PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wyniki wyborów prezydenckich 2015 - relacja na żywo

Autor: WNP.PL, PAP
10-05-2015 21:06 |  aktualizacja: 11-05-2015 04:10
Wyniki wyborów prezydenckich 2015 - relacja na żywo
Fot. Radosław Czarnecki (Lic. Creative Commons)

Zakończyło się głosowanie w I turze wyborów prezydenckich w Polsce. Według sondażowych wyników IPSOS najwięcej głosów zebrał Andrzej Duda - 34,5 proc. Na drugim miejscu uplasował się Bronisław Komorowski - 32,6 proc. Taki wynik oznacza, że obaj zmierzą się 24 maja w II turze wyborów.

11.05 00:49
Włoskie media o wyborach prezydenckich: zaskakujący sukces Andrzeja Dudy. Włoska agencja Ansa pisze o "zaskakującym sukcesie" kandydata PiS Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce. Lewicowy dziennik "La Repubblica" wyraża zaś opinię, że ewentualne zwycięstwo Dudy może mieć bardzo złe konsekwencje dla całej Unii.
11.05 00:42
Andrzej Duda zwyciężył w grupach rolników, robotników, emerytów i rencistów oraz bezrobotnych; Bronisław Komorowski wygrał wśród właścicieli firm, kierowników i pracowników administracji, a Paweł Kukiz w gronie uczniów i studentów - wynika z sondażu Ipsos
11.05 00:31
- Znakomity wynik Pawła Kukiza pokazuje, jak wielu ludzi w Polsce jest niezadowolonych z obecnej władzy, ale też z obowiązującego partyjnego sytemu politycznego - uważa socjolog Jan Sowa.
11.05 00:25
Paweł Kukiz: W drugiej turze nie poprę nikogo.
11.05 00:19
Zaktualizowane wyniki sondażowe (Ipsos):

Andrzej Duda - 34,5 proc.

Bronisław Komorowski - 32,6 proc.

Paweł Kukiz - 20,5 proc.

Janusz Korwin-Mikke - 4 proc.

Magdalena Ogórek - 2,4 proc.

Adam Jarubas - 1,6 proc.

Janusz Palikot - 1,6 proc.

Grzegorz Braun - 1,1 proc.

Marian Kowalski - 0,8 proc.

Jacek Wilk - 0,6 proc.

Paweł Tanajno - 0,3 proc.
11.05 00:12
Andrzej Duda ma w drugiej turze trochę większe szanse, bo może w większym stopniu przejąć elektorat Kukiza i Korwin-Mikkego - uważa politolog Wawrzyniec Konarski. Jego zdaniem wiele jednak zależy od debat i od kampanii kandydatów w drugiej turze.

Politolog uważa, że wynik Komorowskiego to rezultat m.in. zbyt agresywnej kampanii w ostatnim czasie.

- Porażka prezydenta Bronisława Komorowskiego wynika z błędów, jakie popełnił sztab prezydenta. Nieprzemyślane były zwłaszcza dwa ostatnie spoty Komorowskiego, atakujące Andrzeja Dudę. Problemem było też to, że prezydent w kampanii działał w sposób reagujący, a nie wyprzedzający - komentuje sondażowe wyniki wyborów prezydenckich politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego Wawrzyniec Konarski.

Andrzej Duda jest teraz, jego zdaniem "na fali". - To, że uzyskał taki wynik, jest efektem słabości Bronisława Komorowskiego, a także zręcznej kampanii. Duda nikogo nie obrażał, był bardzo aktywny. To jest także premia za to, że nie przyjął warunków nieeleganckiej walki, jakie zaczął proponować sztab Komorowskiego - mówi politolog.
10.05 23:58
Szanse na wygraną Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy w II turze wyborów są wyrównane, a zwycięstwo nie będzie zdecydowane - tak pierwsze sondażowe wyniki skomentował socjolog prof. Jacek Wódz. Według niego nie wiadomo, czy elektorat Pawła Kukiza weźmie udział w II turze.

