Wyprodukowane w USA Mercedesy zatrzymane przez chińskich celników

Wyprodukowane w USA Mercedesy zatrzymane przez chińskich celników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chińskie służby celne zatrzymały do kontroli w Szanghaju partię samochodów Mercedesa wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych - poinformował w piątek koncern Daimler. Media tłumaczą to jako dalsze zaognianie wojny handlowej na linii Pekin - Waszyngton.

Sprawa dotyczy SUV-ów GLE i GLS wyprodukowanych w fabryce Tuscaloosa w stanie Alabama w okresie od 4 maja do 12 czerwca. Zdaniem chińskich celników samochody te mają problem z hamulcami, który stwarza "zagrożenie dla bezpieczeństwa". W dokumencie służb celnych, opublikowanym na mediach społecznościowych, podkreślono, że tylne hamulce są tych pojazdów są "niewystarczające".

Jednak jak zwraca uwagę agencja Reutera, autentyczność tych dokumentów nie została zweryfikowana.

Daimler podkreśla natomiast, że firma jest świadoma potencjalnych problemów z hamulcami w samochodach importowanych do Chin z USA.

"Współpracujemy z odpowiednimi władzami, aby rozwiązać ten problem" - powiedziała rzeczniczka firmy, określając kwestię jako "czysto techniczną".

W czerwcu br. Daimler zmniejszył swą prognozę zysków w związku z narastającym konfliktem handlowym między USA a Chinami. Firma obawia się, że będzie on miał negatywny wpływ na przemysł motoryzacyjny.

W środę chińskie ministerstwo handlu opublikowało zaktualizowaną listę amerykańskich towarów wartych 16 mld dolarów rocznie, które zamierza obłożyć 25-procentowymi cłami. Są na niej m.in. paliwa, produkty stalowe, samochody i sprzęt medyczny.

Cła wejdą w życie 23 sierpnia - podano w komunikacie na stronie internetowej resortu. Tego samego dnia wprowadzone zostały taryfy amerykańskie na chiński eksport o takiej samej wartości.

Waszyngton zapowiadał nałożenie 25-procentowych ceł na chiński eksport wart 50 mld dolarów rocznie, by ukarać Pekin za kradzież amerykańskiej technologii. Pierwsza partia z tych ceł, obejmująca produkty warte 34 mld dolarów rocznie, weszła w życie 6 lipca.

Tego samego dnia Chińczycy wprowadzili cła odwetowe na amerykański eksport wyceniany również na 34 mld dolarów rocznie. Pekin zapowiadał proporcjonalną odpowiedź także na drugą partię taryf obejmującą produkty za pozostałe 16 mld dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!