpisaniu z Urzędem KNF umowy o objęcie patronatu nad Piaskownicą" - napisano w komunikacie UKNF.

UKNF podał, że do pełnienia roli "Operatorów Piaskownicy" wybrano PKO Bank Polski, spółkę Huge Thing, spółkę D-RAFT (The Heart), Alior Bank, Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości BusinessCaddy, Bank Pekao, Bank Handlowy w Warszawie, Bank BGŻ BNP Paribas.

"Rozpoczęcie działalności przez wybranych Operatorów Piaskownicy przewidywane jest na koniec 2018 r., po wcześniejszym podpisaniu z Urzędem KNF umowy o objęcie patronatu nad Piaskownicą" - napisano w komunikacie UKNF.

Pod koniec października urząd tłumaczył, że "Piaskownica" będzie działała w modelu zdecentralizowanym, w ramach którego informatyczne środowiska testowe są udostępnione przez akceleratory start-upów, instytucje finansowe, fundacje lub inne podmioty posiadające odpowiednie kwalifikacje, zwane Operatorami Piaskownicy.

Piaskownica adresowana jest - wyjaśniał UKNF - do podmiotów planujących rozpoczęcie działalności na rynku finansowym (start-upy), które posiadają "nieprzetestowany, innowacyjny produkt lub usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informacyjnych (IT) oraz do podmiotów oferujących już pewne rozwiązania na rynku finansowym (podmioty nadzorowane - instytucje finansowe), które chcą prowadzić dalsze testy w celu wypracowania nowych usług lub modeli biznesowych".

Zgodnie z informacjami UKNF, środowiska testowe Operatorów mogą być wirtualne, jak i w pełni rzeczywiste, z udziałem realnych klientów (jednak bez możliwości zaangażowania środków finansowych klientów). Wszystkie te podmioty będą monitorowane i wspierane merytorycznie przez UKNF - zapewniono.

"Jednym z głównych założeń Piaskownicy jest uzyskanie niezbędnej licencji w możliwie najkrótszym terminie, dzięki wzmożonemu monitoringowi prowadzonych testów rozwiązań i modeli biznesowych oraz wsparciu merytorycznemu wnioskodawcy przez pracowników UKNF. Startup może w każdym momencie uczestnictwa w Piaskownicy złożyć wniosek licencyjny lub wycofać się z Piaskownicy nie składając wniosku licencyjnego w ogóle" - czytamy.

"W przypadku zamiaru złożenia wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności nadzorowanej, start-up otrzyma pełną pomoc UKNF w zakresie wyjaśnienia wymagań licencyjnych i nadzorczych, w tym dotyczących przygotowania właściwej dokumentacji, a następnie po pozytywnym zakończeniu testów i spełnieniu wszystkich wymogów, będzie mógł otrzymać licencję przy założeniu, że uzyskanie zezwolenia oraz wyjście z Piaskownicy będzie równoczesne" - dodaje komunikat KNF.

Pod koniec września br. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski tłumaczył, że dzięki "piaskownicy wirtualnej" fintechy będą mogły testować swoje usługi w systemie wirtualnym, tzn. bez zaangażowania realnych środków ich klientów. Działanie na kontach wirtualnych i w wirtualnym systemie uniemożliwi klientom stratę zainwestowanych środków. W tym czasie KNF będzie przyglądała się, czy nie ma problemów, które zagroziłyby bezpieczeństwu środków zarówno firm świadczących usługi, jak i ich klientów.

"Piaskownica realna to jest procedura, która umożliwia nam skrócenie procesu licencyjnego, umożliwia podmiotom z branży, tym podmiotom szczególnie innowacyjnym, rozpoczęcie działalności licencjonowanej z zaangażowaniem realnych środków ich klientów w czasie mocno skróconym, a później uzyskanie pełnej licencji po okresie karencji, testu w piaskownicy, stąd ta nazwa - piaskownica" - wyjaśnił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybrano operatorów tzw. Piaskownicy regulacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!