Pytany, jak Komorowski i Duda mają teraz zabiegać o głosy elektoratu innych kandydatów i niezdecydowanych zauważył, że Duda ma łatwiejsze zadanie. - Może kontynuować krytykę tego, co działo się w ostatnich latach. To będzie utwierdzać tych, którym się ostatnie lata nie podobają do głosowania na niego. Może przekonywać, że jest szansą na nowe otwarcie, na zmianę - zaznaczył.
10.05 23:43
Na kandydata PiS Andrzeja Dudę głosowało 36,4 proc. kobiet i 33,2 proc. mężczyzn. Bronisława Komorowskiego poparło 35,8 proc. kobiet i 28,5 proc. mężczyzn.
10.05 23:31
Andrzej Duda otrzymał więcej głosów wyborców z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, zawodowym, średnim i pomaturalnym. Bronisław Komorowski jedynie wśród wyborców najlepiej wykształconych miał lepszy wynik od Dudy.
10.05 23:14
Według sondażu Ipsos Paweł Kukiz uzyskał drugi wynik w woj. opolskim, gdzie pierwszy był Bronisław Komorowski, i w woj. podkarpackim, gdzie pierwszy był Andrzej Duda. Na czwartym miejscu w 14 województwach uplasował się Janusz Korwin-Mikke.

Największe poparcie Kukiz zdobył w województwach: śląskim - 23,9 proc., lubuskim - 22,5 proc. i kujawsko-pomorskim - 22,5 proc. W skali kraju - według sondażu Ipsos - uzyskał 20,3 proc. poparcia.

Korwin-Mikke najwyższe poparcie uzyskał w województwach: wielkopolskim - 5,2, małopolskim - 5,1 i świętokrzyskim - 5,0. W skali kraju głosowało natomiast na niego 4,4 proc. wyborców.

Magdalena Ogórek w woj. zachodniopomorskim zdobyła głosy 5,5 proc. wyborców. Adam Jarubas najlepszy wynik uzyskał w macierzystym woj. świętokrzyskim - 12,1 proc. W tych regionach wyprzedzili oni Korwin-Mikkego.
10.05 23:02
- Dobry wynik Dudy pokazuje, że na naszych oczach mija data przydatności do spożycia strategii PO polegającej na straszeniu PiS-em; sztab Komorowskiego musi szybko wymyślić coś lepszego, bo o wyniku drugiej tury może przesądzić debata - twierdzi politolog Antoni Dudek.

- Strategia ta przez długi czas była skuteczna, ale najwyraźniej przestaje działać. Jeżeli dalej sztab Komorowskiego nie wymyśli niczego nowego poza przekonywaniem nas, że Andrzej Duda jest Jarosławem Kaczyńskim, to przegrają te wybory. Nie da się casusu Kazimierza Marcinkiewicza porównać z casusem Dudy, bo prezydent jest wybierany na pięć lat i jest nieodwoływalny. To nie jest tak, że jeśli się Duda przestanie podobać prezesowi Kaczyńskiemu, to go odwoła, tak jak odwołał Marcinkiewicza ze stanowiska premiera. Sztab Komorowskiego musi to zrozumieć i znaleźć inne argumenty, choć sądzę, że będzie miał z tym problem - ocenia Antoni Dudek.

- Prezydent Bronisław Komorowski jest w gigantycznych kłopotach, musi bardzo ostro walczyć, żeby myśleć o zwycięstwie w drugiej turze. Ale ja ciągle uważam, że ten wynik nie jest przesądzony, tyle że role się odwróciły, dziś to Duda jest faworytem, a Komorowski walczy o przetrwanie - podkreślił politolog.

