XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wzrost PKB powyżej 5 proc. jest jednak nieosiągalny? Pokazały się nowe dane

Wzrost PKB powyżej 5 proc. jest jednak nieosiągalny? Pokazały się nowe dane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W drugim kwartale 2018 roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 4,9 proc. w stosunku rocznym - ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych w raporcie kwartalnym upublicznionym 3 sierpnia. Zdaniem IPAG w całym 2018 r. zanotujemy wzrost PKB o 4,5 proc., a w przyszłym roku o 3,8 proc.

  • Popyt krajowy ma rosnąć w podobnym tempie jak w 2017 roku.
  • Z kolei ceny mają rosnąć w latach 2018-2019 w sposób umiarkowany.
  • Nadal ma obniżać się bezrobocie, a niedobory wykwalifikowanych pracowników pogłębią się.

W raporcie napisano, że w drugim kwartale 2018 r. tempo wzrostu produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 4,9 proc., czyli nieco mniej niż w pierwszych trzech miesiącach roku, kiedy wyniosło 5,2 proc. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego, tzw. szybki szacunek PKB w II kw. urząd poda 14 sierpnia 2018 roku.

"Pomimo nieznacznego obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego, podkreślić należy, że w dalszym ciągu utrzymuje się korzystna koniunktura makroekonomiczna. Tempo wzrostu PKB bliskie pięciu procentom utrzymuje się już czwarty kwartał z rzędu, co jest sytuacją nienotowaną od 2011 roku. Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB w okresie od kwietnia do czerwca wyniosło 1,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału" - zaznaczono w raporcie.

W opinii IPAG tempo wzrostu PKB w 2018 roku wyniesie w Polsce 4,5 proc., co oznacza, że będzie ono tylko nieznacznie niższe niż w roku poprzednim. Wyniosło wówczas 4,6 proc. w ujęciu rocznym.

"Wzrost gospodarczy nieco zwolni w drugiej połowie roku i w kolejnych kwartałach będzie coraz niższy - w trzecim i w czwartym kwartale PKB rosnąć będzie odpowiednio w tempie 4,4 proc. i 4,0 proc. W roku 2019 spodziewać się należy dalszego zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego do poziomu 3,8 proc." - przewiduje instytut.

Zdaniem IPAG popyt krajowy w 2018 roku wzrastał będzie w tempie 4,8 proc., czyli podobnie jak w 2017 roku, natomiast konsumpcja wzrośnie w tym okresie o 4,2 proc. "Wzrostowi spożycia sprzyjała będzie przede wszystkim dobra sytuacja na rynku pracy - rosnące zatrudnienie i względnie wysoka dynamika wynagrodzeń. Z drugiej strony na obniżenie tempa wzrostu konsumpcji względem 2017 roku wpływać będzie słabnący efekt programu Rodzina 500+" - zaznaczono.

IPAG spodziewa się wzrostu inwestycji o 9,4 proc. O tempie tym w dalszym ciągu decydować będzie przede wszystkim wzrost inwestycji publicznych, ale zwiększy się dodatkowo udział inwestycji ze strony przedsiębiorstw prywatnych, związany z koniecznością rozbudowy potencjału produkcyjnego. Barierą dla bardziej dynamicznego wzrostu inwestycji przedsiębiorstw będzie jednak rekordowo wysoki niedobór pracowników na rynku pracy.

Dynamika nakładów brutto na środki trwałe nieco osłabnie w 2019 roku, kiedy to według prognozy instytutu, inwestycje wzrosną o 7,5 proc. W tym samym czasie spożycie indywidualne zwiększy się o 3,8 proc., a popyt krajowy wzrośnie o 3,5 proc.

"W 2018 roku wartość dodana w przemyśle wzrośnie, według prognozy IPAG, o 5,6 proc., a więc wzrost będzie nieco wolniejszy niż w roku poprzednim. Znacząco poprawi się sytuacja w sektorze budowlanym, w którym odnotowana zostanie rekordowa z punktu widzenia ostatnich lat dynamika. W 2018 roku wartość dodana w budownictwie zwiększy się o 15,5 proc.(...)" - uważa IPAG.

W raporcie napisano, że w drugiej połowie 2018 r. na rynku pracy nadal obniżać się będzie bezrobocie, a niedobory wykwalifikowanych pracowników pogłębią się. Dynamika spadku stopy bezrobocia rejestrowanego będzie jednak coraz niższa. Według prognozy IPAG, stopa bezrobocia na koniec roku 2018 wyniesie 5,7 proc., a na koniec grudnia 2019 wyniesie 6,0 proc.

Instytut szacuje, że w latach 2018-2019 ceny w Polsce rosły będą w sposób umiarkowany. W 2018 r. inflacja nie przekroczy poziomu wyznaczonego przez cel inflacyjny NBP (2,5 proc,), a w roku następnym przekroczenie to mieścić się będzie w tzw. paśmie wahań tego celu (+/- 1 pkt. proc.). W 2018 r. średni poziom inflacji ma wynieść 1,8 proc., a w 2019 r. roku inflacja średnioroczna powinna wynieść 2,5 proc.

Według prognozy IPAG, w tym roku eksport wzrośnie o 4,7 proc., natomiast import o 5,3 proc. Oznacza to ujemny wkład handlu zagranicznego w tworzenie PKB. Instytut zauważa, że na handel zagraniczny wpływać będą zmiany kursu złotego względem euro oraz wobec dolara. IPAG spodziewa się, że średni kurs euro w 2018 r. wyniesie 4,2 złotego, a dolara 3,6 złotego. W 2019 r. analogicznie 4,1 i 3,5 zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wzrost PKB powyżej 5 proc. jest jednak nieosiągalny? Pokazały się nowe dane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!