10.05 22:54
Najmłodsi Polacy najchętniej głosowali na Pawła Kukiza - 41,1 proc. jego wyborców ma 18-29 lat. Osoby w wieku 30-39 lat najczęściej głosowały na Bronisława Komorowskiego. Wśród wyborców od 40. roku życia największe poparcie uzyskał Andrzej Duda - wynika z sondażu IPSOS.

10.05 22:39
- W II turze wyborów prezydenckich musimy przekonać Polaków, którzy opowiedzieli się dziś za zmianami, że Polska może być lepsza - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do sondażowych wyników I tury.

Prezes PiS zaznaczył, że trzeba zmienić lokatora Pałacu Prezydenckiego, nie w imię jakiegoś odwetu, nie w imię, jak to niektórzy próbują wmówić nienawiści czy zemsty, tylko w imię czystości Rzeczypospolitej. - W imię naszych najbardziej podstawowych interesów - i tych moralnych, które w wymiarze historycznym są najważniejsze, i tych materialnych, tych związanych z naszymi interesami, z naszym bezpieczeństwem - dodał.
10.05 22:25
Kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników wyborów prezydenckich podziękowała wyborcom za głosy. Gratulowała Pawłowi Kukizowi, na którego według niej zagłosowały osoby, które na początku ją popierały.

- Zdaję sobie sprawę, że to poparcie na początku było większe, natomiast osoby, które popierały mój program zdecydowały, że to Paweł Kukiz ma większe szanse - powiedziała Magdalena Ogórek.

Podkreślała, że Polska nie była gotowa na kobietę, ale wyraziła nadzieję, że w najbliższych latach to się zmieni.

10.05 22:22
- Andrzej Duda w swojej kampanii nie popełnił istotnych błędów, a swój sukces zawdzięcza w dużej mierze słabej kampanii Bronisława Komorowskiego. Największym wrogiem kandydatury Bronisława Komorowskiego jest on sam - ocenia politolog Rafał Matyja.

Jego zdaniem możemy być świadkami bardzo emocjonujących dwóch tygodni i niespodzianki w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Dynamika wydarzeń - jak zaznaczył - jest jednoznaczna. - Duda nie popełnia żadnych istotnych błędów w kampanii, a Komorowski bardzo traci arogancją i nieprzyłożeniem się do tej kampanii - ocenił. Jego zdaniem wiele może zależeć od debaty między dwoma kandydatami. - Jeśli będzie debata, to ona też dużo pokaże. Jeśli prezydent będzie tak słaby, jak w wystąpieniach z dziennikarzami, to może być różnie - zaznaczył Matyja.
10.05 22:15
Andrzej Duda wygrał z Bronisławem Komorowskim tylko na wsi, tam na kandydata PiS głosowało 43,8 proc. wyborców, podczas gdy na urzędującego prezydenta 25,6 proc. - wynika z sondażu IPSOS. W miastach - bez względu na ich wielkość - większe poparcie uzyskał Komorowski.

Według IPSOS w małych i średnich miastach, do 200 tys. mieszkańców, przewaga Komorowskiego nad Dudą była minimalna. Na urzędującego prezydenta głosowało tam 33,8 proc. obywateli, a na jego oponenta z PiS - 31,1 proc.

Na Komorowskiego w dużych miastach (201-500 tys.) głosowało 37,9 proc. wyborców, a w największych aglomeracjach (powyżej 500 tys.) - 41,8 proc. W przypadku Dudy było to odpowiednio: 28,3 proc. i 27 proc. wyborców.

Z sondażu IPSOS wynika, że względnie takie same poparcie w całym kraju uzyskał Paweł Kukiz. Na wsi głosowało na niego 18,5 proc. wyborców, w najmniejszych miastach (do 50 tys.) - 21,6 proc., w średnich (51-200 tys.) - 24,1 proc., w dużych (201-500 tys.) - 21,2 proc., a w największych (ponad 500 tys.) - 17,9 proc.

10.05 22:06
- Nie daliśmy się zmiażdżyć (...). Teraz będziemy musieli się razem z panem Kukizem zastanowić, co dalej robić. Na jesieni nastroje społeczne będą znacznie gorsze niż są teraz i ludzie będą chcieli zmiany reżimu - powiedział Janusz Korwin-Mikke po ogłoszeniu sondażowych wyników, według których zdobył 4,4 proc. głosów wyborców.

Podkreślił, że razem z Pawłem Kukizem są wyrazicielami protestu. Zaapelował też do młodych ludzi, by nie wyjeżdżali z Polski, tylko wzięli udział w jesiennych wyborach parlamentarnych. Podkreślił, że osiągniecie w nich dobrego wyniku jest jego celem.

- Z taką siłą, z panem Kukizem możemy być dużym językiem u wagi - przekonywał. Zaznaczył, że jeśli niechęć młodych do obecnie rządzących będzie narastała, to mają razem szansę - jako wyraziciele ich protestu - na przejęcie władzy w Polsce. (PAP)
10.05 21:58
- My już wygraliśmy; wygramy jesienią, zmienimy konstytucję i przywrócimy Polskę obywatelom - powiedział Paweł Kukiz, który według sondażowych wyników zajął trzecie miejsce, zdobywając 20,3 proc. poparcia.

Kukiz podkreślił, że jego zwolennicy wygrali bez pieniędzy i struktur. - Byliśmy pogardzani i opluwani przez reżimowe media, () ale idziemy do przodu po Polskę dla dzieci i wnuków, po to, by dzieci mogły wrócić z Irlandii i Anglii - mówił Kukiz podczas wieczoru wyborczego odbywającego się w hali widowiskowo-sportowej w Lubinie.

Dodał, że to dopiero początek. - Wygramy jesienią, zmienimy konstytucję i przywrócimy Polskę obywatelom - powiedział nawiązując do jesiennych wyborów parlamentarnych. (PAP)
10.05 21:53
- Jestem otwarty na dialog także z tymi, którzy popierali moich kontrkandydatów - zadeklarował Andrzej Duda. Kandydat PiS podziękował wszystkim Polakom, którzy wzięli udział w wyborach. To niezwykle ważne, byśmy czcili naszą demokrację właśnie poprzez udział w akcie wyborczym - powiedział. Podkreślił, że wynik jest sondażowy i należy podejść do niego spokojnie. (PAP)
10.05 21:45
Prezydent stwierdził, że z dzisiejszych wyników należy wyciągnąć daleko idące wnioski. Trzeba po prostu słuchać głosu wyborców, bo widać, że jest konieczna nie tylko mobilizacja wszystkich sił Polski racjonalnej i Polski umiarkowanej, ale też konieczne jest intensywne działanie na rzecz przywrócenia wiary w polską demokrację, w Polskę obywatelską - powiedział Bronisław Komorowski.
10.05 21:43
Bronisław Komorowski o sondażowych wynikach: To poważne ostrzeżenie dla całego szeroko rozumianego obozu władzy. (PAP)
10.05 21:40
Według sondażu IPSOS frekwencja w I turze wyniosła 49,4 proc.
10.05 21:14
Sondażowe wyniki wyborów wskazują, że potrzebna będzie II tura głosowania. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent oraz kandydat wysunięty przez Prawo i Sprawiedliwość.
10.05 21:06
Sondażowe wyniki: Andrzej Duda - 34,8 proc., Bronisław Komorowski - 32,2 proc., Paweł Kukiz - 20,3 proc., Magdalena Ogórek - 2,4 proc., Janusz Korwin-Mikke - 4,4 proc., Adam Jarubas - 1,6 proc., Marian Kowalski - 0,8 proc., Jacek Wilk - 0,6 proc., Grzegorz Braun - 1,1 proc., Paweł Tanajno - 0,3 proc., Janusz Palikot - 1,5 proc.
Zakończyło się głosowanie w I turze wyborów prezydenckich.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 072 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

587 699 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 070 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.